osuvaa

riippuu,,se

Just tuli ehtoouutisista noin 100 000 suomalista jolla on nettiaddikti, uskomatonta, olenkohan minäkin yksi heistä?

6

1448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hilirimpsis

      vaik en kyl niin paljon kuin esim. kofeiiniriippuvainen!! Näin kesällä riittää et ei edes joka päivä käy netissä. :)

      • Rhodes

        Joo, oon pahastiki. Oon netissä joka päivä 20 tuntia tai enemmän, ei oo helppoa olla nettiriippuvainen.


    • ding

      No jumppahuitti, tällanenkin palsta. Nettiriippuvuus.. entä muut riippuvuudet, kahvi tupakka, seksi, peli, viina, huo.. tuleeko niillekin omat pastat ?
      Nettiriippuvuuden hoitoon riittäisi pelkkä auringon paiste, voisi lähteä rantsuun, ainakin päivällä, tämä on pitkälti vaan paremman tekemisen puutetta. Harmittaa kun aina vaan tuhertaa vettä tai taivas on pilves.. ainii ,jäi huumeriippuvuus pois.

    • Lance

      Hankkia kannettava tietokone. Sen jälkeen kun hankin sellaisen ei ole pakko päästä nettiin yllättänyt kertaakaan. Sen voi ottaa ihan mihin vain mukaan ja sitä voi käyttää milloin haluaa, ainakin minulla sen myötä loppui "tarve" päästä nettiin kun tiesin että sitten kun ei ole tekemistä otan vain kannettavan repusta.

      Kun minulla oli kotikone, tunnuin ahdistuneelta kodin ulkopuolella varsinkin tylsässä seurassa ja mielessä paloi halu päästä nettiin. Nykyään voin olla kuukausia ilman nettiä ilman mitään oireita. Kannattaa harkita, puhun kokemuksesta monen vuoden riippuvuuden jälkeen.

      • kolvi

        Noin on, ihan sama jos tupakoinnin lopettaa, täytyy olla aski tupakkaa mukana, niin ei iske paniikki koska tietää avun olevan lähellä. (15v. irti tupakasta, olinkin aikamoinen tupruttelija)Minulla on myös läppäri, joka on yleensä kämpillä reissuun otan koneen harvemmin. Nykyään on yksinäisyys lisääntynyt erojen myötä, ihmiset notkuvat chateissa saaden sieltä lohtua yksinäisyyteen, niin ainakin minä teen.


      • Exxa

        Kannettavasta on varmasti apua, netin käyttö voi jopa vähentyä.

        Uskon tämän siitä syystä kun muistan sellaisen ajan jolloin ei ollut videonauhureita. Aina piti katsoa Dallas vaikka se oli hyvin myöhään. Nauhurin hankittuani koko sarja jäi lopulta katsomatta kun en viitsinyt katsoa kun siirsin katsomisen aina sopivampaan ajankohtaan. Katsomattomia jaksoja kertyi useita kasetillisia.

        Toinen hyvä esimerkki on puhelin. Siirtyminen kännykän käyttäjäksi on lopettanut soittamisen tarpeen kokonaan, samalla on poistunut ahdistus kodin ulkopuolella liikkuessa. Nykyään ei kännykkää tarvitse ottaa koskaan matkaan ja tulee huomattavasti halvemmaksi kuin lankapuhelin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe