Jouluna Riikaan

Joulu laivalla

Tuli varattua jouluristeily Riikaan,kaikki tieto tervetullutta.

13

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lindalopez

      Meneekö suomesta laivoja Riikaan vai onkos tämä jokin spesiaali matka?

      • --> --> -->

        Taitanee tarkoittaa Tallink siljan jouluristeilyä joka lähtee jouluaattona Tallink siljan turun terminaalilta ja tehty yleensä Tallinksiljan Silja europalla.

        Yleensä tarvittava tieto löytyy varustamojen sivuilta, Tallink siljan sivut tuntuvat olevan muita ongelmallisemmat haettaessa matkoja varten tarvittavia oleellisia tietoja, kyseiseen päätelmään pääsee kun huomioi ongelmat palstan kirjoittajilla juuri Tallink siljan ollessa kyseessä


      • Allink Vilja
        --> --> --> kirjoitti:

        Taitanee tarkoittaa Tallink siljan jouluristeilyä joka lähtee jouluaattona Tallink siljan turun terminaalilta ja tehty yleensä Tallinksiljan Silja europalla.

        Yleensä tarvittava tieto löytyy varustamojen sivuilta, Tallink siljan sivut tuntuvat olevan muita ongelmallisemmat haettaessa matkoja varten tarvittavia oleellisia tietoja, kyseiseen päätelmään pääsee kun huomioi ongelmat palstan kirjoittajilla juuri Tallink siljan ollessa kyseessä

        Tarkoititko Tallink siljan Tallink siljan sivuja joissa on Tallink siljan tietoja ja Tallink siljan aikatauluja sekä Tallin siljan hinnasto.


      • tallink siljaa
        Allink Vilja kirjoitti:

        Tarkoititko Tallink siljan Tallink siljan sivuja joissa on Tallink siljan tietoja ja Tallink siljan aikatauluja sekä Tallin siljan hinnasto.

        Tarkoitti ilmeisesti varustamoa nimeltä Tallink silja,
        oliko se nyt niin vaikeaa honata?


    • Ellu Reisi

      Riika on Latvian pääkaupunki, pupukuusikko ei asu siellä.

    • Joulumielipoissa

      Muutama vuosi takaperin olin Silja Europan jouluristeilyllä ja kohteena oli Riika, kuten kaikki tietävät! :)

      Toista kertaa en laivalle jouluna lähde, sillä mielestäni SE TÄRKEIN, ELI JOULUTUNNELMAA ei laivalla ollu havaittavissa, vaikka kuinka yritin sieltä sitä "hakea". Tästä huolimatta jouluristeilyt vetävät puoleensa vuodesta toiseen enemmän ja enemmän matkaajia ja täten myös Europa oli täyteen lastattu.
      Normaali lähtöihin verrattuna kanssamatkustajat olivat rauhallisempia eikä örveltäjiä tällä matkalla ollut. Terminaalille kannattaa suunnata ajoissa sillä lipuntarkastuksen yhteydessä kysytään jokaiselta matkustajalta myös henkilötodistusta ja tämä myös ruuhkauttaa terminaalitoimintoja hieman normaaliin verrattuna ja vielä loppuun myyty lähtö, eli MALTTI ON VALTTIA, kun olet suuntaamssa jouluna laivalle!

      Oikein mukavaa risteilyä kuitenkin ja toivottavasti sinä löydät oman joulumielesi sieltä SYDÄMMESTÄ, kuten Katri Helenkin laulaa! :)

      • JouluJokaPäivä.

        Hieman paljon ristiriitainen kirjoitus tuon joulumielipoissa- juttu. Hän päätyy siihen, että Joulumieli löytyy sydämmestä, siis riippumatta paikasta. Eli se Joulumieli on kyllä läsnä siellä laivallakin, jos on ollakseen. Se sama sydän kun on jokaisella mukana oli Joulun sitten laivalla taikka vaikka Lapissa!

        Laivojen Jouluristeilyllä on kyllä ohjelman ja muun suhteen tehty yleensä kaikki mitä voidaan Jouluisen tunnelman esiintuomiseksi.

        Eli jos tuolla joulumielipoissa- kirjoittajalla ei ollut laivalla joulutunnelmaa ei hänellä sitten voi sitä olla missään muuallakaan, koska joulutunnelmaa ei ilmeisesti ollut hänellä sydämmessä se kun on todellakin riippumaton paikasta.

        Niinkuin hän itse sitten jostain syystä lopussa toteaa Katsi-Helenan sanoin. Toivottavasti Sinä joulutunnelmapoissa-löydät sen oikean Joulun sydämeesi riippumatta paikasta.


    • Joulumielipoissa

      Tarkoitin edellisessä kirjoituksessani, että laivayhtiö voisi tuoda enemmän jouluista rekvisiittaa aluksillensa, ettei laivalla ole samanlainen tunnelma kuin esimerkiksi kesän suosituimmansesongin aikana.
      Enkä ole ainoa, joka on harmitellut TallinkSiljan laivojen jouluisen rekvisiitan niukkuutta, sillä esimerkiksi Hki -linjan aluksien promenade antaisi mahdollisuuden paljon näyttävämmän joulukoristuksen luomiseen kuin mitä laivalla on jouluisin nähty.

    • JouluJokaPäivä

      Anteeksi, näköjään ymmärsin väärin ensimmäisen kirjoituksesi. Ymmärsin siitä, että nimenomaan Sinä etsisit JouluMieltä sieltä sydämmestä, mutta oletkin näköjään Amerikkalistyylisen naapurusten kilpa koristelun joulu tingel tangelien ihailija.

      Amerikassahan on tämä naapureiden joulu koristeilla prameilu viety jo äärimmäisyyksiin.

      Mielestäni se ei oikein istu Suomeen. Ainakin minä etsin Joulussa juuri sitä Sydämmen Lämpöä ja paikasta ja ns rekvisiitasta riippumatonta ymmärtämistä ja rakkautta.

      Minulla taas on kokemuksena jouluista Silja Linella nimenomaan Helsingin laivojen Promenadella se levollinen tyylikkyys, joka hiljentäen ja antaen ihmisille oman mahdollisuuden etsiä ja luoda se Joulun Henki ilman kirkuvia ja sanoisinko halpahenkisiä Jenkki-tyylisiä-vilkkuvaloja.

      Kyllä siellä Silja Linen Helsingin laivoilla taas sitten minun ja ystävieni mielestä on se Joulu juurikin sopivasti läsnä. Ilmeisesti tässä on vain kyse ihmisten erilaisesta suhtautumisesta Jouluun.

      Jos Sinä haluat rakentaa sen Joulun näyttävän rekvisiitan varaan, mitä kyllä ainakin meidän mielestämme Silja Linen Promenadelta löytyy, niin se Sinulle suotakoon.

      Hyvää ja Syvällistä Sydämmen Joulua Sinullekin! En halua tuputtaa ideologiaani, mutta suosittelen etsimään sellaista todellista Joka Päivän Joulua sieltä sydämmestä kaiken Tingel Tangelin ja kulissien takaa.

      • Oikaisu:

        Tuossa painotettiin väärin silja linea, sehän on nykyään vain tallink siljan markkinointitermi varustamon suomesta ruotsiin suuntautuvassa liikennöinnissä.

        Aluksethan ovat nykyään tallink siljan, siksipä on pakko korjata tuota tekstiä ja saattaa se tämän päivän mukaiseksi, eli ei voida sanoa silja linen helsingin vaan TALLINK SILJAN ....
        Myös nimimerkin *JouluJokaPäivä* olisi hyvä muuten päivittää itsensä vuoteen 2011, nythän hän on reilu 5 vuotta ajastaan jäljessä.


      • Markkinointipähkinä

        Joulukoristeet kuuluvat jouluun. Laivat on tarkoitettu suurelle yleisölle, joten jos risteilyä mainostetaan nimenomaan jouluristeilynä suurelle yleisölle, koristeluidenkin pitää noudattaa sitä mitä suurin osa ihmisistä pitää hyvänä koristeluna. Isolla laivalla ei voi olla liian tyylikäs tai pelkistetty, koska se vastaa vain harvojen mieltymyksiä.

        Joulu löytyy toki sydämestä, mutta kyllä minustakin on vaikuttanut jouluristeilyllä, että joulun aikaan laivoille hakeutuu myös ihmisiä, jotka lähtevät karkuun perinteistä joulunviettoa, eivätkä siksi halua ympärilleen kovin korostetun jouluista tunnelmaa. Kaikkihan eivät halua viettää joulua ollenkaan. Ne, jotka arvostavat perinteistä kotijoulua, pysyvät jouluna kotona.

        Aika moinen haaste varmaan, jos osa asiakkaista on laivalla siksi että pakenee joulua ja osa hakee laivoilta sitä joulua ...


    • Nvm55

      Minäkin varasin tuon Riian risteilyn. Ennakko-odotuksia en reissulle laita, koska tuo matka on minulle kuitenkin parempi vaihtoehto kuin mennä sukulaisten nurkkiin tai olla yksin kotona.

      • hane

        Olen ollut aikaisemminkin Riikan risteilyllä ja olen viihtynyt hyvin, joten ajattelimpa lähteä uudelleen.
        Ruoka ja tunnelma laivalla on aivan mahtava.
        Varsinkin yksinäiselle Joulunviettäjälle erinomainen ratkaisu!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      111
      5117
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      182
      4417
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      171
      4322
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3515
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3254
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      3032
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      37
      3023
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      12
      2908
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2748
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      31
      1878
    Aihe