on vahvasti ottamassa Bavarian paikkaa massatuotantoveneiden ykkösenä. Kuvaavaa on se, että käytetyt eivät tunnu tekevän enää kauppaansa entiseen malliin eikä ihme, kannattaa ostaa uusi ja todeta parin vuoden päästä että uuden saa taas halvemmalla kuin oman käytetyn. Miksiköhän se Bavarian suosio romahti?
Beneteau group
Tulee ja menee
4345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ehkä Bavaria on sinun silmissäsi ollut se ykkönen, mutta tuskin Bavaria on minään vuonna valmistanut enemmän veneitä kuin Beneteau Group, johon kuuluu ainakin mm.
* Beneteau (jolla paljon Bavariaa laajempi mallivalikoima)
* Jeanneua (suuri valmistaja, laaja mallisto)
* Wauquiez
* Lagoon (katamaranit
* CNB (jättipurjeveneet, yli 74 ft)
Voi olla, että Bavaria on ollut 2000-luvun puolivälin tienoilla valmistusmäärien ykkönen merkkitilastossa, mutta ei koko Beneteau Groupia suurempi.
Bavarian myynti notkahti alkuperäisten perheomistajien myytyä yritys, mutta on nyt ehkä uusien Farr / BMW - mallien johdosta taas virkistynyt. Toinen syy notkahdukseen oli kilpailijoiden aiempaa agressiivisempi hinnoittelu. 2000-luvun alussa Bavaria oli selvästi pahimpia kilpailijoitaan edullisempi, nykyään eroa ei ole.
Bavarian aiempaa heikompaan Suomen myyntiin parina viime vuonna voi olla ihan muut syyt.
Vilkaisepa jostain asiantuntevasta lähteestä paljonko firmat eri vene-firmat ovat sijoittaneet tuotantolaitoksien modernisointiin!
Muut firmat ovat laman myötä kiristäneet vyötään, mutta Bavaria rennosti uusi melkein kaiken tuotantolinjoissa, ja ovat parin vuoden aikana tuplanneet tuotannon ilman että on tarvinnut yhtään tyyppiä palkata lisää. Lähes kaikki tehdään robottien voimalla, eli laatu on aika sairaan paljon parempaa kuin kilpailijoilla joilla känniset tyypit touhuavat rakentaa osia. Bavaria saa nyt suollettua hyvälaatuisia veneitä niin helekatin paljon halvemmalla kuin kilpailijat että ilman jonkin sortin markkinointi tms mokimista tulevat kyllä olemaan erittäin erittäin vahvoja tulevaisuudessa.
Esim Bavarian uuden 36:n kevlar-jne ratkaisut ovat kyllä aika rautaa näin sarjatuotantoveneessä. Ei ihme että 3-kertaa kalliimmat laatupursien tekijät ovat olleet helisemässä.
Kevlar-vahvikkeita massatuotantoveneissä on käytetty 1980-luvulta lähtien. Mieleen tulevat ainakin Diva 35 ja Jeanneaun Sun Legende sekä Sun Magic. Ei uutta auringon alla...
Bavaria romahti jatkuviin malivaihdoksiin ja seuraavaksi on vuorossa Jeanneau ja Beneteau? - On totta, että Bavarian nykydesign tuskin myy ikinä hyvin.
Viitaten Farr/BMW malleihin ja niiden myynnin määrään mikä on fakta.