Minulle on kertynyt vuosien varrella useita kiintolevyjä pöytäkoneesta sekä yksi kierrätykseen menevä kannettava, joka on hajalla vuosien käytön jälkeen. En uskalla viedä niitä kierrätettäväksi elektroniikkajätteeseen, etteivät henkilötietoni tai henkilökohtaiset tietoni ja valokuvani päätyisi vääriin käsiin. Onko Seinäjoella, Vaasassa tai ylipäänsä Pohjanmaalla missään sellaista palvelua, jossa voisi kierrättää näitä laitteita turvallisesti niin, että joku ylikirjoittaisi ensin levyt? Vai onko ainoa tapa lyödä ne vasaralla yksitellen hajalle ja toimittaa sitten kierrätykseen? Kovin kauas en niitä viitsisi lähteä kuljettamaan tällaista palvelua varten. Enkä ole itse kovin kätevä tietokoneiden kanssa. Kiitos paljon avusta jo etukäteen.
Tietokoneen turvallinen kierrätys / Pohjanmaa
3
138
Vastaukset
- JärvisenBAT
Varmin ja halvin tapa on antaa lekasta, ei niitä kovalevyjä enää sen jälkeen lue. Tosin voit myös käyttää softia levyjen tyhjentämiseen (niitä löytyy netistä myös ilmaiseksi) tai sitten käyttää voimakasta magneettia (esim. kaiuttimen bassoelementtiä) tai lämpöä (laita uuniin 200 asteeseen tunniksi, myrkkykaasut tosin ovat haitaksi). Revi levyjen piirilevy irti, niin kukaan ei sitä enää ehjää.
Levyn tyhjennyksen voi tehdä esimerkiksi tällä ohjelmalla: http://www.dban.org/
- &3d!8f!P
Ota levyt pois ja tuhoa ennen kierrätyskeskukseen vientiä.
Kerran oli läjä koneita hävitettävänä. Sattui niin mukavasti että runkonaulain oli lähellä. Sillä oli nopeaa räiskiä nauloja levyjen läpi. Lopuksi kasasin levyt täyskorkeaan tornikoteloon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683219
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753087Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682952On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662631Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442132- 611699
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251667Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181659- 351655
- 591576