Haluaisin tietää ammattilaisen mielipiteen sekä mahdollisia kokemuksia greippimehun vaikutuksesta Femar nimiseen lääkkeeseen.
Itsellä määrätty ko. lääke ovuloimattomuuteen. Kahdessa kierrossa syönyt sitä ja jälkimäisessä käytin greippimehua kierron parina ensimmäisenä päivänä, ennen kuin selvisi että voi heikentää lääkkeen tehoa. Seurantaultrassa kuitenkin selvisi, että limakalvo oli edeltävää kiertoa parempi ja yhden johtofollin lisäksi oli toinen follikkeli joka oli vain pari milliä liian pieni, jotta ehtisi myös irtoamaan.
Nyt mietinkin voiko greippimehu vaikuttaa lääkkeeseen tehoa lisäävästi? Nettisivuja selaillessani päädyin tälläiseen mutta haluaisin kuulla ammattilaiselta kuinka asia on. Nuo lääketieteen termit kun ei ole ihan helposti ymmärrettäviä tavan tallaajalle :)
Femar ja greippimehu
1
261
Vastaukset
Hei,
Kiitos mielenkiintoisesta kysymyksestä. Tiedetään, että greippimehussa olevat aineet voivat joko estää tai tehostaa joidenkin lääkeaineiden vaikutuksia. Esimerkiksi naringenin niminen komponentti vaikuttaa aromataasi entsyymiä estävästi. Sillä on siis samansuuntainen vaikutus kuin Femarilla, joka on aromataasi-inhibiittori. Greippimehu sisältää paljon muitakin naringenin kaltaisia flavonoideja. Eri komponenttien vaikutukset voivat mennä eri reittejä ja olla jopa vastakkaisia, jolloin yhteisvaikutusta voi olla vaikea ennustaa.
Teoriassa Femarin ja greippimehun positiivinen yhteisvaikutus on mahdollinen, mutta Femar jo yksin parantaa kohdun limakalvoa.
Ystävällisin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463959Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363462Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162863Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342709En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142512Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102114IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121196Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451147- 801006