Terve..
Vusia sitten alkoi vuosien piina, kiitos VVO:n, jonka mielestä se, että vettä sataa vessastani alakertalaisen eteiseen ei ole iso juttu, jota pitäisi mitenkään korjailla tai edes katsastaa.
Asuin asunnossa jonkin aikaa sen jälkeen, ilmasta tuli tunnkkaista ja asunto muuttui asumiskelvottomaksi. Muutin pois.
Ja siitä se sitten klaoi, kaikesta piti hankkiutua eroon, ja suurimmasta osasta pääsinkin, joistain asioista sitä ei vain voi luopua.
Kun vihdoin viime keväänä muutin uuteen asuntooni, ajattelin piinan olevan lopullisesti ohi.. Nyt uudessa asunnossani on alkanut olemaan aivan sama juttu. Suussa maistuu pahalle, nenä jatkuvasti aivan tukossa, en saa henkeä, keuhkoon sattuu, en saa unta, hampaita kiristää ja ikenet vuotaa verta, joko siitä kun puren hammasta, tai siitä kun en vain nuku, tai siitä kun kaikki limakalvot on ihan hajalla.
Jos nyt muutan, en missään tapauksessa halua luopua kaikesta tavarastani jälleen. En mitenkään edes voi.
Jos edes asunnon löydän ennen kuin luovutan täysin elämän kanssa, niin vaatteeni ajattelin viedä tyttöystävälleni pesuun ja pitää niitä siellä. Sitten jotenkin pitäisi huonekaluja varmaan yksitellen siirrellä jonnekin, en tiedä minne..
En halua ottaa mukaani mitään homeista enää, en jaksa sitä, se piina on aivan liikaa. Tämä alkoi tosiaan noin 4 vuotta sitten, siitä olen viettänyt noin puolet asunnottomana, kun jouduin lähtemään niin äkkiä, enkä opiskelijana saanut asuntoa millään (näin siis kaikki tavarani olivat varastossa, jossa kaikki loputkin homehtui).
Onko neuvoja tai apua?
Aion huomenna ottaa yhteyttä vuokranantajaani ja kysellä että miten hän aikoo auttaa. Jos hän ei aio, en sille oikeastaan mitään mahda.
Näkyvää hometta taitaa olla hieman vessassa, lattianrajassa jotain länttejä, suihkuverhossa ainakin on. Mutta luultavasti tääm ei vain ole enää vessassa, koska vessan ovea pidän kiinni ja oloni on aivan kaamea tällä hetkellä..
Tukea ja apua, kiitos... Olen oikeasti aivan masentunut ja kyllästynyt nyt enkä tiedä miten tästä taas nousen kun on niin paljon muutakin huolta. En millään jaksaisi..
Miten hometta pakoon?
2
86
Vastaukset
- vattafak
Niin, ja sairaana olen ehtinyt tässä asunnossa ollessani olla jo kolme kertaa, jos ei lasketa niitä kertoja kun kuumetta tai sellaista ei ole noussut, ja olen muuten vain ollut aivan hajalla, kipeän oloinen..
"Tukea ja apua, kiitos... Olen oikeasti aivan masentunut ja kyllästynyt nyt enkä tiedä miten tästä taas nousen kun on niin paljon muutakin huolta. En millään jaksaisi.."
- Sellaista tää... Sinnittelyä ja voimia :)
"Anna minulle voimaa muuttaa elämässäni se, minkä voin, ja anna rohkeutta hyväksyä se, mitä en voi muuttaa - ja viisautta erottaa nämä toisistaan."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477