Häiriöhenget ja alkoholi

Voiko häirikköhenget kiusata jos on juonut paljon alkoholia.
PS. Olen kuullut että se olisi mahdollista.
14343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kaikki känniläiset on häiriöksi.

Äänestä

Hei!

Kyllä voivat. Humalassa ihminen vaipuu enemmän tai vähemmän unenomaiseen tilaan. Tila on aivan sama, oli kyse sitten väsymyksestä, meditaatiosta, hypnoosista, lääkkeistä, huumeista tai mistä hyvänsä rentouttavasta asiasta. Piristeet (esim. kahvi tai energiajuomat) aiheuttavat puolestaan päinvastaisen reaktion.

Kuten varmaan tiedät, humalatila voi olla mitä tahansa lievästä huppelista kaatokänniin ja sammumiseen. Useimmat kummituskokemukset liittyvät tilanteisiin, joissa ihminen on puoliunessa, joten alkoholi siis herkistää niille. Kummitusten näkeminen humalassa ei taida olla kovin yleistä, mutta kuulemani mukaan etenkin rappioalkoholisteilla niitä esiintyy ja seuraukset saattavat olla pahoja, kun kännissä ryhtyy henkiä karkottamaan.

Äänestä
  • Voivat ilmeisesti tekeytyä tutuiksi henkilöiksi ?


    Ainakin eräs tuttavani oli kovan alkoholipitoisten juomien juomisen mittaan alkanu kuulla eräiden tuttaviensa uhkailevan häntä aikalailla sairaita juttuja laukoen!. Kyseisen henkilön naapurusto oli alkanut käyttäytyä mitä uhkaavimmin uhkailuin uhkailevina. Sitten kävi ilmi ettei häntä ollutkaan kukaan lähipiiristä uhkaillut, vaan oli kuullut äänien (henkien?) ääniä.

    Äänestä

Kossua, ja vain kohtuudella, niin ei henget hillu.

Äänestä

"Voivat ilmeisesti tekeytyä tutuiksi henkilöiksi ?"

Teitpä visaisen kysymyksen. Humalassa tehdyt kummitushavainnot liittyvät useimmiten haamujen näkemiseen ja kummitukset ovat yleensä vieraita.
Äänten kuulemisessa taas vaihtoehtoja taitaa olla kaksi. Jos äänet katoavat pään selvittyä, kyse voi hyvinkin olla olla kummittelusta. Ilmiötä nimitetään riivaukseksi. Jos taas äänten kuulemista esiintyy selvin päinkin, kyse voi olla jostain mielenterveyden ongelmasta. Olen joka tapauksessa sitä mieltä, että tuttavasi kannattaa pysytellä selvin päin.

Äänestä

Ja kyllä. Kummitukset tekeytyvät usein tutuiksi henkilöiksi. Sen voi jokainen aakkoslaudalla spiritismiä pelaillutkin todistaa.

Äänestä
  • Niin väittävät spiriä harrastaneet. Yksi mielenkiintoinen seikka niiden erään tapauksen kuulemiin ääniin oli askeleet. Elikkä kyseinen henkilö saattoi metsätietä kävellessään kuulla uhkaavia askeleita tien kulman takaa ja erittäin vihaisen kuuloisen naapurin ääneltään uhkailuja.

    Äänestä

Yksiki tekeyty kalevi sorsaksi.

Äänestä
  • Yksi kossupullo tuotti Aleksanteri Suuren haamun, perkule soikoon.
    Ei oo Kossun voittanutta !

    Äänestä

Olen havainnut:
1) Punaviini tuottaa punaisia kummituksia
2) Valkoviini tuottaa valkoisia kummituksia.
3) Vain 25 % niistä on häiriöksi.

Äänestä
  • Tästä on tehtävissä se johtopäätös: 1) että alkoholijuoman väri vaikuttaa sen tuottaman kummituksen väriin.
    ja 2) että kummituksen tuottama häiriö on suorassa suhteessa ko.
    alkoholijuoman väkevyyteen.

    Muista vanha totuus:
    Mieluummin viiniä kuin väkeviä

    Äänestä

  • Alfred Analyytikko kirjoitti:

    Tästä on tehtävissä se johtopäätös: 1) että alkoholijuoman väri vaikuttaa sen tuottaman kummituksen väriin.
    ja 2) että kummituksen tuottama häiriö on suorassa suhteessa ko.
    alkoholijuoman väkevyyteen.

    Muista vanha totuus:
    Mieluummin viiniä kuin väkeviä

    Kuohuviini tuottaa kuplivia kummituksia. lonkerot mustekalan muotoisia.

    Äänestä

Jo lapsena kuulin puhuttavan että kun ihminen juopotteli tarpeeksi, alkoi hän nähdä "pikku-ukkoja". Pimeyden henkivallatkin pääsevät helposti vaikuttamaan sellaiseen jonka oma tajunta ja kontrolli ovat heikentyneet, aivan kuten toiset ihmisetkin pääsevät. Pelottava asia, varsinkin kun ihmiset tahallaan kiskovat eri aineita yhtäaikaa päänsä sekaisin. Alttiita ovat myös mielenterveysongelmista kärsivät ja lapset. Naiset ovat miehiä alttiimpia henkimaailmalle.
Kuinka yleistä tämä sitten lienee kristityssä maassa, joka on luopumassa kristillisyydestään, on vaikea tietää, mutta kyllä näiden toiminta on viime aikoina voimistunut huomattavasti Suomessakin.

Äänestä

Omanlaisia otuksia viina saattaa tunnetusti tuottaa. Lienet kuullut "viinapiruista":

http://www.tiede.fi/keskustelut/psykologia-aivot-ja-aistit-f12/viinapirut-pikku-ukot-yms-t40256.html

Myös tässä laulussa (Pappi, talonpoika, piru ja mustalainen):

http://lirama.net/song/238970

Ja vielä pikku anekdootti: taiteilija Tove Jansson tarkoitti ilmeisesti Muumi-peikon alunperin tarkoittamaan viinapirua. Sellaisena tämä "proto-Muumi" esiintyi Janssonin varhaisissa maalauksissa - usein aina viinalasin äärellä. Esimerkkejä ruotsinkielisen työväenopiston Arbiksen aulassa Helsingissä olevat freskot "Juhlat kaupungissa" ja "juhlat maalla".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häirikkö henget kirjoitti:

Voiko häirikköhenget kiusata jos on juonut paljon alkoholia.
PS. Olen kuullut että se olisi mahdollista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu