Pro Maaninka

Valtion almu

Maaningan itsenäisyyden äänitorvi harrastaa ja käy koulunsa naapurikunnassa, joten se siitä itsenäisyydestä - ja uskottavuudestakin.

7

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siilistä

      Täällä Siilinjärvellä ollaan naurettavia. Kunta maksaa aivan samalla tavalla koulun kuluista siis Maaninka maksaa ja niinhän useat maaninkalaiset ovat olleet vuosikymmeniä lukiossa Siilinjärvellä. Tämä tarkoittamasi lukiolainen on osoittautunut harvinaisen selkeäsanaiseksi ja järjellä ajattelevaksi. Monella paikkakunnalla niin myös Siilissä oltaisiin tyytyväisiä tälläisiin nuoriin. Mukava kuulla, että hän käy lukiota Siilissä vaikka taitaisi rahkeet riittää Kuopion parhaaseen kouluunkin.

    • Ei paha....

      Mitäpä siitä sitten? Jos Maaningalla ei ole tarjota niitä palveluja, joita ihmiset haluavat, heidän on haettava ne sitten muualta.
      Ei siinä mitään pahaa ole. Eihän kunta voi olla kuntalaisilleen mikään vankila.

      • Äly jättänyt?

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?


      • Palvelut...
        Äly jättänyt? kirjoitti:

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?

        Kaikissa kunnissa ei ole kaikkia omia palveluja, vaan niitä joudutaan hakemaan naapurikunnista. Se on aivan luonnollinen asia. Lukio on yksi tavallinen esimerkki. Ei ole mitään järkeä perustaa lukiota jokaikiseen kuntaan. Kotikunta maksaa muualta ostetut palvelukset.
        Ei kuntaliitokset sitä asiaa muuta miksikään, ei sittenkään kaikissa kunnissa ole kaikkia palveluja, eikä tarvitse ollakaan.
        Nykyisin siilinjärveläiset ja maaninkalaiset käyttävät osin Kuopion palveluja ja osin myös päinvastoin. Eri kuntien palveluja käytetään aivan maanlaajuisesti, esimerkkinä vaikkapa korkeakouluopinnot tai erikoissairaanhoito.


      • maananannananinka
        Äly jättänyt? kirjoitti:

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?

        Maaninka on sen verran lähellä Siilinjärveä joten sinne ei tarvitse lukiota.


      • Maavankilaninka
        Äly jättänyt? kirjoitti:

        Vaan kun ne palvelut pitäisi olla, käyttää ja maksaa siinä kunnassa, missä asuu - siitähän tämä uusin kuntauudistus just´ lähtee!! Lienetkö tajunnut koko pointtia?

        Joo ja siinähän sitä sitten taas säästetään kun pikkukunnalle kuten Maaningalle perustettaisiin lukio. Kuinkahan moni sitä kävisi edes? 50? Maaninka on ihan hyvä näin. Pienillä paikkakunnilla kuten Pielavedellä ja Vesannolla täytyy olla lukiot koska sieltä on niin pitkät matkat.


    • kuopion painostus

      Olkaa tyytyväisiä niin kauan kuin Maaningalla on vielä yläkoulu ja yksi alakoulu. Kuopion kaupunki lakkauttaa jatkuvasti koulujaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe