olen suunittelemassa toyota aygon äänieristystä, millä mateeriaaleilla ja mitkä paikat pitää eristää rengasmelun vähentämiseksi?
äänieristys
9
3146
Vastaukset
- minä vaan
Rengasmelua saa parhaiten eristämällä lokasuojat sisäpuolelta. Hyviä materiaaleja on nykypäivänä monia mutta hinta-laatusuhteeltaan parasta taitaa olla silent coat. Saa jo nykyisin myös motonetistä. Tukkupakkaus maksaa n100e ja sillä vaimentaa jo hyvin. Ja vaimennus suoritetaan nimenomaan sisäpuolelta. Parempaan lopputulokseen pääset kun lisäät tuon bitumimaton päälle vielä solukumimattoa. Tätä ei paljoa tarvitse.
suoritin tänään auton eristyksen autostudiolta ostamallani Silent coat vaimennusmateriaalilla kyseinen materiaali on kuulema parhaasta päästä! auto on vuorattu kauttaaltaan tupla kerroksella kattoa lukuun ottamalla. tulokset eivät ollut ihan niin hyvät kun ajattelin mutta hieman korkeat äänet on pudonnut 60-80kmh nopeuksissa. eli nyt sitten se solukumimatto tai sitten ostamaan markkinoiden hiljaisemmat renkaat.. :D
- sdpkfp
Pelteihin pohjaan ja koteloihin massaus (ruostesuojaus), auttaa hieman ja pysyy autokin ruosteettomana.
- PärinäBoys
Ajattelemisen arvoinen vaihtoehto voisi olla myös Noxudol 3100. Käypä katsomassa www.duoproduct.com . Tuo on tehokkaampi ja puolet kevyempää kuin bitumimatto ja on ruiskutettavissa spray pulloissa tai isommissa astioissa. Ainakin Volvo henkilöautossan ja MB käyttävät tuota tavaraa jo uusissa autoissa. Länsinaapurissa ovat tutkineet enemmänkin tätä resonanssi äänen joutumista auton rakenteisiin, ja tää Noxudol3100 osoittautunut tehokkaimmaksi lisäksi naapurin "puolisotilaallisen pursiseuran" paatit on päätetty viitata jatkossa tällä. Näin tuossa artikkelin kohtuullisesta kondenssionsuoja kyvystäkin lukuarvojensa puolesta, vastaa lukuarvoltaan jotakuinkin puun lämmöneristyskykyä. Nopea ja helppo tapa kun ei tarvitse leikkaa liimaa askarrella...
- 18.77
onko Noxudolin hinta edelleen noin yli 50€/m2 vs 25€/m2 alumiinipinnoitettu butyylikumimatto.
ja vaimemmus ominasuuksiltaan se taitaa kuitenkin olla puolet mattoa huonompi. ja noin samanpainoista kun alu/butyylimatot...- NOX
Alumiinipinnoitettu butyylikumimatto ja Noxudol toimivat eritavoin,
Noxudol on suunniteltu teollisuuteen ja vaativaan viranomais- ja ammattikäyttöön eikä näin ollen se ole syttyvä kuten kumit=öljyä. Toiseksi painava kumi ei pysy kysty/kattopinnoissa kesä kuumalla ja ne löytyvät yleensä sitten tilan pohjalta.
Teknisesti Al.Butyylimatto kykenee vastustamaan peltirakenteen värähtelyä (resonanssia) vain omalla massallaan. Kuten tiedetään kumi/bitumimatot ovat painavia ja lisäävät painoa jopa useita kymmeniä kiloja autolle, joka ei ole myöskään tavoite. Noxudol viskoelastaaninen materiaali, joka polymeroituu jäykistäen rakennetta ja lisäksi sen oma, kylläkin verraten pieni oma massa lisää vaimennustehoa vs. kumiperusteisiin vaihtoehtoihin. Eli Noxudol on yli kaksi kertaa tehokkaampi kuin kumiversiot tai kääntäen saat saman vaikutuksen mutta alle puolella painolla.
- tuppis
Korvatulpat 1,20€/ pari
- jospanostaahaluaa
Itse suosin peltorin ratio kuulokkeita,parasta mitä rahalla saa.
- massaauttaa
lokasuojien pinnassa on tectyli käsittely/ruosteenesto. voisko sen päälle lisätä tectylin 1kgn purkista lisää massaa.kun eihän mitään butyylimattoa (stp) kannata ruos. estoaineen päälle lisätä, en tiedä muovilokareihin lie eri asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464