http://www.youtube.com/watch?v=rDmdtcyDVlg
Konetykki joka ampuu räjähtäviä valojuova-ammuksia?
Rynnäkkökivääreitä (AK-47?)
Järeä konekivääri
Sinko?
Tietääkö kukaan tyyppejä?
Mitä aseita tällä videolla?
1
198
Vastaukset
- 1+3
Muistaakseni toi konetykki on AK-630, maailman nopein käytössä oleva laivatykki..
Ja AK-47 alkuperäisenä ei taida löytyä edes Afrikasta, ainoastaan museosta.
Venäjällä 47 ei ole ollut laajassa käytössä aikoihin, eiköhän noi 74 oo kaikki.
(Joo pilkunnussintaa ja tiedän, että kaikki käyttää AK-47 nimitystä mistä tahansa AK- tyyppisestä)
Toi konekivääri on perstuntumalla NSV (Venäjällä lempinimeltään Utyoss) tai sitten sen modernisoitu versio Kord (koska NSV:n valmistaja jäi Kazakstanin puolelle ja Kord on vielä kevyempi & tarkempi)
Sinko taitaa olla ihan vaan RPG-7, liekkö erilaisella panoksella kun näyttää isommalta, mutta runko on kyllä ihan sama kuin RPG-7 eikä ne nyt varmaan mitään "okeita" panssaritorjuntavehkeitä huvikseen räiskis.
Mutta mutta, tosta laivan varustuksesta sen verran, että perstuntuma sikseen, videon lopussahan on selkeesti kirjotettu laivan nimi (Marshal Shaposhnikov, Udaloy- luokka), sen kun googlettaa niin saa selville laivan aseistuksen:
Pääkannella olevat isot tykit on AK-100, 100mm tykkejä, 60 laukausta minuutissa. Konetykit on tosiaan AK-630M niinkun kattelinkin, 10 000 laukausta minuutissa, 30mm.
Ensimmäinen tuollainen CIWS järjestelmä (siis AK-630), kauan ennen mitään muuta maata kehitetty ja kaikista tehokkain, nopein & tarkin (kyllä vaan, jenkit ja muut jää kirkkaasti kakkoseks)
Aluksessa on myös laivoja vastaan tarkoitettuja ohjuksia, kranaatinheittimiä, sukellusveneitä vastaan olevia järjestelmiä, kaks Ka-27 kopteria yms, mutta niistä kun et kysyny niin en jaksa selvitellä, netistähän nuo kaikki löytyy.
Btw, Venäläiset ei tappanu yhtäkään somalia, vapautti niinkuin kaikki muutkin. Mutta toisin kuin suomalaiset tai länsimaiset ne ei vapauttanu niitä satamassa vaan keskellä Intian valtamerta lautalle ilman vettä tai navigointia, tervemenoa :D Oikea tapa päästää piraatit vapaaksi, kuolevat merelle eikä tartte tänne kärrätä pakolaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23814935
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?411908- 1781391
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1021300- 281189
- 122948
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81764Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718- 75648