miten pitäisi käyttäytyä hautijaisissa,kun sisarrusten välit viileet ja
juhlapaikalla pitäisi toivovottaa yhdessä sisarrusten kanssa vieraat
tervetulleeksi. Yleensä lähiomaiset toivottavat tervetulleeksi ovella.
Miten tämän tervetuliaistervehdyksen voisi hoitaa?
Hautajaisetiketti?
2
960
Vastaukset
- Onko välit
niin huonot, ettei yhtä päivää voi kaikki käyttäytyä ihmisiksi tekemättä itsestään isoa numeroa, kun päivähän on tarkoitettu lähiomaisen muistelemiseen.
Olisiko siis ihan mahdoton ajatus, että kaikki sisarukset viileistä väleistä huolimatta olisivat tervehtimässä yhdessä? Eihän sitä tarvitse mitään sydänystäviä olla tuon jälkeen, mutta kyseessä on kuitenkin vaan yksi päivä. - taavotska
Olen nähnyt sisarusparvissa asian ratkaisuksi senkin, että esikoinen tai sisarusparven yhdessä valitseman sisaruksen hoitelevan ns. isännän tai emännän velvollisuudet. Jos mietit itsekin, niin useamman henkilön kättely saman aikaisesti koko vieraslaumalla on perin hidasta ja muistotilaisuus jää töksähtelemään yhteen paikkaan takkinarikan ja vessojen väliin. Ottaen myös huomioon, että vieraissa saattaa olla huonojalkaisia ja heidän pitäisi jonottaa saadakseen kätellä teidät kaikki. Ei oikein huomaavaista teiltäkään.
On myös ihan yhtä kohteliasta vieraiden käydä tilaisuuden aikana kättelemässä loput lähiomaiset sekä vaihtamassa muutaman sanasen. JOillekin vieraille voi olla todella tärkeää saada sanoa jotakin ystävällistä vainajan muistoksi ja tavanomaisesti se halutaan sanoa kätellessä, joten täten antaisitte "työnjaollanne" vieraillenne tilaisuuden saada ottaa osaa suruunne rajan kanssa.
Hautajaisissa on aina enemmän ymmärrystä sille, etteivät asia suju protokollan mukaisesti ja sen vuoksi maalaisjärjen käyttäminen on suotavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2183174Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002748Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751798Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e521700Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?431570- 1221366
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101280Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171260- 1051249
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4171246