Tuli varattua jouluristeily Riikaan,kaikki tieto tervetullutta.
Jouluna Riikaan
13
872
Vastaukset
- lindalopez
Meneekö suomesta laivoja Riikaan vai onkos tämä jokin spesiaali matka?
- --> --> -->
Taitanee tarkoittaa Tallink siljan jouluristeilyä joka lähtee jouluaattona Tallink siljan turun terminaalilta ja tehty yleensä Tallinksiljan Silja europalla.
Yleensä tarvittava tieto löytyy varustamojen sivuilta, Tallink siljan sivut tuntuvat olevan muita ongelmallisemmat haettaessa matkoja varten tarvittavia oleellisia tietoja, kyseiseen päätelmään pääsee kun huomioi ongelmat palstan kirjoittajilla juuri Tallink siljan ollessa kyseessä - Allink Vilja
--> --> --> kirjoitti:
Taitanee tarkoittaa Tallink siljan jouluristeilyä joka lähtee jouluaattona Tallink siljan turun terminaalilta ja tehty yleensä Tallinksiljan Silja europalla.
Yleensä tarvittava tieto löytyy varustamojen sivuilta, Tallink siljan sivut tuntuvat olevan muita ongelmallisemmat haettaessa matkoja varten tarvittavia oleellisia tietoja, kyseiseen päätelmään pääsee kun huomioi ongelmat palstan kirjoittajilla juuri Tallink siljan ollessa kyseessäTarkoititko Tallink siljan Tallink siljan sivuja joissa on Tallink siljan tietoja ja Tallink siljan aikatauluja sekä Tallin siljan hinnasto.
- tallink siljaa
Allink Vilja kirjoitti:
Tarkoititko Tallink siljan Tallink siljan sivuja joissa on Tallink siljan tietoja ja Tallink siljan aikatauluja sekä Tallin siljan hinnasto.
Tarkoitti ilmeisesti varustamoa nimeltä Tallink silja,
oliko se nyt niin vaikeaa honata?
- Ellu Reisi
Riika on Latvian pääkaupunki, pupukuusikko ei asu siellä.
- Joulumielipoissa
Muutama vuosi takaperin olin Silja Europan jouluristeilyllä ja kohteena oli Riika, kuten kaikki tietävät! :)
Toista kertaa en laivalle jouluna lähde, sillä mielestäni SE TÄRKEIN, ELI JOULUTUNNELMAA ei laivalla ollu havaittavissa, vaikka kuinka yritin sieltä sitä "hakea". Tästä huolimatta jouluristeilyt vetävät puoleensa vuodesta toiseen enemmän ja enemmän matkaajia ja täten myös Europa oli täyteen lastattu.
Normaali lähtöihin verrattuna kanssamatkustajat olivat rauhallisempia eikä örveltäjiä tällä matkalla ollut. Terminaalille kannattaa suunnata ajoissa sillä lipuntarkastuksen yhteydessä kysytään jokaiselta matkustajalta myös henkilötodistusta ja tämä myös ruuhkauttaa terminaalitoimintoja hieman normaaliin verrattuna ja vielä loppuun myyty lähtö, eli MALTTI ON VALTTIA, kun olet suuntaamssa jouluna laivalle!
Oikein mukavaa risteilyä kuitenkin ja toivottavasti sinä löydät oman joulumielesi sieltä SYDÄMMESTÄ, kuten Katri Helenkin laulaa! :)- JouluJokaPäivä.
Hieman paljon ristiriitainen kirjoitus tuon joulumielipoissa- juttu. Hän päätyy siihen, että Joulumieli löytyy sydämmestä, siis riippumatta paikasta. Eli se Joulumieli on kyllä läsnä siellä laivallakin, jos on ollakseen. Se sama sydän kun on jokaisella mukana oli Joulun sitten laivalla taikka vaikka Lapissa!
Laivojen Jouluristeilyllä on kyllä ohjelman ja muun suhteen tehty yleensä kaikki mitä voidaan Jouluisen tunnelman esiintuomiseksi.
Eli jos tuolla joulumielipoissa- kirjoittajalla ei ollut laivalla joulutunnelmaa ei hänellä sitten voi sitä olla missään muuallakaan, koska joulutunnelmaa ei ilmeisesti ollut hänellä sydämmessä se kun on todellakin riippumaton paikasta.
Niinkuin hän itse sitten jostain syystä lopussa toteaa Katsi-Helenan sanoin. Toivottavasti Sinä joulutunnelmapoissa-löydät sen oikean Joulun sydämeesi riippumatta paikasta.
- Joulumielipoissa
Tarkoitin edellisessä kirjoituksessani, että laivayhtiö voisi tuoda enemmän jouluista rekvisiittaa aluksillensa, ettei laivalla ole samanlainen tunnelma kuin esimerkiksi kesän suosituimmansesongin aikana.
Enkä ole ainoa, joka on harmitellut TallinkSiljan laivojen jouluisen rekvisiitan niukkuutta, sillä esimerkiksi Hki -linjan aluksien promenade antaisi mahdollisuuden paljon näyttävämmän joulukoristuksen luomiseen kuin mitä laivalla on jouluisin nähty. - JouluJokaPäivä
Anteeksi, näköjään ymmärsin väärin ensimmäisen kirjoituksesi. Ymmärsin siitä, että nimenomaan Sinä etsisit JouluMieltä sieltä sydämmestä, mutta oletkin näköjään Amerikkalistyylisen naapurusten kilpa koristelun joulu tingel tangelien ihailija.
Amerikassahan on tämä naapureiden joulu koristeilla prameilu viety jo äärimmäisyyksiin.
Mielestäni se ei oikein istu Suomeen. Ainakin minä etsin Joulussa juuri sitä Sydämmen Lämpöä ja paikasta ja ns rekvisiitasta riippumatonta ymmärtämistä ja rakkautta.
Minulla taas on kokemuksena jouluista Silja Linella nimenomaan Helsingin laivojen Promenadella se levollinen tyylikkyys, joka hiljentäen ja antaen ihmisille oman mahdollisuuden etsiä ja luoda se Joulun Henki ilman kirkuvia ja sanoisinko halpahenkisiä Jenkki-tyylisiä-vilkkuvaloja.
Kyllä siellä Silja Linen Helsingin laivoilla taas sitten minun ja ystävieni mielestä on se Joulu juurikin sopivasti läsnä. Ilmeisesti tässä on vain kyse ihmisten erilaisesta suhtautumisesta Jouluun.
Jos Sinä haluat rakentaa sen Joulun näyttävän rekvisiitan varaan, mitä kyllä ainakin meidän mielestämme Silja Linen Promenadelta löytyy, niin se Sinulle suotakoon.
Hyvää ja Syvällistä Sydämmen Joulua Sinullekin! En halua tuputtaa ideologiaani, mutta suosittelen etsimään sellaista todellista Joka Päivän Joulua sieltä sydämmestä kaiken Tingel Tangelin ja kulissien takaa.- Oikaisu:
Tuossa painotettiin väärin silja linea, sehän on nykyään vain tallink siljan markkinointitermi varustamon suomesta ruotsiin suuntautuvassa liikennöinnissä.
Aluksethan ovat nykyään tallink siljan, siksipä on pakko korjata tuota tekstiä ja saattaa se tämän päivän mukaiseksi, eli ei voida sanoa silja linen helsingin vaan TALLINK SILJAN ....
Myös nimimerkin *JouluJokaPäivä* olisi hyvä muuten päivittää itsensä vuoteen 2011, nythän hän on reilu 5 vuotta ajastaan jäljessä. - Markkinointipähkinä
Joulukoristeet kuuluvat jouluun. Laivat on tarkoitettu suurelle yleisölle, joten jos risteilyä mainostetaan nimenomaan jouluristeilynä suurelle yleisölle, koristeluidenkin pitää noudattaa sitä mitä suurin osa ihmisistä pitää hyvänä koristeluna. Isolla laivalla ei voi olla liian tyylikäs tai pelkistetty, koska se vastaa vain harvojen mieltymyksiä.
Joulu löytyy toki sydämestä, mutta kyllä minustakin on vaikuttanut jouluristeilyllä, että joulun aikaan laivoille hakeutuu myös ihmisiä, jotka lähtevät karkuun perinteistä joulunviettoa, eivätkä siksi halua ympärilleen kovin korostetun jouluista tunnelmaa. Kaikkihan eivät halua viettää joulua ollenkaan. Ne, jotka arvostavat perinteistä kotijoulua, pysyvät jouluna kotona.
Aika moinen haaste varmaan, jos osa asiakkaista on laivalla siksi että pakenee joulua ja osa hakee laivoilta sitä joulua ...
- Nvm55
Minäkin varasin tuon Riian risteilyn. Ennakko-odotuksia en reissulle laita, koska tuo matka on minulle kuitenkin parempi vaihtoehto kuin mennä sukulaisten nurkkiin tai olla yksin kotona.
- hane
Olen ollut aikaisemminkin Riikan risteilyllä ja olen viihtynyt hyvin, joten ajattelimpa lähteä uudelleen.
Ruoka ja tunnelma laivalla on aivan mahtava.
Varsinkin yksinäiselle Joulunviettäjälle erinomainen ratkaisu!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202373Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2381746Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3081286- 65959
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53935- 39844
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53835J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e35747Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273683Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh35681