hei, kysyisin että näkyykö diabetes tavallisessa verikokeessa? minulta otettiin viikko sitten tavallinen verikoe ja nyt mietin että jos minulla olisi diabetes niin olisiko se näkynyt siinä? verikokeessa kävin muiden syiden takia, enkä ole aivan varma mitä kokeita ottivat, mutta kuulemma viisi erilaista koetta..
Vastaukset 5
- 13+4
Mahdoton sanoa kertomillasi tiedoilla. "Tavallisia" verikokeita on satoja. Riippuu aivan siitä, mitä kokeita lääkäri on määrännyt otettavaksi ja tämä taas riippuu siitä, mitä hän haluaa tutkia.
Paastoverensokerin ottaminen on varmasti yleisimpiä, mutta sitäkään ei joka kerta terveiltä ihmisiltä oteta. Jos kokeet eivät vaatineet 12 h syömättä ja juomatta oloa, ei ainakaan paastoverensokeria ole otettu. Paastoverensokeri on siis se koe, jolla lähdetään liikkeelle, jos halutaan selvittää, onko henkilollä diabetes tai ei. - jessis
en ollut syömättä enkä juomatta kun menin ihan päivystyksen kautta verikokeisiin.. oireina minulla oli jalkoihin tulleet useat mustelmat ja kipeät jalat, joten en kyllä osaa sanoa mitä verikokeita on otettu..
- bbbbbbbbbbbbbbbbb
Yleensä verikokeitten tulokset menee omalääkärille. Ja omalääkäri soittaa ne sinulle. Diabetes kyllä oireilee eritavoin, kuin mustelmin ja kipein jaloin.
- jessis
en siis epäile että nuo oireeni olisi johtunut siitä.. mutta tuli näin muuten mieleen.. tulokset kyllä sain ja kaikki poikkeava kerrotiin, joten mietinkin että jos olisi diabetes olisiko se näkynyt? koska jos olisi niin minulle olisi varmasti siitä sanottu..
- Itse mittaileva
Todennäköisesti verensokeria ei edes mitattu. Ainakaan paastosokeria ei voitu mitata jos olit syönyt äskettäin. Ilman paastoa voidaan ottaa sokerihemoglobiini (ns. pitkäaikaissokeri), mutta sitä tutkitaan yleensä vasta kun diabetes on jo diagnosoitu.
Verensokerimittaus on yksinkertainen mittaus. Jos haluat mitata sen, sen voi ottaa terveyskeskuksessa omahoitajasi. Usein tällaisia mittauksia tehdään vaikkapa apteekeissa tai milloin missäkin jonkun terveysneuvonnan yhteydessä Esimerkiksi viime viikonloppuna Terveysmessuilla tehtiin useita eri mittauksia pienellä maksulla. Jos menet tällaiseen mittaukseen, vertailukelpoisin tulos tulee jos olet 12 h syömättä ennen mittausta (yleensä siis aamulla), mutta 4-5 tuntiakin riittää ellei ole syönyt todella tukevasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3402705
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1762035- 341722
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2791547- 531075
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa269912Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248786- 59683
- 40565
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46551