Ohjelmaa pikkujouluihin

KN

Ihan loistavia ideoita jos aikoo järjestää pikkujoulut !

14

22102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni_A
    • nankka

      Tässä yksi ohjelmaidea: Hauska kirje Joulupukille! On ehkä vähän kulunut, mutta jaksaa naurattaa, kun siihen keksii oikein hölmöjä sanoja.

      Ideana on siis, että kertoja kysyy kaikilta osallistujilta vuoronperään adjektiiveja, ja kirjoittaa ne sitä mukaa tarinaan (johon on valmiiksi jätetty aukkoja sanoille). Kun kaikki tarvittavat adjektiivit on sanottu, kertoja lukee ääneen kirjeen. Tässä yksi esimerkki, millainen kirje voi olla, kun adjektiivit on lisätty.

      "Hei hölmistynyt Joulupukki!

      Vietämme täällä pyöreässä Espoossa tyhmiä pikkujouluja. Meillä on täällä hauskaa ruokaa ja valoisaa musiikkia. Tunnelma on aivan surullinen. Joukossa on aurinkoinen Riikka, kallis Marjukka, mustasukkainen Timo, hengästynyt Henna, lihava Aarne, kaunis Katja, keltainen Virve ja eloisa Ville.

      Odotamme jo kovasti ilkikurista joulua. Olemme mielestämme olleet hyvin kilttejä, auttavaisia ja heikkoja. Siksi toivommekin paljon paksuja lahjoja.

      Jokohan olet lähettänyt ahtaat tonttusi vakoilemaan meitä? Entä milloin itse lähdet miellyttävine poroinesi ja hyväntuoksuisine rekinesi kanssa matkaan?

      Toivotamme oikein pehmeää joulua sinulle, nauravaiselle Joulumuorille ja kaikille haiseville tontuille. Muista ottaa homehtuneet lahjat mukaan!

      Yököttävin terveisin,
      pikkujoululaiset"

      • Nuorisotyöntekijä

        Moi, KIITOS ideasta!


      • tulla2

        Tuo olisi hyvä idea, kun meillä on ylihuomenna pikkujoulut ja nyyttärit niin meidän piti keksiä ohjelmaa saisiko tuon kopioida? :))


    • soittaja11
    • MAiue2

      no tekee esim tanssi tai puku-kilpailun (:

    • Jotain erilaista?

      Pääasiassa kaipaisi viihdyttävää pikkujouluohjelmaa. Tuo tanssi- tai pukukilpailu kuulostaa kyllä mielenkiintoiselta, kunhan ei juhlijoista randomina oteta osallistujia. Muita ideoita, erilaisia? Lattaritanssijat http://www.mikkokerttu.com/palvelut/ tai sambaajat? Taikuri Kopposesta onko kokemuksia kellään?

    • Skipadiweinau

      Taikuri Kopponen on kiva, näin kerran baarissa. Meillä oli firman juhlissa henkilökuntaa melko paljon ja meillä oli taikuri Aaro Sorva http://www.aarosorva.com/pikkujouluihin.htm

      Häntä ollaan käytetty myös joissakin asiakastilaisuuksissa. Taikurit on yleisesti ottaen melko kaalliita, mutta kannattaa kysellä myös, että onko työpaikalla joku joka osaa esiintyä tai haluais lavalle. Rippuu tietenkin firmasta ja juhlista ylipäätänsä.

    • marja-leena

      Meidän firman pikkujouluissa on käynyt joka vuosi tiernapojat esiintymässä (vanha suomalainen jouluperinne). Viime vuonna oli aivan uskomaton esitys neljältä nuorelta mieheltä. Suosittelen kaikille, varsinkin niille ketkä eivät tätä joulunäytelmää tunne! http://www.tiernapojat.net/ taitaa olla heidän nettisivunsa.

      Tanssiohjelmia ja taikureita on nähty mielestäni riittämiin, mutta nuorten miesten laulamista kelpaa aina kuunnella.

      • Tunnetut tiernapojat

        Hieno ajatus tiernapojat. Sopivat tietty vähän rauhallisempaan pikkujoulutunnelmaan. Tuostahan voisi kehitellä omasta seurueestakin esiintyjät, saisi vähän lisäkiinnostusta esitykseen.


    • poliisi tuo väriä

      Pikkujoulutarina
      Tämä keksitty tarina pikkujouluista voisi olla totta. Kenelläkään kuvaajalla ei voi olla näin huono tsägä, oikeesti.

      Minut tilattiin taas kerran pikkujouluihin kuvaamaan. En näköjään ollut viisastunut edellisestä kerrasta vaan totesin olevani kameroineni jälleen poliisin pikkujoulun vietossa.

      Olin ostanut rikkimenneen järjestelmäkamerani tilalle uuden pikku myy merkkisen kameran. Siihen meni vuoden säästöt.

      Olin motivoitunut. Tarvitsin rahaa. Olin valmis vaikka mihin. Kärsin käsittämättömän rahallisen menetyksen edellisellä kerralla pikkujouluissa kun kamerani potkittiin paskaksi ja kaadettiin boolia koneistoon. Nyt oli luvassa kunnon korvaus ja ajattelin jopa vähän ylilaskuttaa... Potut pottuina.

      Pukeuduin sala-asuun jotta eivät poliisit tunnista. Isot mursuviikset ja PPP-pulisongit takasivat anonyymiyteni.

      Pikku myy asemiin jalustalle ja filmiä koneeseen. Kesken kaiken tuli kova kusihätä. Tovin harkitsin pissaavani housuun mutta järkeilin, että niin huonoa tsägää ei ole, että...

      Kipaisin aulassa olevaan veskiin. Jätin kädet pesemättä, että en menetä kallista kuvausaikaa.. tai ehkä jokin takaraivossa sai minut edelleen murehtimaan aikaisempia kokemuksia. No, reippaasti kuvauspaikalle... ja mitä helvettiä!

      Jo kulman takaa näin jalustan jalat kömöllään lattialla ja kulman avautuessa hilpeän pikkujouluväen sekaan totesin kuin unessa utuisessa näkökenttäni kaventuvan, käsilläni seinästä tukea ottaen kuulin jostakin kaukaa oman ääneni parkaisun... pikku myy oli tuhannen palasina tanssilattian reunalla. Mykistyin. Katkokävellen riensin kuvauspaikalle. Liukastuin siinä samassa johonkin ja päistikkää mahalleni. Olin kusessa. Kirjaimellisesti. Joku oli kussut kameran jäännösten päälle! Ilmeisesti tapahtuma oli psyykelleni liikaa koska tunsin kuinka veri pakeni jäsenistäni ja silmissäni pyörivä maailma sai tajuntani hämärtymään. Kaikkoavien dollarinkuvien katoaminen kaukaisuuteen käsistäni oli viimeinen mitä muistan hetkestä ennen tajunnan menetystä.

      Heräsin tajuamatta heti missä olin. Tiesin heti että olin menettänyt jotain arvokasta. Pikku myy! Missä on pikku myy? Hätäännykseni vaihtui nolouteen kun vilkaisin ympärilleni. Olin tosiaan menettänyt jotain arvokasta. Arvokkuuteni ja kamerani. Istuin siinä linja-autoaseman aulassa. Väsymykseltäni olin nukahtanut odotusaulan penkille. Unissani olin pikku myy kädessä onanoinut ja nyt tahmaisessa kädessäni oli pikku myy, zoomiobjektiivi edestakaisin hitaasti liikkuen savukiehkuroiden leijuessa ympärillä. Päätin siinä paikassa lopettaa kuvaushommat ja jättää ne ammattilaisille.

      Siitä on nyt kolmekymmentä vuotta kun ensimmäisten pikkujoulujen fiasko tapahtui. Olen toipunut mielestäni hyvin. Vielä välillä tulee pakonomainen tarve laittaa poliisifoorumille kertomukseni. Eräänlaista itsehuijausterapiaa sanoo terapeuttini. Hänen mielestään pidättäytyminen foorumille kirjoittamisesta nopeuttaisi parantumistani. En vain voi! Kuulette minusta jatkossakin. Ne on yksiä perkeleitä ne liikennepoliisit

    • viihdepelit

      Täältä löytyy vaikka mitä vuokrattavaa, hinnoittelu järkevin PK-seudulla: www.helsinginviihdepelit.fi

    • Viihdeoka
    • Marika_P

      Kun tarvitsette ammatti Dj soittamaan bileisiin, niin täältä löytyy. Loistavaa musaa ja juontaa samalla. Erittäin vahva suositus meidän firmanbileistä. www.popman.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      222
      6938
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      323
      4834
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3673
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      117
      3474
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      69
      3418
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2886
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2749
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2470
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2376
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe