Makrot hukassa

MakroPakro

Oo kadotti standard-kirjastossa olleet makrot ja valintaikkunat. Tiedostossa C....\AppData\Roaming\OpenOffice.org\3\user\basic\standard löytyvät niin XBA- kuin XDL-tiedostot ja myöskin dialog.xlb ja script.xlb. Ja kaikki näyttäisi olevan kunnossa, mut OO kadotti nuo.

Sain makroni takaisin muokkaamalla script.xlc-tiedostoa siten että se viittaa myös toiseen kirjastoon ja sitten OO:lla lisäsin ne joten hätä ei ole suuri mut vaivaahan se kun proggis ei löytänyt niitä.

Kuulin isoilta pojilta että periaatteessa standard-kansioon ei kannata makrojansa lykätä koska Oo käynnistyessään lataa myös ne vaikka niitä ei tarvitsisi. Osa makroista on solusta kutsuttavia ja ne eivät toimineet toisesta kirjastosta vaan siirsin ne manuaalisesti standard-kirjastoon.

0

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

        Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
        Maailman menoa
        51
        10083
      2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

        Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
        Ikävä
        116
        5775
      3. "Mä elän vieläkin"

        Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
        Tampere
        63
        4488
      4. Pate Mustajärvi on kuollut

        Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
        Maailman menoa
        141
        3087
      5. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

        Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
        Maailman menoa
        265
        2907
      6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

        Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
        Maailman menoa
        145
        2777
      7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

        haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
        Maailman menoa
        47
        2682
      8. Miten ikinä kelpaisin sulle

        Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
        Ikävä
        30
        2051
      9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

        Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
        Ikävä
        20
        1747
      10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

        Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
        Maailman menoa
        37
        1619
      Aihe