DHCP ja kiinteä IP

DonBonJones

Heippa!

Miten tää tehdään? Mulla on kämppä täynnä tieppareita, kännyköitä ym elektroniikkaa minkä pitäs netissä roikkua. Haluisin tälle vakiokalustolle määrittää vakio osotteet ja sattumanvaraisia verkkovierailuja varten sadan osotteen aukon mille sitten DHCP antaa osotteet. Kiinteäksi haluan näitä osotteita juurikin siksi että weebipohjainen accessoiminen olisi helppoa.

No nyt jos konffaan ADSL purkista (netgear dgn2200) DHCP:lle alueen välille 192.168.0.2-100 ja kiinteille rakkineille osoitan IP:t manuaalisesti alueelta 101-200. Nyt näistä kiinteistä vehkeistä osa pääsee nettiin ja osa ei. Luonnollisestihan ongelma piilee siinä että haluaisin kaikki nettiin. Onko tässä nyt NAT:n asetuksissa jotain vai seuraako tuon NAT:in koffaus jotenkin oletusarvoisesti DHCP:n säätöjä?

Modeemissa itsessään on myös toiminto jolla voi varata siihen jo liittyneille rakkineille vakio IP:t, mutta tämä systeemi on aika nihkeä käyttää. Lisäksi haluaisin että nuo randomvierailijoiden IP:t löytyy määrätyltä alueelta.

Teenkö tän siis lähtökohtaisesti jo väärin. En täysin ymmärrä koko lähiverkon toimintaa, joten en ihmettelisi jos tässä joku perustavanlaatuinen virhe on. Kiitän asiallisista vastauksista.

3

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reality_check

      Kannattaa muistaa että jos DHCPllä ei anneta osoitetta koneille ne eivät saa sitten yleensä muitakaan verkon kannalta tähdellisiä tietoja kuten esim. DNS-palvelimien osoitteita ja aliverkkomaskeja.

      192.168.0.x on C-luokan lohko jolloin maskiksi tule aina 255.255.255.0 eli ensimmäiset 3 oktettia pitää olla osoitteessa samat jotta laitteet tunnistuvat samaan lohkoon kuuluviksi ja pystyvät juttelemaan keskenään ilman kummempia reititysvirityksiä.

      Nimipalvelun toiminnan ja palveluntarjoajan DNS-servereiden osoitteiden selvittämisen jätän kotitehtäväksi.

    • DrKoira

      kokeiles antaa koneelle kiintä,, ip,,
      192.168.0.2-100 sulla toi avaruus joten anna ekalle koneellee 192.268.0.99
      sit seuraava 98 ja niin...

      jos antaa alapäästä voi olla että punukka on attanut sen jo jollekkin... vapaastihakevalle laitteelle..

      kyllä sen pitäis tajuta se kiintee sekaan..

    • City-Kani

      Useempi laite tajuaa kyllä ihan kuin yllä on!
      jos kone tarjoaa sille kiinteetä IP:tä sen omasta avaruudesta.

      Tosta netgerista ei kokemuksia, mutta uskoisi senkin tajuavan
      Ei muuta kuin ataan niille kiinteitä juuri sieltä yläpäästä,,,
      koska purkki itse jakaa alapäästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5201
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4925
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3389
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2292
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1280
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe