Terve. Kysyisin teiltä että kannattaako vsync olla päällä vai pois? pelaan trine nimistä peliä, ja siinä alussa kysytään ruksia kohtaan vsync, kannattaako se olla päällä vai poissa? kaikki asetukset olen jo valinnut maximiin, mutta auttaako tuo vsync mihinkään, tai mitä se tekee? jotkut on sanonut että se ei hyödytä mitään, mutta mielellään pidän sen päällä jos se auttaa jossain.. sen tiedän että se ei ainakaan minun koneessani hidasta tai aiheuta haittaa mutta niin, vastauksia odotan.
V sync päällä vai pois?
40.
711255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos et näe eroa niin onko sillä sitten mitään väliä?
Noh ,ainakin autoa ajaessa pitäisi nähdä eteen.
KRIÄÄÄÄÄÄÄÄkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
äänestä voi päätellä että edessä OLI mummo
vsync parantaa kuvanlaatua siten, ettei kuva repeile. Vsync off niin fps paranee hitusen. Kyllä vsync päällä hyödyttää, en ymmärrä miten joku voi päinvastaista väittää, höh. Riippuu tietysti pelistä kuinka paljon.
eli lisää noin 200 fps...
Pidä päällä vaan. Vsync kun on päällä, silloin peliin tulee sama näytönpäivitystaajuus, kuin Windowssissa on määritelty näytölle. Normaalisti 60hz, eli 60 fps. Itselläni ainakin pelit toimineet aivan hyvin 60hz. Moni littunäyttö ei edes tue enempää.
Jos V-syncin ottaa pois päältä, niin silloin riippuu varsinkin näytöstä, paljonko pelissä on fps. Jos näyttö ei tue yli 60hz, niin ei pelissäkään näy yli 60fps, vaikka miten tehokas näytönohjain olisi. Pelin sisäisesti voi päästä säätämään fps arvoja, mutta ei niistä ole hyötyä, jos näyttö ei tue korkeampaa päivitystaajuutta, vaikka peli saattaa hämäävästi kertoa fps:än olevan korkeampi (skippaa vain ruutuja).
Jos käyttäs laitteita joissa miost paska ei tarvittaisi,
Kunnon näyttöohjain ja ajurit, ettei paska leikkaisi.
V-synk on tehniikka mikä orjaa amd omia mokia, joten suhtaua siihen sen arvoisella mielipiteellä.
Itse pidän pois päältä.