edistysaskelia paranemiseen... tai sitten ei

ulllllla

Lähden huomenna laivaristelylle, ja päätin eilen että en stressaa kaloreista ja ostan tax free kaupasta mässyä...... toivon vaan että kaikki menisi hyvin, ja tää vois olla edistyaskel kohti paranemista. mua silti pelottaa se syöminen ihan hirveesti!

ajattelin tänään hieman totuttaa itseäni niihin kiellettyihin herkkuihin... lähen ostamaan kaupasta joulupiparitaikinaa, mitä oon aina rakastanut, ja syön sitä sitten kahvin kanssa..

mä vaan haluun niin kovasti parantua, mutta EN LIHOA!! haluan nauttia elämästä ja ruuasta! edes tuon risteilyn ajan, haluaisin olla "normaali" ja herkutella ravintolaruualla ja tax free herkuilla!! en tiedä miten pystyn siihen, tai mua lähinnä pelottaa että menetän kontrollin ja ostan LIIKAA KARKKIA ja että SYÖN LIIKAA!! :(

vuosi sitten kun olin laivalla, mulla ei ollu tällästä ongelmaa, vaan söin aamupalaksi iloisesti croissantteja, mansikkahilloa ja kahvia, ostin tax free kaupasta tobleronea ja söin buffetpöydästä hieman ruokaa ja paljon suklaamoussea ja kakkua jälkiruuaksi. en ollut silloinkaan ylipainoinen. mutta nyt olen laihtunut siitä melkein 15 kg.

9

365

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinsemenee! :)

      Hienoa, että sä haluut nauttia ja pystyt antamaan itelles luvan! Varmasti pelottaa, mut ota se rohkea askel ja yritä nauttia edes tämän kerran :)

      Palaat sitten terveelliselle linjalle kun tulet kotiin (enkä tarkoita anojen terveellistä, pari salaatinlehteä vettä.)
      Tulevaisuutta ja sun paranemista ajatellen, ei tollaset satunnaiset laivareissut herkkuineen sua lihota, etenkin jos harrastat normaaliverran liikuntaa ja muuten syöt normaalin terveellisesti.

      Varmaan pienikin määrä tuntuu liialta, kun on tarpeeks kauan sairastanut, mutta yritä nujertaa se anoreksian ääni nyt.

    • ullllla

      kävin ostaas piparitaikinaa nam

    • anaaa

      En halua lannistaa sua, mut fakta on se, että liikunta on osa pysyvää painonpudotusta. Pelkällä nälkäkuurilla lähteneet kilot tulee helposti takas, eli jos haluat pitää kiinni painosta, opettele harrastamaan liikuntaa. Edes jotain, kevyttäkin. Kävelyä tms. ja muista hyötyliikunta.

      Eikä 5 palaa tobleronea haittaa, koska sä et varmaan vetele 5 palaa sitä joka päivä? Jos yhtenä syöt 5 palaa, se ei vaikuta mitenkään mihinkään. Yritä olla maltillinen mutta anna itses nauttia karkeista. Kyllä sä tiiät missä raja menee.

      Have fun time! :)

    • ullllla

      pelottaa edelleen se kontrollin menettäminen...... :s haluun herkutella mutta musta tuntuu / pelottaa etten osaa vetää sitä rajaa...!
      haluisin esim. syödä kinkku-ananas pizzan laivan ravintolassa pitkästä aikaa, mutta niissä on päälle 1000kcal ja ne on niin isoja.... jos tilaan kokonaisen pizzan niin tiedän että koska en oo pitkää aikaa saanu sellasta niin syön lautasen tyhjäksi, vaikka nälkä olis lähteny puolikkaan jälkeen..eikä oo ketää kenen kaa puolittaa pizzaa nii varmaa jätän sitte ottamatta koko pizzan :s
      noh, enköhän selviä jotenkin...

    • iiiiiiiiiiiiiin

      Tiiän nii sun tunteen. Noi tunteet on ihan hirveit, mikä tulee. Tekee mieli syödä "tän kerran", vaikka mahaki tulee kipeeks ja kaikkee...ja tuntuu et syö järkyttävästi muihin verrattuna.

    • ullllla

      iskee kohta paniikki koska mitä jos lihon.... en halua painaa viittäkymmentä, tällä hetkellä painan vissiin n. 48,8-49,4 koska vaaka huijaaa ja näyttää joka kerta eri...
      yritän silti nauttia....

      • napppinenä

        Yritä nauttia.

        Vaaka näyttää joka kerta eri, ei kannata luottaa niin. Paino ei yhestä kerrasta pysyvästi nouse. Älä vaikka mene heti kotiintultuas vaakaan, koska se näyttää ehkä muutamankin päivän enemmän, koska sulle kertyy nestekiloja. Pysyvää, kunnon lihomista ei yks kerta saa aikaan.

        Palaat vaan ruotuun sit kotona ja menet sinne liikkumaan.

        Muista, että yks kunnon RASVAKILO syntyy kun vetää napaan oman kulutuksen 7000 kcal viikossa ylimäärästä. Kaikki muu on nestetasapainon vaihtelua ym mikä on ihmisellä normaalia.


      • lisäysssh
        napppinenä kirjoitti:

        Yritä nauttia.

        Vaaka näyttää joka kerta eri, ei kannata luottaa niin. Paino ei yhestä kerrasta pysyvästi nouse. Älä vaikka mene heti kotiintultuas vaakaan, koska se näyttää ehkä muutamankin päivän enemmän, koska sulle kertyy nestekiloja. Pysyvää, kunnon lihomista ei yks kerta saa aikaan.

        Palaat vaan ruotuun sit kotona ja menet sinne liikkumaan.

        Muista, että yks kunnon RASVAKILO syntyy kun vetää napaan oman kulutuksen 7000 kcal viikossa ylimäärästä. Kaikki muu on nestetasapainon vaihtelua ym mikä on ihmisellä normaalia.

        Ja tuskin saat tota kalorimäärää aikaan? :)

        Sun pitäis syödä 7 1000 kcal sisältävää pizzaa oma kulutusmääräs. En usko, että se täytyy.. Ole siis rauhassa :)


    • Anonyymi

      Kauneus on katsojan silmissä. Itse tykkään vartalostani tälläsena. En oo lihava oon vähän laihaan päin mulla ei oo läskiä (mutta lihasta löytyy)
      Grammat ei merkkaa mutta en itsekkään pysty syömään lauantaina suklaapatukka enempää herkkuja ;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1105
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      923
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      875
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      860
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      770
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      766
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      741
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      623
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      612
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      609
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      569
    Aihe