hormit käyttökiollossa mikä avuksi?

nonnii.. mikä avuks ku nuohooja laittoi kaikki 4 savuhormia käyttö kieltoon. koska on jo paloturva riski enää poltella niissä mitää. on niin pahasti rapautuneita noin 10 metrisiä savu hormeja. mikä avuksi? talviki tulee ja torppa kylmänä. mikä avuksi?
12281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

No niin, putkitusta peliin sitten vaan:)

Äänestä
  • ööö. mikä ihmeen putkitusta ?? miten se toimii ja laitetaa sinne hormiin vai tuleeko se hormiin? onko nuohoojat tietosia uudesta jutusta kuin "putkitusta" oko palotarkastajan hyväksymä ?

    Äänestä

  • mikä avuksi? kirjoitti:

    ööö. mikä ihmeen putkitusta ?? miten se toimii ja laitetaa sinne hormiin vai tuleeko se hormiin? onko nuohoojat tietosia uudesta jutusta kuin "putkitusta" oko palotarkastajan hyväksymä ?

    tietysti on hyväksyttyjä, ja maassamme on teräksellä putkitettu vanhoja hormeja jo tie miten kauan, tuossa yksi linkki, ei toki ainoa, kannattaa Gooklata valmispiippuja jne: http://www.schiedel.fi/

    Äänestä

  • mikä avuksi? kirjoitti:

    ööö. mikä ihmeen putkitusta ?? miten se toimii ja laitetaa sinne hormiin vai tuleeko se hormiin? onko nuohoojat tietosia uudesta jutusta kuin "putkitusta" oko palotarkastajan hyväksymä ?

    Paas kysyen nuohoojalta itseltään mikä avuksi.He ovat kuitenkin alan ammattilaisia ja tietävät mitä tehdä.Jotkut nuohoojat yleensä tekevät itsekin
    noita putkituksia.Eikä välttämättä ole edes kallis

    Äänestä

Polttele salaa!

Äänestä
  • Kyselin, soittelin ihmettelin ja arvuuttelin että mitä nyt. sisäpiipu eli putkitus menetelmäkö. ratkaisu löytyi helsingin konolasta, firma millä on pitkän ajan kokemus savu hormien kunnostuksesta minun 4 savuhormia kunnostetaan mordax menetelmällä eli massataan se vahvistaa piipun rakenteen ja täyttää hormin sisäpuolelta puttuvat samat ja kolot :D http://www.eskon.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=14


    http://www.eskon.fi/ Kiitos eskon jo etu käteen. :D

    Äänestä

  • Mikä avuksi kirjoitti:

    Kyselin, soittelin ihmettelin ja arvuuttelin että mitä nyt. sisäpiipu eli putkitus menetelmäkö. ratkaisu löytyi helsingin konolasta, firma millä on pitkän ajan kokemus savu hormien kunnostuksesta minun 4 savuhormia kunnostetaan mordax menetelmällä eli massataan se vahvistaa piipun rakenteen ja täyttää hormin sisäpuolelta puttuvat samat ja kolot :D http://www.eskon.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=14


    http://www.eskon.fi/ Kiitos eskon jo etu käteen. :D

    Tämä olikin mainos. Melkein menin halpaan.

    Äänestä

Hommaa maalämpö

Äänestä

Niih, maalämpö tarvii vielä pidemmän "hormin" jopa 200 m.
Kallista, niin ihanan kallista..................

Äänestä
  • Jep. "Maahormi" 27 € metri valmiina keruuputkineen ja onkin ikuinen.

    Äänestä

Ensimmäiseksi tuli mieleeni. Miten ihmeessä hormin kunto tuli lasjettua tuohon kuntoon, että sivullisten tulee huomauttaa jo turvallisuudestasi. Ei kai tuo rapautuminen koske koko hormia,- vaan ylintä osaa,- yleensä. Jos hormi on huonokuntoinen kauttaaltaan, niin purkuhommiiin ja uusi tilalle. Ihmisen elämä on tallaista puuhastelua ,- jonka vaikutus on sukupolvelta toiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä avuksi? kirjoitti:

nonnii.. mikä avuks ku nuohooja laittoi kaikki 4 savuhormia käyttö kieltoon. koska on jo paloturva riski enää poltella niissä mitää. on niin pahasti rapautuneita noin 10 metrisiä savu hormeja. mikä avuksi? talviki tulee ja torppa kylmänä. mikä avuksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu