onko normaalia nuoren narttukissan käytöstä?

huhjahehh

olen varmaan paaponut mirrini pilalle, saa minulta leikkiseuraa,herkkuruokaa ja huomiota mutta: kissa kakkii välillä mielenosoitukseksi eteiseen jos ei pääse viileälle parvekkeelle ulkoilemaan tai puhun pitkään puhelimessa ja kolisuttelee huoneiston väliovea jos ei hänen kanssa leikitä... pitäisi vaan olla huomioimatta vai miten toimia?Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia? toisaalta ihanaa kun kissa näin reagoi, vuorovaikutusta riittää eikä ole vain hiljainen halityyny sohvalla =)

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisumisulisu

      Oli vähän vastaavanlaista, otin kissanpennun kun olin raskaana ja jäin kotiin ja se sai kaiken huomioni! Leikitin useita kertoja päivässä, pidin koko ajan sylissä yms.
      Sitten syntyi vauva, yritin edelleen antaa myös kissalle huomiota, mutta kun olin vauvan kanssa se teki kaikkea kiellettyä kuopi kukkia, hyppi keittiön pöydillä puri varpaita ja haki huomiota mitä kekseliäimmillä tavoilla.

      Yritin kyllä olla huomioimatta ja keksiä mahdollisimman paljon virikkeitä, mutta sillä oli tylsää! Ongelma ratkesi kun hankin sille kissakaverin, käytös muuttui täysin!

    • Justuspörri

      Käännä kahva ylöspäin väliovesta, niin kissasi ei saa ovea auki ja kyllästyy ehkä kahvan hyppimiseen. Tämä tepsi ainakin minun kissalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5767
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2100
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1932
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1093
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      987
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      977
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe