Paljonko saa sakkoja

...jos tekee itse ok-talon sähkötöitä ihan määräysten mukaan, mutta jää kiinni? Entä pitääkö tehdyt asennukset purkaa, vai riittäkö että ne tarkastuttaa ammattimiehellä?

Kellään kokemusta?
464186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Joo tehdyt asennukset pitää purkaa RÄJÄYTTÄMÄLLÄ tollasessa tilanteessa, myös tv-lupa pitää maksaa takautuvasti ajalta kun asennuksia on tehty.

Äänestä

Senkun teet ja tarkastutat sertifigoidulla tarkastajalla jos saat sinne jonkun.

Äänestä

Nykyään taitaa rakennustarkastus vaatia kunnollisen pöytäkirjan, joten ei mene nuo omat työt läpi ja jonkun saaminen tarkastamaan saattaa tosiaan olla kiven takana. Jos sinulkla sattuu olemaan jotain sähköalaan liittyvää koulutusta niin voithan hakea kertalupaa, mutta tarkastuksista et kuitenkaan pääse eroon!!

Äänestä
  • "tarkastuksista et kuitenkaan pääse eroon!!"

    :DDD TV-lupatarkastaja on joskus ovella käynyt, mutta eipä ole rakennustarkastuksen miehiä näkynyt. Missähän viipyvät kun kerran sinun mukaasi "tarkastuksista ei pääse eroon". Asunut olen kuitenkin tässä jo 20 vuotta mutta ei ole rakennustarkastus tullut vielä pöytäkirjoja vaatimaan vaikka asennuksiakin on tässä vuosien varrella tullut tehtyä useita.

    Äänestä

  • :DDDDDD kirjoitti:

    "tarkastuksista et kuitenkaan pääse eroon!!"

    :DDD TV-lupatarkastaja on joskus ovella käynyt, mutta eipä ole rakennustarkastuksen miehiä näkynyt. Missähän viipyvät kun kerran sinun mukaasi "tarkastuksista ei pääse eroon". Asunut olen kuitenkin tässä jo 20 vuotta mutta ei ole rakennustarkastus tullut vielä pöytäkirjoja vaatimaan vaikka asennuksiakin on tässä vuosien varrella tullut tehtyä useita.

    Toivottavasti ne sun asennukset toimii ja ei ole hengenvaarallisia. Jos olet mitannut ne käyttöönottomittarilla sekä tunnet muuttuvat sähköturvallisuudet, niiin eihän siinä mitään. Mutta jos ett tunne ja vaikka laitevian syntyessä ne sähköt ei toimikkaan turvallisesti, niin sittenhän olet oikeudessa kertomassa kuinka ne on tehty ja kuka ottaa vastuun....

    Vain ja ainoastaan käyttöönottomittauksella selvii onko piilossa menevät johdot turvallisesti. esim: joku naulannut seinän läpi naulan kaapeliin. Laitteet toimivat ja kaikki näyttää oikein, mutta naulan kautta voi tulla kipinöintiä kun kapeli kuumenee ja syttyy tulipalo...talo menee
    mittauksella todetaan tämäkin vika....

    no mutta hyvä ett sulla kaikki OK !

    Äänestä

Kuka niitä tulee vanhaan kiinteistöön tarkastelemaan, jos ei
vartavasten pyydetä!
Ei paljon rakennustarkastusta kiinnosta!

Äänestä
  • ei rakennustarkastus, mutta kyllähän turvatekniikankeskus noita juuri tarkastaaa....kun sattuu sun seudulle tulemaan.....

    Äänestä

Kuka tekee käyttöönottotarkastukset, sinäkö? Sen kuin asentelet ihan mitä mieleen juolahtaa, kunhan hankit ammattilaisen paikalle tarkistamaan, toivotan onnea etsintään. Mikäli et näin toimi, on vastuu asennusten turvallisuudesta sinulla.

Äänestä
  • Ihan sama
    Onko näillä pienillä 1-2 miehen konkkaanmenneillä "sähköfirmoillakaan"
    minkäänlaista vastuuta? tuskimpa.
    Papereita kyllä kirjoitellaan, rahastetaan, mutta vastuu on asiakkaalla.

    Äänestä

  • Perävalotakuu kirjoitti:

    Ihan sama
    Onko näillä pienillä 1-2 miehen konkkaanmenneillä "sähköfirmoillakaan"
    minkäänlaista vastuuta? tuskimpa.
    Papereita kyllä kirjoitellaan, rahastetaan, mutta vastuu on asiakkaalla.

    "Papereita kyllä kirjoitellaan, rahastetaan, mutta vastuu on asiakkaalla. "

    ei pidä paikkansa.....kyllä sähköasennuksissa vastuu on sähkötöidenjohtajalla (joka on ottanut vastuun). Sähkötöiden johtaja joka tuntee ja tarkistaa kaikkien asentajajien pätevyyden ja kaikki ammattilaiset tuntee kyllä kuka on heidän sähkötöidenjohtaja, jos ei tunne niin silloin ei saa tehdä sähkötöitäkään. Jokainen sähköasentaja joutuu käymään 5 vuoden välein sähköturvallisuuskoulutuksen jossa näitä asioita painotetaan ja käydään läpi. Muutoin ett saa edes tehdä sähkötöitä itsenäisesti.....

    Äänestä

Sakot ei merkitse yhtään mitään, suurempi lasku kertyy jostain muusta, kuten kädenväännöstä uuden ostajan tai palovakuuttajan pienehköstä korvauksesta.
-Tai vaimon naputuksesta 20 vuotta eteenpäin, kuurous pelastaa.

-Aikaisemmin olin tekemisissä tarkastusten kanssa, ja silloin luvattomasta
sai kirjeen kotiin, et ei näin saa tehdä....
-Nykykäytäntöä en tiedä, mutta eikös sähköliikkeitä ole edelleen, ja sillä ajalla voit tehdä jotain muuta tienestiä?

Äänestä

Ajattelin uusia vanhan ok-talon sähköt itse. Ei kai niitä kukaan varsinaisesti halua tarkastaa, mutta kunhan mietin, että mitä lain rikkomisesta seuraa.

Syy olla käyttämättä sähköasentajaa on nimenomaan hinta. Ne laskuttaa niin törkyisesti, että ei oikein huvita moiset maksut kun osaa tehdä perus asennushommat itsekin. Ja asennuksen lisäksi tulee syrjäseudulla paljon noita kilometrejä.

Äänestä
  • "yy olla käyttämättä sähköasentajaa on nimenomaan hinta. Ne laskuttaa niin törkyisesti, että ei oikein huvita moiset maksut "

    Toivottavasti kukaan ei menetäm henkeä sun säästötoimenpiteillä. Ei ole kiva oikeudessa istua ja kertoa että säästin 1000euroa mutta naapurin pikku 3 vuotias tenava menetti henkensä näissä mun asennuksissa !!!!!!

    Äänestä

  • Voithan tietysti tehdä ne itse, mutta jos joskus myyt talon ja siellä havaitaan olevan itsetehtyjä asennuksia, joudut maksamaan kaikkien sähköjen uusimisen vaikka kymmenen vuodenkin kuluttua kaupoista.. :D

    Äänestä

  • Huberg kirjoitti:

    Voithan tietysti tehdä ne itse, mutta jos joskus myyt talon ja siellä havaitaan olevan itsetehtyjä asennuksia, joudut maksamaan kaikkien sähköjen uusimisen vaikka kymmenen vuodenkin kuluttua kaupoista.. :D

    Asennus on kelvoton, jos se voidaan määritellä "itsetehdyksi". Vaikka omaisitkin täydellisen pätevyyden näihin töihin, mutta sitä ei ole sertifioitu, asennus on laiton. Myöskään et voi tehdä asennusta itse ja tarkastuttaa se myöhemmin urakointioikeudet omaavalla henkilöllä/yrityksellä, jos et ole asennushetkellä ollut työsuhteessa ao. tahoon.

    En ole tiukkapipo, olen itsekin tehnyt asennuksia omiin tiloihin. Nämä on kuitenkin hyväksytty ja otettu pätevyyden omaavan kaverin piikkiin kokonaisuudessaan. Rahaakin on maksettu ja homma on dokumentoitu. Mutta palkkion kohdennus onkin ollut toisaalla, heh-heh!

    Äänestä

Älä nyt missään nimessä itse mene tekemään vaikka osaisitkin, nehän on luvanvaraisia hommeja.
Vaikka kaikki mielestäsi olisikin asianmukaisesti laitettu, aina voi ilmetä ongelmia ja vahinkoja sattua.
Ajattele nyt , jos sattuu vaikka tulipalo ja mökki kärähtää!
Sitten ilmenee ja palotarkastaja ihmettelee kuka kumma on tehnyt sähkötyöt?
Vaikka palo ei olisikaan saanut alkujaan sähköstä, siinä saattaa olla vakuutusyhtiöille päin selittelemistä.
Ei se työ niin paljoa voi maksaa, jätä perjantaipullot/olutkorit vähäksi aikaa ostamatta siinähän sitä on jo säästöä riittämiin.
Jos mahdollista niin ainakin tuttu sähkömies niitä ehdottomasti asentelemaan.

Äänestä
  • (Älä nyt missään nimessä itse mene tekemään vaikka osaisitkin, nehän on luvanvaraisia hommeja.) höpö höpö..ne voi tehdä itse kun vain tarkistutat ne sähkömiehellä joka tekee sulle mittauspöytäkirjan.

    Äänestä

  • itse monet tehnyt kirjoitti:

    (Älä nyt missään nimessä itse mene tekemään vaikka osaisitkin, nehän on luvanvaraisia hommeja.) höpö höpö..ne voi tehdä itse kun vain tarkistutat ne sähkömiehellä joka tekee sulle mittauspöytäkirjan.

    Voihan vitsi, haaahhaaaahhaaaahaaaaaahha

    Äänestä

  • itse monet tehnyt kirjoitti:

    (Älä nyt missään nimessä itse mene tekemään vaikka osaisitkin, nehän on luvanvaraisia hommeja.) höpö höpö..ne voi tehdä itse kun vain tarkistutat ne sähkömiehellä joka tekee sulle mittauspöytäkirjan.

    "ne voi tehdä itse kun vain tarkistutat ne sähkömiehellä joka tekee sulle mittauspöytäkirjan"
    sähkömies voi mittaa ja tehdä mittauspöytäkirjan, mutta se ei riitä vaan tarviit käyttöönottopöytäkirjan ja sen tekee sähkötöidenjohtaja mutta
    ammattinsa omaava sähkötöidenjohtaja ei tee sulle käyttöönottopöytäkirjaa.....

    Äänestä

  • itse monet tehnyt kirjoitti:

    (Älä nyt missään nimessä itse mene tekemään vaikka osaisitkin, nehän on luvanvaraisia hommeja.) höpö höpö..ne voi tehdä itse kun vain tarkistutat ne sähkömiehellä joka tekee sulle mittauspöytäkirjan.

    Ja se sähkömies on sitten vastuussa niistä asennuksista.... ja firmansa takaa ne 10 vuodeksi eteenpäin :D Hullu laittaa nimensä jonkun toisten asennuksiin..

    Äänestä

Älä ny helvetissä mee mitään kattohommiakaan tekemään,
vaikka ei luvanvaraisia olekkaan.
Saattaa vielä tulla vuotoja ja on siinä vakuutusyhtiöön
selittämistä.
Ihan ite tein ja parhaani yritin, mutta se vaan vuotaa.
Joo ota vaan ne perjantaikaljat ja ota oppia
suolipalstan neuvoista..
Eipä meillä ainakaan mitään tarkastuksia tehty aikanaan.
Firman kaveri teki asennukset kuvien mukaan, itse putkitin,
sähkölaitos toi uuden mittuslaitteen uuteen keskukseen.
Kytkennänjälkeen ketään ei kiinnostanut.
Rasianrasiaa ei kukaan avannut saati jotain mittaillut, eli se niistä.

Äänestä

Ensin tulee Tukeksen tarkastaja ja napsauttaa sulta sivuleikkureillaan pilin poikki - perästä tulee vielä isot sakot.

Äänestä
  • Älähän pelottele kun et tiedä asiasta mitään, minä olen saneerannut oman taloni sähköt ja naapurinkin, eikä ole koira perään haukkunut.

    Äänestä

  • Tuon tarkastajan perästakö ne sakot tulee?

    Äänestä

  • sähkärisälli kirjoitti:

    Älähän pelottele kun et tiedä asiasta mitään, minä olen saneerannut oman taloni sähköt ja naapurinkin, eikä ole koira perään haukkunut.

    Pidähän sitten pilisi piilossa!

    Äänestä

  • 17554382 kirjoitti:

    Tuon tarkastajan perästakö ne sakot tulee?

    Sakko tulee kun tarkastaja on käynyt eikä ole hyväksynyt asennuksia. Kyllä ne kiertelevät ovelta ovelle tekemässä sähköasennustarkastuksia. Jos ei ole pöytäkirjoja esittää niin suoraan sakot. Kuten tässä ketjussa jo todettu niin "tarkastuksista et kuitenkaan pääse eroon!!"

    Äänestä

  • 17554382 kirjoitti:

    Tuon tarkastajan perästakö ne sakot tulee?

    ei tarkastajalla ole lupaa sakottaa.....se on aina oikeusjuttu...oikeudessa punnitaan kuka on syyllinen....kannattaa hommaa jo hyvissä ajoin hyvä lakimies. muista että silloin ei enään säästellä hinnoissa !

    Äänestä

Eii se meille ossaa, oon jo myyny kokopaskan poies, hyvään hintaan. :))
Ihan ite oon tähäkkin uuteen torppaan vaihtanna kytkimet, ym tilpehöörit.
Hö höö ja kaik toimii.. jopa saunan ledit... :))

Äänestä
  • Kukahan osaisi neuvoa saako toisen maalle rakentaa ilman rakennuslupaa.???

    Äänestä

  • Paalutinko turhaan kirjoitti:

    Kukahan osaisi neuvoa saako toisen maalle rakentaa ilman rakennuslupaa.???

    >Saako toisen tontille rakentaa nimimerkillä :Paalutinko turhaan.

    Äänestä

Ainahan voi pistää asennukset jonkun jo kuolleen sähkärin tekemiksi.

Olen parhaillan tekemässä remonttia taloon, jonka edellinen omistaja oli sähkäri, siellä ei ole välitetty mistään värimerkinnöinneistä tai maadoituksista, saatikka edes kojerasioista.
Tässä muutama esimerkki:
Sanunan valolle tuotu MMJ 5 x 1,5 katosta puoleen väliin seinää, alkupistettä en ole vielä löytänyt, sillä jakorasia on jossain paneelien alla. Lampulle on kytketty ruskea ja kevi
Pihavalon vaihejohtona oli kevi
Vintilla on lastulevystä tehty jakorasia koko 300 x 1800 x 100, eli Wago-liittimet seinän sisässä.
Keittiön ja olohuoneen seinässä oli vastakkaisilla puolilla maadoitetut pistorasiat ilman kojerasioita ja maadoitusta, kalusteet oli kiinnitetty neljällä 4 mm kierretangolla lastulevyseinän läpi.

Äänestä
  • Noinhan se pitääkin olla, aivan kuin olisi IOS:n tai IP 68:n jäljiltä.

    Äänestä

Ainoa mikä pitää muistaa on että on käytettävissä kunnollinen ruuvimeisseli. Kaikki ruuvit joiden alle kiristetään sähköjohto on kierrettävä pirun tiukalle, ettei ala kipinöidä.

Äänestä

Sakko on muutamia tuhansia euroja. Mutta vahingon sattuessa henkilötapaturmissa rangaistus on linnareissu, ja omaisuusvahingoissa vakuutus ei korvaa mitään.

Äänestä

Juuri laskiessani budjettia viallisen sahkösasennuksen johdosta, suosittelen sähkärin hommaamista. Kaikki sitä piuhaa osaa vetää mutta siellä on pari juttua mistä se ylimääräinen kymppitonni kannattaa maksaa...

T. Insinööri (ei sähkö....)

Äänestä

Kun kerran osaatte kaiken tehdä niin miksi ette sitten käy tenttimässä päivänkestävää sähköturvallisuustutkintoa jonka jälkeen oman talon sähköistys on jo mahdollista.

Ihan mielenkiinnosta milläs tee-se-itsenä varmistat ne toimivuudet? Vikavirtasuojien laukaisuajat? Oikosulkuvirrat? Eristysvastukset, jatkuvuudet?

Yleensä ne laitteet kyllä toimii mutta monesti ongelma onkin siinä että viat tulee esiin vasta mittauksissa. Toistaiseksi en ole itse nähnyt yhtään täysin oikein tehtyä tee-se-itse asennusta mutta hyvin monta työmaata jossa asiakas on itse tehnyt vähän alkuvalmisteluita jättänyt kokonaan väliin juurikin siitä syystä että en halua tapella korjauksiin kuluvasta ajasta ja sen laskutuksesta.

Äänestä

ja vielä äskeiseen että monesti myös tee-se-itse miehien pelkkiin korjauksiin on mennyt huomattavasti enemmän aikaa kuin varsinaiseen työhön.

Perus uusi omakotitalo 120m2 puurakenteisena työmäärä ei loppupeleissä edes montaa päivää ole mikäli työt edistyvät aikataulullisesti järkevästi. Sanoisin että itse en tuollaisella käy viikkoa kauempaa koko työmaan aikana. Laskutus noin 40-50e/h

Äänestä
  • Kylläpä täällä haisee!

    Äänestä

Jos on sähköturvallisuusmääräyksiä yrittänyt käydä tenttimässä, on ihan pätevä ja valmis asentamaan 400 kV ilmajohtoja.

Äänestä

Äläkää taas uhkailko ihmisiä noilla utopistisillä tapahtumilla.

Jos osaa asentaa oikeat johdot oikeisiin paikkoihin ja rasiat kuntoon ja sähkötarkastus tehty niin ei siitä seuraa mitään ongelmia.

Johdottaa saa kuka vain ja kojerasiat asentaa seinään. Sähkömiehet haluavat vain rahastaa ja toimittaa tarvikkeet kalliilla hinnalla. Niistä tarvikkeista saa loistavan voiton ja harva asennusliikkeen omistaja ei tee kalliita lomamatkoja vuosittain ja ajaa hintavilla autoilla.

Äänestä
  • Niin no, vankeusrangaistuksiahan noista on oikeus jaellut ja julkinen kehoittaminen luvattomiin sähköasennuksiin on rikoslaissa kriminalisoitu, kun sattuvat olemaan lain vastasia, siis rikoksia. Sanktio yllyttämisestä on sama kuin itse tekijälle annettava. Sen vuoksi kehoittaisin lopettamaan kirjoittelun.

    Se nyt vaan on niin, että luvattomista sähkötöistä seuraa kiinni jääneelle ikävyyksiä. Sanktio riippuu siitä, mitä on tapahtunut. Onhan noista luvattomista asennuksista aiheutunut kuolemaan johtaneita tapaturmia. Muutama tapaus viimevuosilta tulee heti mieleen. Läheltä piti tapauksia ei edes ilmoitella, vaikka tietysti pitäisi.

    On vaikea sanoa, minkälaisen sanktion luvattomista asennuksista saa. Törkeästä kuolemantuottamuksesta seuraa korkeintaan 6 vuoden vankeustuomio.

    Väärästä pistorasian nollauksesta seurannut kuolema ei johtanut tuomioon, koska asennuksen tekijää ei kyetty osoittamaan. Harmi.

    Äänestä

  • NickNailer kirjoitti:

    Niin no, vankeusrangaistuksiahan noista on oikeus jaellut ja julkinen kehoittaminen luvattomiin sähköasennuksiin on rikoslaissa kriminalisoitu, kun sattuvat olemaan lain vastasia, siis rikoksia. Sanktio yllyttämisestä on sama kuin itse tekijälle annettava. Sen vuoksi kehoittaisin lopettamaan kirjoittelun.

    Se nyt vaan on niin, että luvattomista sähkötöistä seuraa kiinni jääneelle ikävyyksiä. Sanktio riippuu siitä, mitä on tapahtunut. Onhan noista luvattomista asennuksista aiheutunut kuolemaan johtaneita tapaturmia. Muutama tapaus viimevuosilta tulee heti mieleen. Läheltä piti tapauksia ei edes ilmoitella, vaikka tietysti pitäisi.

    On vaikea sanoa, minkälaisen sanktion luvattomista asennuksista saa. Törkeästä kuolemantuottamuksesta seuraa korkeintaan 6 vuoden vankeustuomio.

    Väärästä pistorasian nollauksesta seurannut kuolema ei johtanut tuomioon, koska asennuksen tekijää ei kyetty osoittamaan. Harmi.

    Kuka hullu menee myöntämään tehneensä itse sähkötyöt jos ei ole lupia? Yksityisen ihmisen ei tarvitse pitää kirjaa mistään. Jos joku kysyy niin ei voi muistaa kuka ne on tehnyt ja kaikki dokumentitkin on päässyt häviämään.

    Tai sitten ne on ollut siinä "aina", tosin kaapeleissa ym. on vuosilukuja joten tätä ei kannata aina ihan harkitsemattomasti käyttää. Ja jos asennukset on oikein tehty ja mitään ei satu niin eihän niistä kukaan silloin edes tule mitään kysymäänkään.

    Äänestä

  • eikannatamuistaa kirjoitti:

    Kuka hullu menee myöntämään tehneensä itse sähkötyöt jos ei ole lupia? Yksityisen ihmisen ei tarvitse pitää kirjaa mistään. Jos joku kysyy niin ei voi muistaa kuka ne on tehnyt ja kaikki dokumentitkin on päässyt häviämään.

    Tai sitten ne on ollut siinä "aina", tosin kaapeleissa ym. on vuosilukuja joten tätä ei kannata aina ihan harkitsemattomasti käyttää. Ja jos asennukset on oikein tehty ja mitään ei satu niin eihän niistä kukaan silloin edes tule mitään kysymäänkään.

    Kolme päivää pakkokeinolain mukaista koppikäsittelyä, niin aika moni alkaa muistamaan milloin mitä ja kuka teki.

    Äänestä

Eipä näemmä nämä raksaduunarin tasolla olevat näemmä mitenkään ymmärrä että kaikkien kiinteiden asennusten teko on kielletty rivikansalaiselta kuten myös voimavirtajatkojohdonkin teko!

1Äänestä
  • Höpö höpö!

    Jos onnettomuus sattuu niin asennus tutkitaan ja ellei siinä ole virhettä niin eihän sitä alata tutkia, että kuka sen on tehnyt.

    Se onnettomuus ei tietenkään ole johtunut siitä asennuksesta.

    Tämähän on sama asia kuin ajokortiton ajaa autolla kolarin risteyksessä ja todetaan syyttömäksi kolariin niin hän ei saa muuta rangaistusta kuin ajokortitta ajamisesta.

    Se kolarin vastapuoli joka oli syyllinen kolariin saa rangaistuksen siitä. Tämä on todettu suomen lakituvassa monet kerrat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nalle nuukailija kirjoitti:

...jos tekee itse ok-talon sähkötöitä ihan määräysten mukaan, mutta jää kiinni? Entä pitääkö tehdyt asennukset purkaa, vai riittäkö että ne tarkastuttaa ammattimiehellä?

Kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu