Matkatavat Amstedramissa koneenvaihdossa KLM -Tunis Air

Hei,

tietääkö joku, miten minun tulisi toimia matkatavaroideni kanssa seuraavassa tapauksessa?

Lennän Helsingistä Tunisiaan Tunisiin. Matkalippuni on netistä ostettu kahden eri lentoyhtiön lippu ( molemmat liput on ostettu "erikseen" ). Ensin lennän KLM:n lennolla Amsterdamiin Schipholin lentokentälle. Sieltä lennän Tunis Airin koneella Tunisiin.

Pyydänkö jo Seutulan lähtöselvityksessä kirjaamaan tavarani meneviksi Tunisiin, vai täytyykö minun kertoa niiden määränpääksi Amsterdam? Jos kerron niiden määränpääksi Amsterdamin, niin joutunen poistumaan lentokentän kansainväliseltä alueelta noutaakseni matkatavarani saapuvien matkatavaroiden hihnalta, ja sen jälkeen lähettämään ne lähtöselvityksen kautta määränpäähän Tunis?

Kiitos,

Roudari

3

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eleven11

      Aina kannattaa pyytää, että selvittävät matkatavarat perille asti. Todennäköisesti eivät kuitenkaan suostu, jolloin toimit aivan kuten epäilitkin. Kysyminen ei kuitenkaan mitään maksa ja aina voi käydä tuuri.

    • rerere

      Kun Pena menet helsinkiin niin annat molemmat liput virkailijalle ja kysyt voisivatko he buukata laukkusi perille asti, hyvällä tuurilla se onnistuu. Mutta epäilen koska lentosi ovat eri lipulla ja eri yhtiöitä.
      Ei kysyvä tieltä eksy

    • travelbag

      Riippuu aivan siita minkalainen sopimus KLM ja Tunis Air ovat keskenaan. Joskus tama toimii etta tsekkaavat matkalaukut suoraan paatepisteeseen, joskus ei.
      Kysy rohkeasti vain!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2535
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      188
      2222
    3. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      2152
    4. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      48
      2127
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1875
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1597
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      221
      1536
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1451
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1285
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      207
      1100
    Aihe