Kuinka usein tapaatte kummilastanne?

Eli kuinka usein tapaatte kummilasta, ja mitä teette yleensä?

Ite ajattelinin, että joku kerran kuukaudessa vois olla hyvä väli nähdä kummipoikaa, kun ei nyt vanhempien kanssa niin läheisiä, olla että viittis joka viikko siellä hypätä, ja sittenkun poika kasvaa, niin aijon kyllä viedä sitä eripaikkoihin ainakin särkänniemeen.

12

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zerbuskali

      No itselläni on 3-vuotias kummityttö. Välimatkan takia ei niin usein nähdä ku haluaisimme mutta kyllä vähintään sen 3-4 krt vuodessa. Soitellaan kyllä melkein viikottain. Silloin ku tapaamme niin leikitään ja jutellaan kaikesta mahdollisesta. yleensä ku tapaamme niin olen heillä yötä sen vähintään viikonlopun yli ja se tuntuu olevan tytölle luksusta ku saa nukkuu miun vieressä. Toiselle puolelle kaivautuu myös tytön isosisko ;)
      Tietenkin jos asuisin lähempänä niin tapaisimme useammin mutta se ei ole tällä hetkellä mahdollista. Onneksi tytön vanhempiin on kuitenkin niin hyvät välit että voi soitella puolin ja toisin.

    • Minulla on 4 kummilasta.2,3,5 ja 6v. Mahdollisuuksien mukaan tapaan heitä vähintään kerran kuukaudessa. (Välimatkat on suuret) Teen kummilasteni kanssa milloin mitäkin. Olen sitä mieltä, ettei heitä tarvitse liikaa hemmotella eikä palvoa, vaan he arvostavat suuresti, kun heidän kanssaan juttelee, leikkii ja on. Silloin tällöin extra kivat kuten uimassa käynnit, ovat todellakin extraa, harvoin tapahtuvaa laatuaikaa. Jos lapsen kanssa tekee aina jotain tosi huippua ja jotain äly kivaa, niin lapsi ei enää osaa arvostaa lähimmäis rakkautta, arkista yhdessä oloa. Myös siellä arjessa lapsi tarvitsee läheisyyttä ja leikkikaveria aikuiselta. Me kummit olemme sitä varten, että olemme lapsen elämässä mukana hyvinä ja pahoina hetkinä, ei pelkästään hyvinä extra kivoina päivinä. Itse muistan omista kummeista sen läheisyyden ja huolenpidon mitä heiltä sain. Emme juurikaan tehneet mitään huippu kivoja retkiä mihinkään, vaan parhaat hetket koimme arkisen leikin ympärillä.

    • hylätty kummi

      En ole nähnyt kummilastamme sen jälkeen, kun erosimme puolisoni kanssa. Siitä on aikaa jo kaksi vuotta. Ensimmäisen vuoden aikana olimme yhteyksissä, mutta sitten yhteydenpito vaan loppui. Pari kertaa yritin kysellä kuulumisia, joihin en kuitenkaan saanut vastausta. En tiedä kannattaako enää edes yrittää, sillä yhtälailla sieltäkin voisi olla kummiin yhteydessä.

    • Mulla on kummilapsia siunaantunu viis kappaletta. Vain yksi heistä on läheinen. Kaikki asuvat melko lähellä, mutta vanhempansa ovat niin välinpitämättömiä, etteivät viitsi pitää huolta omalta osaltaan siitä, että näkisimme. Siis yhteydenotot ovat yksipuolisia ja ajoittuvat lähinnä juhlapäiviin. Tämä on todella surullista, koska itselle tulee petetty olo. Tätäkö minusta vain haluttiinkin? Tiedän että voisin koska vain ehdottaa näkemistä, mutta koska en siihen sisältyy heidän puoleltaan aina joku "kytky" niin en viitsi!

    • minävain90

      Itselläni on kaksinkappalein kummityttöjä ja molempia näen vähintään kerran viikossa. Toinen on jo 15-vuotias, joten hänen kanssaa sovitaan itse tapaamiset. Yleensä ollaan ja jutellaan. Ikäeroa on kuitenkin viitisen vuotta niin on helppo jutella kipeistäkin asioista.
      Toinen on sitten 2-vuotias ja olen hänenkin kanssaan todella läheinen. Hänen kanssaan tapaamiset koostuu kikattelusta, höpöilystä ja söpöilystä.

      • Utelias...

        Oletko tullut kummiksi 5-vuotiaana?


      • moimoi
        Utelias... kirjoitti:

        Oletko tullut kummiksi 5-vuotiaana?

        tuliko mieleen, että kaikkia ei ehkä kasteta vauvana, vaan esim vasta ennen rippikoulua? (:


    • yx kummi

      Muutaman kerran vuoteen tulee nähtyä. Monesti "menee jutut ristiin", tuntuu että ihmiset ovat nykyisin kauheen kiireisiä kouluineen, harrastuksineen ym.

    • emmiliiii

      muutaman viikon välein, kerran tai pari kuussa :) riippuu tosiaan välimatkasta. mutta ei se määrä vaan laatu!

    • kdgjsklgjaöosipngnse

      Itse 17v poikana omasta mielestäni tapaan kummitätiäni ja-setääni aivan liian harvoin. Ennen tuli nähtyä kummeja jopa jokaisena viikonloppuna, kummitädin luona oli periaatteessa mun toinen kotini. Nykyään kun asuu eri paikkakunnalla, niin on nuo tapaamiset jäänyt vähän vähemmälle. Harmittaa.

    • joooooo-o

      Mun kummipoika on nyt n, 8 kuukautta vanha, ollaan nähty tasasin väliajoin kuukausi pari olla aina väliä. En oo kauheen läheinen tän pojan äidin kanssa sukua ollaan ja isän on vielä etäisempi.
      Nyt on ruvennu vähän ärsyttään, kun sovittiin et koska voisin tulla kylään niin sit ilmottaa aamulla ja sanoo että ei tänään käykkää ja sit hänen ehdottama päivä ei käyny mulle, ja sit ehdotin toista päivää ja tää mun tuttava eli lapsen äiti ei vastannu viestiin ollenkaan, ennenkin on käyny vähän samalla lailla. Vähän ärsyttää tollanen, ja muutenkin tuntuu välillä että mä oon aina se joka kysyy että voinko tulla käymään, olis kiva jos joskus pyydettäis kylään, haluisin kuitenkin olla hyvä kummi ja tehdä kaikkee kivaa pojan kanssa.

      • moimoi

        yritän ainakin kerran kuussa nähdä. Joskus menee kaksi kuukautta, kun ei nähdä (silloin on kyllä jo kova ikävä) , ja esim. hiihtolomalla perheemme olivat viikon laskettelemassa yhdessä, eli nähtiin koko ajan viikon aikana. Kummipoikani on 9kk ja itse pian 18


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5070
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2309
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2229
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      227
      2214
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1413
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1394
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      48
      976
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      907
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      889
    Aihe