Spiro suoritettu 3 vuotta sitten ja ventilaatiofunktio näytti lievää alenemaa. Nyt on kahden viikon pef-tutkimus meneillään ja luvuista en osaa sanoa juuta enkä jaata. Toisaalta toivoisin, että olisi astma, koska keuhkoahtauma on se pahempi vaihtoehto :D Siis lääkäri epäili ja laittoi tarkempiin tutkimuksiin.
Olen siis 161cm ja nuori nainen, puhallan n. 330-400 väliltä. Aamuarvot pienemmät mitä ilta-arvot, mutta ei mitenkään merkittävästi. Esim. aamu 340 ja ilta 380. Nyt lääkkeellinen viikko alussa ja aamuarvot 350->410. Ilta-arvot 390->450!! En ole koskaan saanut noin suuria lukuja... Miten vahvasti voi epäillä astmaa? Pelottaa mennä lääkärile käymään, jos ei mitään astmaa olisikaan. Oireita ei ole kuin hengenahdistusta ja yskä vaivaa vaan flunssien aikaan. Lisäksi karsin atooppisesta ihottumasta.
Astmaa vai jotain muuta?
5
415
Vastaukset
- astmakas
Kyllähän tuo astmalle vaikuttaisi, ei perusterveen arvot noin paljoa nouse.
- Toinen astmaatikko
Samaa mieltä..
Sinun arvosi on heikkoja ja nousee hyvin avaavan jälkeen!
Hengenahdistuksella alkoin minunkin astmani!
Lääkäriin vaan hakemaan piiput!
Vointeja! :) - amtsa
Miten paljon perusterveellä voi avaava lääkitys nostaa arvoja? Voiko alhaiset pef-luvut olla pelkästään huonon kunnon takia? Tai keuhkokapasiteetti?
Mulle ei ole koskaan tullut mieleenkään, että astma olisi..- Tietämätön
Voisiko tämä olla kenties joku asma? Minulla tulee aina kesällä hirveä nenäntukkous ja korviin tulee tulehduksia ja hirveä yskä ja nuha voiiko kyse olla asmasta?
- airamaria
Tietämätön kirjoitti:
Voisiko tämä olla kenties joku asma? Minulla tulee aina kesällä hirveä nenäntukkous ja korviin tulee tulehduksia ja hirveä yskä ja nuha voiiko kyse olla asmasta?
Juu, jos on tauti nimeltä "asma". astman tyypilliset oireet voit löytää vaikka netistä, omat oireet suuntasivat mieleni allergiaan. Jos nenä on tukossa, hoidata se, jos on korvatulehdus, hoidata ihmeessä se, jos yskä ja nuha, hoida ne! Astamaas yskittää, henkeä ahdistaa, ei jaksa kävellä mäkiä, yöllä voi herätä kohtaukseen, keuhkoissa vinkuu, Kaiken tämän poistavat - kunhan lääkäri kuulee oireesi - tutkimukset ja lääkehoito.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk853250Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921859Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871703- 1401533
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651458- 1621413
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671331Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur931329Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001274- 861247