Maakaapelin poikkipinta

Hallin rakentaja

Rakennan konesuojaa (kylmä halli), joka tulee n. 50 m päähän vanhasta asuinrakennuksesta, jossa on pääkeskus. Halliin tulee valaistus, tavallisia pistorasioita ja 16 A kolmivaihepistorasia varalle, korjaushitsauksia varten. Kaivan ojan itse kaivurilla ja ostan halvalla tutun tukusta kaapelin ja merkkinauhan. Peitän kaapelin maahan vähintään 70 cm syvyyteen ennen talven tuloa, kaapeli tulee hiekkamaahan. Rakennustyöt jatkuu muiden töiden lomassa ja joku sähkömies saa tehdä sitten sähkötyöt talven mittaan.
Minkälainen maakaapeli kannattaisi vetää pääkeskukselta konehallille?

15

6545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maakaapeli.

      MCMK 4x6 6.

    • KKivelä

      mcmk 4x10 10 tai amcmk 4x25 16

      • ca/cd

        "mcmk 4x10 10 tai amcmk 4x25 16"

        Tuollaisia kaapeleita ei edes ole.


      • ca/cd

        Linkkisi kaapelit ovatkin erilaisia, edelleenkään ei ole olemassa "mcmk ja amcmk" kaapeleita.


      • öljysukat ja linjav
        ca/cd kirjoitti:

        Linkkisi kaapelit ovatkin erilaisia, edelleenkään ei ole olemassa "mcmk ja amcmk" kaapeleita.

        Niin, epähuomiossa juuri levitin mcmk 4x16 16 kun ei mahdu amcmk...
        Onko ne muualla loppuneet?


    • hyvähkö

      Matka on yli 50m eli vedä 10mm2 kaapeli

    • sähköseppo

      Varman päälle pelatessa pitäisi selvittää se sinun pääkeskuksen oikosulkuvirta. Jos sieltä löytyy yli 300A niin 6mm2 kaapeli riittää hitaille 16A:n sulakkeille (hitsaukseen kannattaa laittaa hitaat sulakkeet). Jos oikosulkuvirta alle 300A niin kaapeli 10mm2

      • Kupari halpaa

        S.seppo on oikeilla jäljillä, mutta tulee hetki, kun mennään jatkojohdoilla vielä kauemmaksi, nostokori tai hitsauskone sanoo stop kun 190V alittuu.

        Laiha syöttö 50m pistorasiahaara 35m , jatkojohtoo lisää, kompurat ym hyytyy.

        Kerran se kirpasee paksumpi piuha, eikä rahaa paljoakaan säästy kokonaisuuteen nähden.


    • Aatu Asentaja

      AXMK 4x25 on edullinen ja luotettava kaapeli. Kuparikaapelia ei kannata ostaa, se on selvästi kalliimpi kuin vastaava alumiinikaapeli. Tuohon sinun kohteeseesi laittaisin joko tuon AXMK 4x25 tai jos haluat varman päälle ottaa niin AXMK 4x35.

      • 5x kannattaja

        mixs 4x kuapeli


      • ssähköseppo
        5x kannattaja kirjoitti:

        mixs 4x kuapeli

        Eipä taida mennä aivan säänösten mukaan. Pitää olla erillinen suojajohto, paitsi kiinteiston liittymisjohdossa jos poikkipinta väh, 10mm2, mutta eihän mikään estä laittamasta AMCMK 4x25 16Cu jos alumiinia haluaa käyttää tuolla poikkipinnalla.


    • kaapelikaaleppi

      Kyllä minä ainakin vetäsin 4x240 120mm2, sais sitten vetää vielä 66 metrisen roikan rälläkälle, sellasella "huonekalujohdolla".

    • Kerro kaverille

      Maadoitus pitää muistaa. Hyvä maadoitus tulee kuparipannusta, joka täytetään suolalla.

      • Kaverille oli kerrot

        Mitä hyvää pannua pilaamaan, pöllivät vielä. Kukkapurkkiin mustaa multaa ja siihe 16 kupari, metrin pala riittää mainiosti, jos purkin ruuvaa keskuksen alle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      3317
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      49
      1213
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1182
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      56
      1147
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1072
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      60
      1027
    7. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      27
      930
    8. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      888
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      877
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      872
    Aihe