Olisikohan mahdollista päästä velkojien kanssa 0% korkosopimukseen tai vastaavaan jos aikoisi maksaa kaikki velat pois? Mulla on ulosotossa vajaa 70000e ja velkajärjestelyä olen hakemassa, mutta ahdistaa niin pirusti se velkajärjestelyn hakeminen, että mietin voisiko velkojien kanssa päästä sopimukseen.... jos mennään velkajärjestelyn kautta niin velkojat saavat summasta 55-60% ja aikaa menisi se 3 vuotta. Jos taas maksaisin kaikki sopimuksilla, niin aikaa menisi toki kauemmin, mutta työnteko tuntuisi järkevämmältä, kun voisi itse säätää talouden tuloja paremmin. Summahan on toisaalta suuri, mutta eihän se esim. asuntolainana ole juuri mitään. Korkohan siinä paljon ratkaisee..
Onko järkeä ruveta edes kyselemään velkojilta tuosta sopimusta? Itse jos olisin velkoja niin miettin toki kahdesti asiaa, olenhan jo luottotiedoton ja maksuja rästissä, mutta toisaalta on myös sekin, että jos olisi mahdollisuus saada tällä hetkellä olevat summat takaisin (eli myös hurjasti kertyneitä korkoja) niin asia kyllä kannattaisi.
Töitä tekis mielellään, jos siinä vain olis järkeä... velkajärjestely on "nopea vaihtoehto" palauttamaan tilanteen nollille, mutta mutta...
onnistuisiko?
5
187
Vastaukset 5
Jos et ole tähänkään saakka pitänyt sopimuksiasi velkojien kanssa (eli siis maksanut ajoissa), niin miksi sitten pitäisit jatkossakaan?
Ihan noin velkojan näkökulmasta. J- miettivä velallinen
Niinpä... juuri tuota mietinkin. Omalla tavalla helpompaa velkojille tehdä muutaman kymppitonnin tappiot kuin suostua maksuohjelmaan.. Selityshän on yksinkertainen miksi jäivät maksamatta, 3v työttömänä... nyt uusi ammatti ja töitä tiedossa eläkeikään asti :)
- wiener-vanukas
Yleensä ottaen hyvä ajatus.Ymmärtääkseni velallisten tulisi kaiken kaikkiaan tehdä velkojille näitä joko-tai tarjouksia.Tiedän lukuisia tapauksia jossa velallinen omaa suhteellisen hyvätkin ansiot mutta isotkin kuukausilyhennykset palaa kuluihin.Itsellä sama tilanne.Aion tarjota jotain könttäsummaa ja korot nolla.Jos ei kelpaa,pitäkööt sitten kipeenään.Tässä on huonoa vain se,että sitten joutuu lopettamaan työssäkäynnin ettei ulosotto saa niitä rippeitä palkasta.Ja loppuun voi lisätä kaikille palstan neuvojille että kyseinen malli sopii jokaiselle osapuolelle kaikista parhaiten!Velallinen pääsee uo-kierteestä ja veloista lopulla.Velkoja taas rahojaan pois voisiko sanoa maksimimäärän.Nämä tarjoukset kirjallisena velkojille.Ja jos ei kelpaa,niin sopimustarjouksen hylkäämisen voi tulkita niin ettei velkoja haluakaan rahojaan takaisin.
- Köyhille kipeää
Kun velallisten asenteet alkavat olla tuota tasoa, että maksetaan sen verran kuin huvittaa, en todellakaan ihmettele, että lainan saanti käy vaikeaksi.
Tähän temppuiluun on lainanantajalla kaksi vastausvaihtoehtoa. Joko otetaan kaikille lainoille turvaavat vakuudet, jolloin ei tarvitse turvautua perintäprosessiin vaan häiriön sattuessa realisoidaan vakuus. Tai ei myönnetä lainaa ollenkaan. Käytännön ongelma näissä sopimuksissa on yleensä se, että velalliset eivät niitä pidä, ja niistä tulee liian pitkiä. Velallisen motoovi kitkuttaa järjettömön pitkän sopimuksen kanssa katkeaa yleensä kun luottotiedot palautuvat ja lisävelkaantuminen alkaa.
Ja miksi ylipäätään pitisi tehdä joku uusi sopimus, velalisellahan on jo se alkuperäinen joka tehty velkaa otettaessa. Jos se ei kelpaa, niin sopiva maksuaika ja korko kulut pitäisi säätää kohdalleen jo velkaa tehdessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri621666- 931038
- 49848
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45804Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40780Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus281766Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,255694- 54665
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied84613Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l113577