Handan DVB-C 5001 tai Topfiel TF 100 Kaapeli Näkyykö nois canal elokuvien tekstitys normaalina? ilman mustaa pohjaa. Medionis näkyy ok.. mut kohta simahtaa. TV:s on sisäiset virittimet ja kortinlukija c mut ovat perseestä ton mustanpohjan takia.
Kumpi parempi canal+ kanssa.
69€
593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikea sanoa noista kaapelihärpäkkeistä, itelläni on molemmista bokseista antenniverkon versiot ja antenniverkon Canal ja siinä kiinnipoltettu tekstitys mustalla taustalla (että kiitti vaan vítusti Digita!) kun muissa verkoissa tekstitys lähetetään irrallaan kuvasta. :(
En tiedä saako sitä mustaa taustaa pois, mut tallentavalla boksilla voisit tehdä niin että käsittelet tallenteet tietsikalla (mm. ProjectX-demuxeri, Avidemux, joku hyvä tekstityssofta, DvdAuthor ym. ilmaista softaa) jolloin voit itse määrittää tekstitysfontitkin. Antenniverkon Canal :ssa tietty toi koko juttu on turhaa koska ne tekstit tosiaan poltetaan jo lähetysvaiheessa kuvaan kiinni.
Boksit taitaa livenä kaikki näyttää noi tekstitv-fontit mustalla taustalla sellaisenaan, ilman että siihen voi mitenkään vaikuttaa. Tallentavissa tietty helpompaa (paitsi tietty antenniverkossa ei voi vaikuttaa tohon).
Minä katselen Canal kanavia Elisan kaapelissa ja kyllä tekstitys on mustalla pohjalla kaikilla muilla paitsi Canal First HD kanavalla. Juuri noita boksimalleja ei ole mutta on yksi Topfiled boksi ja Sony sekä Samsung TV:t ja kaikki toimii samalla lailla. Asiaa ei pysty asetuksilla muuttamaan. Kuvaan kiinnipoltettuja ne eivät ole eli kmielivaihtoehdot toimiin. Asia ei ole kyllä itseä häirinnyt yhtään.
Niin, tietenkin on mustalla pohjalla ja se johtuu juuri siitä että ne on tekstitv-tekstityksiä. Tallentavan boksin ja tietokoneen avulla voi saada mustan pohjan pois jos meinaa polttaa leffasta dvd:n mut en ala tässä jälleen kerran kertaamaan miten se tehdään. Neuvot on jo annettu aiemmin.
Niin ja kaapelissa, IPTV:ssä ja satelliitissa noita ei kiinnipolteta, VAIN antenniverkon DIGITA polttaa tekstitv-tekstit kiinni!!! Järjen köyhyyttä ja perustelevat asiaa siten että mukamas kaikki boksit ei tue tekstitv-tekstejä, no samojen boksien rinnakkaisversioitahan käytetään antenniverkossa.
Eli siis juuri Handan DVB-T5000 ja Topfield TF100t (eli samat boksit antenniversioina kuin mitä aloittajalla on kaapeliversiona).
Jep.. Hd lähetykset näkyy pelkällä valkoisella mutta pienemmällä/ohuemmalla koolla. Pakko kattoo Samsung tv:n omalla virittimellä ei voi säätää tekstin kokoa /fonttia vai miten se meni.Laittasivat jo sen tekniikan toimii,ylel/mtv3 erittäin hyvä tekstinkoko jne...
Mun Medonissa (4400) saa tosiaankin taustan pois, mutta sitten saa arvata, mitä lukee, kun teksti on valkoisella taustalla, koska boksi ei tee tekstille reunuksia.