Pro Maaninka

Valtion almu

Maaningan itsenäisyyden äänitorvi harrastaa ja käy koulunsa naapurikunnassa, joten se siitä itsenäisyydestä - ja uskottavuudestakin.

7

298

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siilistä

      Täällä Siilinjärvellä ollaan naurettavia. Kunta maksaa aivan samalla tavalla koulun kuluista siis Maaninka maksaa ja niinhän useat maaninkalaiset ovat olleet vuosikymmeniä lukiossa Siilinjärvellä. Tämä tarkoittamasi lukiolainen on osoittautunut harvinaisen selkeäsanaiseksi ja järjellä ajattelevaksi. Monella paikkakunnalla niin myös Siilissä oltaisiin tyytyväisiä tälläisiin nuoriin. Mukava kuulla, että hän käy lukiota Siilissä vaikka taitaisi rahkeet riittää Kuopion parhaaseen kouluunkin.

    • Ei paha....

      Mitäpä siitä sitten? Jos Maaningalla ei ole tarjota niitä palveluja, joita ihmiset haluavat, heidän on haettava ne sitten muualta.
      Ei siinä mitään pahaa ole. Eihän kunta voi olla kuntalaisilleen mikään vankila.

      • Äly jättänyt?

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?


      • Palvelut...
        Äly jättänyt? kirjoitti:

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?

        Kaikissa kunnissa ei ole kaikkia omia palveluja, vaan niitä joudutaan hakemaan naapurikunnista. Se on aivan luonnollinen asia. Lukio on yksi tavallinen esimerkki. Ei ole mitään järkeä perustaa lukiota jokaikiseen kuntaan. Kotikunta maksaa muualta ostetut palvelukset.
        Ei kuntaliitokset sitä asiaa muuta miksikään, ei sittenkään kaikissa kunnissa ole kaikkia palveluja, eikä tarvitse ollakaan.
        Nykyisin siilinjärveläiset ja maaninkalaiset käyttävät osin Kuopion palveluja ja osin myös päinvastoin. Eri kuntien palveluja käytetään aivan maanlaajuisesti, esimerkkinä vaikkapa korkeakouluopinnot tai erikoissairaanhoito.


      • maananannananinka
        Äly jättänyt? kirjoitti:

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?

        Maaninka on sen verran lähellä Siilinjärveä joten sinne ei tarvitse lukiota.


      • Maavankilaninka
        Äly jättänyt? kirjoitti:

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?

        Joo ja siinähän sitä sitten taas säästetään kun pikkukunnalle kuten Maaningalle perustettaisiin lukio. Kuinkahan moni sitä kävisi edes? 50? Maaninka on ihan hyvä näin. Pienillä paikkakunnilla kuten Pielavedellä ja Vesannolla täytyy olla lukiot koska sieltä on niin pitkät matkat.


    • kuopion painostus

      Olkaa tyytyväisiä niin kauan kuin Maaningalla on vielä yläkoulu ja yksi alakoulu. Kuopion kaupunki lakkauttaa jatkuvasti koulujaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2405
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      346
      1880
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1557
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1373
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1310
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      850
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      752
    Aihe