V sync päällä vai pois?

Terve. Kysyisin teiltä että kannattaako vsync olla päällä vai pois? pelaan trine nimistä peliä, ja siinä alussa kysytään ruksia kohtaan vsync, kannattaako se olla päällä vai poissa? kaikki asetukset olen jo valinnut maximiin, mutta auttaako tuo vsync mihinkään, tai mitä se tekee? jotkut on sanonut että se ei hyödytä mitään, mutta mielellään pidän sen päällä jos se auttaa jossain.. sen tiedän että se ei ainakaan minun koneessani hidasta tai aiheuta haittaa mutta niin, vastauksia odotan.
711255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos et näe eroa niin onko sillä sitten mitään väliä?

Äänestä
  • Noh ,ainakin autoa ajaessa pitäisi nähdä eteen.
    KRIÄÄÄÄÄÄÄÄkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
    äänestä voi päätellä että edessä OLI mummo

    Äänestä

vsync parantaa kuvanlaatua siten, ettei kuva repeile. Vsync off niin fps paranee hitusen. Kyllä vsync päällä hyödyttää, en ymmärrä miten joku voi päinvastaista väittää, höh. Riippuu tietysti pelistä kuinka paljon.

Äänestä
  • eli lisää noin 200 fps...

    Äänestä

Pidä päällä vaan. Vsync kun on päällä, silloin peliin tulee sama näytönpäivitystaajuus, kuin Windowssissa on määritelty näytölle. Normaalisti 60hz, eli 60 fps. Itselläni ainakin pelit toimineet aivan hyvin 60hz. Moni littunäyttö ei edes tue enempää.

Jos V-syncin ottaa pois päältä, niin silloin riippuu varsinkin näytöstä, paljonko pelissä on fps. Jos näyttö ei tue yli 60hz, niin ei pelissäkään näy yli 60fps, vaikka miten tehokas näytönohjain olisi. Pelin sisäisesti voi päästä säätämään fps arvoja, mutta ei niistä ole hyötyä, jos näyttö ei tue korkeampaa päivitystaajuutta, vaikka peli saattaa hämäävästi kertoa fps:än olevan korkeampi (skippaa vain ruutuja).

Äänestä

Jos käyttäs laitteita joissa miost paska ei tarvittaisi,
Kunnon näyttöohjain ja ajurit, ettei paska leikkaisi.
V-synk on tehniikka mikä orjaa amd omia mokia, joten suhtaua siihen sen arvoisella mielipiteellä.

Äänestä

Itse pidän pois päältä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


40. kirjoitti:

Terve. Kysyisin teiltä että kannattaako vsync olla päällä vai pois? pelaan trine nimistä peliä, ja siinä alussa kysytään ruksia kohtaan vsync, kannattaako se olla päällä vai poissa? kaikki asetukset olen jo valinnut maximiin, mutta auttaako tuo vsync mihinkään, tai mitä se tekee? jotkut on sanonut että se ei hyödytä mitään, mutta mielellään pidän sen päällä jos se auttaa jossain.. sen tiedän että se ei ainakaan minun koneessani hidasta tai aiheuta haittaa mutta niin, vastauksia odotan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu