m market lopettaa läykäs

möggiläine

sale teki tehtävänsä ja sai m marketin pois läykäst
teki vaan tappiooo sen jälkee ku sale tuli

9

336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • persnetto......

      isommat kaataa pienet! tähän ei voi muuta sanoa että käyttäkää nyt ihmiset kylän omia palveluja mitä viellä on jäljellä.

      • Kilpailu toimii

        Kilpailu on hyvästä... ja eikös ne muutkin 2 kauppaa ole siinä samassa kylässä.


    • Alkuasukas-69

      Tässä kunnassa kaupat harvenevat :/

    • Rubinoldo

      Viinakauppa on viimeinen mikä poistuu on meinaan sen verran juoppoa vväkeen loppilaiset

    • 3012

      Kossu nousee eurolla, keittävät jo ponuu varastoon, se on kaupan lähtö!

      • Klaukkalan läpi pääs

        Kuka hakee enää kirkkaansa pitkäripaisesta, kun laivarantaan ei ole pitkä matka?


    • Wesse H.

      Lopen nmky;n ylimääräisessä syyskokousessa on päätetty että nmky;n jäsenistö ryhtyy herättelemääm vanhaa Loppilaista perinnettä eli viinanpolttoa ja näin myös mahdollistaa mahdollisuuden toiseen vanhaan perinteeseen eli kylien väliseen kilpaan siittä kellä väkevin tuote, Näitä vanhoja perinteitä olisi syytä ja hyvä myös muidenkin kuntien ja kylien herätellä henkiin .Uskoakseni jos vaan kiinostusta riittävästi näihin perinne harrastuksiin riittää niin jo ensivuonna suurinpiirtein Mikkelin päivän aikoihin saatetaan järjestää Pilpalan pontikka festivaalit .Pilpala juurikin siksi koska tuolla tuo varsinainen perinne mistä koko Loppi on tunnettu (toiset puhuvat perunasta ) eli viinanpoltto ei ole aivan kokonaan loppunut vaan kylässä nuo taitajat ovat pitäneet pannun lämpöisenä mm Viron halvoista viinan hakumatkoista huolimatta.

    • kegguli geijo

      kyllä saisi lopettaa läykän ja lopen siinä samalla... sisäsiittosta sakkia kaikki tyynni.

    • Spomigolw Zernaderil

      Nehän on kaikki nää pikkuset tuppukylät sisäsiittoisia kaikki on serkkuja keskenään tai pikku serkkuja , No jättäisköhän ne noi viinanpolttajat jäljelle ,ainakin ammattitaitoisimmat jotka kunnon juomaa tehtailevat eikä mitään kiljua jota oastaan kaikkisissa loppilaisissa mökeissä tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1083
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe