No niin, moikka vaan. Pyydän heti alkuun,että älkäät pliis heti vetäkö hernettä nenään tästä aiheesta....... Tai ymmärtäkö väärin.
No,kysymys kuuluu, KUINKA MONI TYTTÖLUPAUKSEN SAANUT ONKIN SYNNYTTÄNYT POJAN???
Eli kuinka hyvin nää "lupaukset" paikkansa pitävät?
Ei mun pitänyt edes kysyä sukupuolta,mutta sitten kun kätilö kysyi,että onkos mitään kysyttävää, se vaan lipsahti multa, että kumpaa sukupuolta vauva on.
Kätilö sitten sanoi että näyttäisi tytölle, muttei voi varmaksi sanoa.
No,kysymys kuuluu, KUINKA MONI TYTTÖLUPAUKSEN SAANUT ONKIN SYNNYTTÄNYT POJAN???
Eli kuinka hyvin nää "lupaukset" paikkansa pitävät?
Ei mun pitänyt edes kysyä sukupuolta,mutta sitten kun kätilö kysyi,että onkos mitään kysyttävää, se vaan lipsahti multa, että kumpaa sukupuolta vauva on.
Kätilö sitten sanoi että näyttäisi tytölle, muttei voi varmaksi sanoa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Esikoisesta kävin ultrassa raskausviikolla 28 ja tuolloin tulokkaan sanottiin olevan tyttö. Poika kuitenkin tuli.
Kuopuksen kerrottiin olevan rakenneultrassa poika, kuten sitten olikin. Nyt tämän tulevan pikkuisen sukupuolta emme ole edes kysyneet, mutta vahva poikaolo on taas:)
Eli onko tämä harvinaista että tyttölupaus voi ollakin poika?
Ei, toisinpäin se on harvinaisempaa. Poikalupaus on melko varma (tosin joskus harvoin tytöllä saattaa olla alapää sen verran turvoksissa, että voi hämätä ultraajaa), mutta tyttölupaus epävarmempi, koska sikiö saattaa olla epäedullisessa asennossa ns. vehkeet piilossa. Toisin sanoen silloin voi erehtyä poikaa luulemaan tytöksi.
Meillä nyt ei enää synnytyksessä sukupuoli ollut yllätys, mutta rakenneultrassa kätilö veikkasi kovasti tyttöä, mutta pojaksi tuo paljastui jo muutamaa vkoa myöhemmin 4D-ultrassa. Oli vaan vehkeet olleet hyvin piilossa =)
Ilmeisesti tyttöä veikanneet erehtyvät enemmän, kuin pojaksi veikanneet, koska poika tosiaan saattaa piilottaa pippelinsä jalkojen väliin tai napanuoran taakse. Sen sijaan, jos ultrassa näkee selkeästi pojan elimen, tuskinpa vauva enää tytöksi paljastuu.
Meille luvattiin että on ehdottomasti poika, ettei voi erehtyä. Ilokseni kuitenkin oli tyttö, voi sitä onnea kun niin halusinkin tytön. Tyttö käy jo koulua. Eivät aina ultrat näyttä oikein.
Kyllä ultra näyttää ihan oikein, mutta ultraaja voi toki tehdä tulkintavirheen. Sitä paitsi ultrauslaitteet kehittyvät koko ajan, nykyään nekin ovat jo tarkempi kuin silloin, sinua ultrattiin. Jos siis tyttösikin on jo koulussa. Harvoin erehdytään noin päin, mutta kyllä sitä toisaalta nykyäänkin vielä silloin tällöin sattuu.
Kaverilla rv 27 sanottiin että poika tulee, mutta tyttöhän sieltä tulla tupsahti :)
Ohhoh!
Eli ei se kätilön veikkaus aina todellakaan paikkansa pidä :o
Itellä on semmoinen olo,ettei jotenkin osaa tyttöVEIKKAUKSESTA hurrataa,kun se kätilökin sanoi että tytöt on hankalia ja epävarmoja, että tämä on vain veikkaus,ja heti kun se sen sanoi,ajattelin MIKSI, MIKSI edes möläytin sen kysymyksen, olisin vaan pitänyt jännityksen syntymään asti. Mutta toisaalta eihän tuo tyttölupaus vrmaa olekaan, vaan odotellaan jännityksellä syntymään saakka =)
Meille sanottiin rakenneultrassa viikolla 19, että poika tulis.
Kävin ultrassa uudestaan viikolla 24, ja siellä sanottiin, että tyttö...
Ottaappa tuosta sitten selvää :)
Poika on varmempi.. Voi olla et tokalla kerralla pippeli ollu vaan piilossa?
Meille luvattii esikoisesta tyttöä, tyttö tuli.
Tokasta luvattii poikaa ja poika tuli.
:)
juu...2 eri lääkäriä utras useamman kerran...piti olla tyttö vaan eipä outkaan. Vakuuttelivat molemmat että ei missään nimessä poika, että napanuora se siellä vilkkuu vaan, ettei kiveksiä näy. Esikoinen oli alusta asti poika, pippeli niin selvästi näkyi.
Mulle kävi samoin, olen alalla, ja ihmettelin mikä se siellä jalkojen välissä killuu... napanuora osottautuikin sitten pippeliksi. Ja useampi ultra.
Meidän esikoisesta "Piti" tulla tyttö. Kätilö sanoi, ettei ole jalkojen välissä mitään killuttimia, eli tyttö todennäköisesti on tulossa. Maailman ihanin poika sieltä kuitenkin tuli :) En tiedä missä ne killuttimet olivat piilossa ultraus-hetkenä... :) Olen kuullut että on suht yleistä näin päin että tyttö "muuttuu" pojaksi, mutta toisin päin paljon harvinaisempaa. Nyt ultrassa luvattu taas tyttöä, saapi nähdä miten tälläkertaa käy! :D
Kaverille syntyi tyttö yllärinä, kolmessa ultrassa oli sanottu, että VARMA poika...
Että mä odotan niin kovasti että saisin tytön kun tuo poika on jo :) pelottaa oikein kun tulen raskaaksi että petyn kovasti jos pojaksi sanotaankin vaikka lapsen pääasiassa vain haluan :) tuntuu vain että jotain puuttuu kun ei ole tyttöä!
Tyttölupaus meilläkin.
Ultraaja sanoi, että ns.riisinjyvistä sanoi tytöksi, muttei voi olla varma.
Onko pojalla ns.riisinjyviä?
Mitä ihmeen riisinjyviä?
Meillä kätilö näytti ultrassa sitä sikiön jalkoväliä ja oli sitä mieltä, että siinä näkyy pienet häpyhuulet - ja kyllä se siltä meidänkin silmiin näytti. Mutta kielsi se silti tapettikauppaan lähtemästä. Saas nähdä.
Serkku ootti poikaa - ja tyttö tuli.
Väärä sanavalinta, siis tyttöarvio.
Eli ns. riisinjyvät on häpyluut, jotka valkoisena näkyy selvästi ultrakuvassa vierekkäin(riisinjyvän näköiset) ja tuskinpa pojalla niitä on....
Jos kätilö sanoi, ettei voi varmaksi sanoa, niin kuinka se on sinun päässäsi muuttunut tyttölupaukseksi?
Ihan turhia tällaiset.
blaah,ite oot turha :D
Eka oli np-ultrasta jo tyttö, kun varmat pojat kuulema näkyy jo silloin. Tyttö tuli. Toinen rakenneultrassa selvä poika, näin myös itse vehekeet. Kolmas 2 eri lääkäriä veikkas tyttöä, poika tuli.