Kainuulaiset Huom?

Olen huomannut ulkona kävelessäni ja vkl ku olen viettämässä, Kainuulaiset syrjii tosi paljon maahanmuuttajia, itse ennen vihasin maahanmuuttajia, Nykyään olen muutamaan tutustunut ja ymmärtänyt että kaikki eivät ole samanlaisia, Olen myös muutaman ulkomaalaisen tavannut jotka puhuu jopa paremmin suomea kun minä, olkaa suvaitsevaisempia
11190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ndërsa ju të vendosur qëllimin tuaj këtu në të njëjtën çështje e imigrantëve

Äänestä
  • Pse nuk kemi nevojë për të siguruar për ju?
    A punën tuaj ose shkoni në shtëpi.

    Äänestä

  • 4+7 kirjoitti:

    Pse nuk kemi nevojë për të siguruar për ju?
    A punën tuaj ose shkoni në shtëpi.

    olen kajaanin kovin runkkari,runkkaan aina joka paikassa ja kirjoittelen mitä sattuu.

    Äänestä

Miten niin syrjii...mitä ne kainuulaiset niille maahanmuuttajile tekivät?

Äänestä

ongelmaa kuin taloudellinen, ahdinkoa , köyhyyttä ja puutetta on omasta takaakin. Ei lisää elätettäviä.

Äänestä

Maahanmuuttajissa todellakin on hienoja, uskovia ja ystävällisiä ihmisiä. Poikkeuksiakin toki löytyy niinkuin suomalaisistakin.
Tosiasia kuitenkin on se että vaikkei maahanmuuttajia olisi suomessa ainuttakaan, silti maksaisimme saman verran veroja kuin nyt.

Mikä siinä niin hirveästi risoo kun joutuu veroista auttamaan vähempiosaisia? Itse olen ainakin tyytyväinen siihen seikkaan että minun työtuloistani häviävän pieni osa menee turvaamaan vähäosaisille edes sellaisen toimeentulon jolla voi nipin napin elää.

En tiedä tilastoista, mutta uskoisin että työmarkkinatukea, asumstukea ja/tai toimeentulotukea saa aika moni, suurin osa kuitenkin ihan suomalaisia ihmisiä. Siispä sinun veroista maksamasi osuus kadulla vastaantulevalle maahanmuuttajalle maksettavasta tuesta on naurettavan pieni.

Köyhä antaa vähästään, rikas ei paljostaan.

Äänestä

minua vituttaa systeemin tahallinen väärinkäyttö ja ketkuilu olipa kyseessä valtaväestö tai muuttaja. se on väärin ja sillä siisti.

Äänestä
  • Annan ja aah kun se tekee nannaa!

    Äänestä

Kyllä kaikkien veroista kärsii nipistää maahanmuuttajien avuksi, se on niin hävittömän pieni summa ettei oo mitään merkitystä. Ollaan ystävällisempiä heille,he eivät ole täällä turhaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeppoSeppooooo kirjoitti:

Olen huomannut ulkona kävelessäni ja vkl ku olen viettämässä, Kainuulaiset syrjii tosi paljon maahanmuuttajia, itse ennen vihasin maahanmuuttajia, Nykyään olen muutamaan tutustunut ja ymmärtänyt että kaikki eivät ole samanlaisia, Olen myös muutaman ulkomaalaisen tavannut jotka puhuu jopa paremmin suomea kun minä, olkaa suvaitsevaisempia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu