Kun kattelee noita jenkki tosi-tv ohjelmia niin kaikki immeiset vain ovat muuttaneet jostain päin maailmaa jenkkeihin. Miten sinne voi oikein muuttaa vaikka täältä suomesta. Oleskelulupa, työlupa, muuttolupa, asunnon vuokraus tai ostolupa, viisumi tai mitä oikein tarvii olla että tosta noin vain sinne muutetaan. pitääkö hankkia joku "kelakortti" ym jutskia jos sinne vaikka pysyvästi eksyy. Vai riittääkö oma maan passi, kunhan se on voimassa kotimaassaan.
Muutto USA
3
195
Vastaukset
- mmmmmmmmmmmmmmmhm
Usaan ei nykyään enää niin vain mennä. Saadakseen viisumin pitää olla työpaikka, joka on todella hankala löytää. Vähintään korkeakoulukoulutus melkein tarvitsee olla
- x
Mene töihin kansainväliseen yritykseen ja yritä siellä päästä saman yrityksen sisällä siirtymään usaan töihin. siellä ollessasi voit sitten miettiä onko suomessa parempi vai alatko järjestellä itsellesi elämää siellä.
- Janne2012
Jäi hyvin mieleen, kun paljon maailmaa nähnyt maailmanympäripurjehtija Duncker kirjoitti, että kaikki siirtolaiset ovat jotenkin erikoisia. Eivät olisi muuten lähteneet kuiteskin kaikille rakkaasta kotimaastaan toiseen maahan. Olen muuten samaa mieltä, vai pitäisikö ennemminkin sanoa että uskon hyvin, sillä en maailmaa niinkään ole nähnyt. On nimittäin aivan eria asia nähdä omin silmin, kokea paikan päällä asioita, kun viisastella tälleen tavallani jumissa . Eli sanon et uskon hyvin Dunckeria, ja perustelen kohta miksi. Mutta oli Duncker itsekin jotenkin erikoinen, kyllähän se monasti kirjoitti olevansa irrallaan yhteiskunnasta. Oletus on siis, että myös maailmanympäripurjehtijat ovat jotenkin erikoisia :) Mutta perustelut:
Amerikka on pitkälti perustunut ja rakentunut siirtolaisuuteen. En mitenkään ihmettele, että siellä kilpailuvääristymä-vapaa kilpailu rulettaa. Ihmiset, jotka ovat siirtolaiseksi lähteneet Amerikkaan tai Ausseihin, ovat luultavasti lähteneet paremman elämän perään ja toivossa. Esimerkiksi Suomessa on tilanne, jossa kaikista pitäisi huolehtia edustuksellisen demokratian ns. puitteissa. Suomessa on lähes 20 % kannatuksen omaava SDP, Sosiaalidemokraatit. Amerikassa ovat Demokraatit ja Republikaanit. Voisin viisastella, että vaikkapa Suomesta Amerikkaan siirtolaiseksi lähteneet ovat olleet sekä idealisteja että realisteja. Sillä, on kiistaton tosiasia että Suomessa on ollut ja on edelleen merkittävää salakartelli-kulttuuria. Mikä muuten aiheuttaa huomattavaa kilpailunvääristymää. Siirtolaiseksi lähteneet ovat luultavasti kokeneet epäreiluksi, ja siten epätoivottavaksi kyseisen tilanteen, ja lähteneet Amerikkaan paremman elämän toivossa. He ovat tienneet että saisivat täällä Suomessa kuitenkin jonkilaiset sosiaalipalvelut vaikka mitä tapahtuisi. Vai saisivatko ?? Ei tuhannen Taalan, eikä Euron, vaan Markan kysymys ! Onko kyseessä maanlaajuinen pelkokerroin, jonka avulla pyritään minimoimaan aivan minimiin toimeentulotukien ja asunnottomien palveluiden varassa elävien määrä ??
Eli, ovatko siirtolaiset olleet myös välkkyjä ja nähneet tuon fuulan läpi ? Sillä, fuulaa se onkin mikäli kilpailunvääristymä on kuitenkin vedossa. Kyseessä onkin tilanne, jossa jo valmiiksi salakartellikulttuuriseen Suomeen ollaan rakennettu iso pelkokerroin-salakartellikulttuuri siihen päälle. Mikäli tuon tilanteen läpi näkee, on poissa pelissä, you are out.
Australia on kuin Amerikka tuossa mielessä, jopa enemmän Amerikka kuin Amerikka itse on. Itse asiassa Duncker kirjoitti tuon toteamuksen nimenomaan Australiaan liittyen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?907177Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186320Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975428Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t34134Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193655