Taekwondo vanhemmalla iällä ?

Ei-niin-vanha

Eli vuosia on kiinnostanut aloittaa kamppailulaji, joista taekwondo tuntuisi sopivimmalta.
Ainoa "ongelma" on että kun on ollut opiskelukiireet ja aiemmin muita harrastuksia, niin aloittaminen on venähtänyt 19-vuotiaaksi.
Kysymys kuuluu siis että vieläkö kannattaa lähteä touhuun mukaan jos kiinnostaa, ja onko "vanhemmille" henkilöille kursseja erikseen vai ?

Kiitos etukäteen :)

5

482

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • McPuni

      19v on aika nuori vielä, en näkisi mitään estettä aloittamiselle. Jossainmäärin jopa parempi, jos ajatellaan henkistä kehitystä myös.

      Meidän (ITF Taekwon-do) liitossamme ei ole varsinaisia veteraanikursseja, mutta veteraaneja on kyllä huomattava määrä joukossa mukana, jos kuinkin meillä veteraanit ovat 40 .

      Kaikkia kannustetaan tekemään omien fyysisten mahdollisuuksiensa mukaan.

      Lisää infoa @ http://ekstkd.fi/

      Toivottavasti sijainnit natsaavat!

    • µ

      Hiukan huvitti lukea ikäsi, kun otsikon perusteella arvelin että olisit vähintään kolmekymppinen. 19-vuotiaan kohdalla on turha puhua mistään "vanhemmasta iästä", koska olet vielä nuori. Voit siis aivan hyvin aloittaa taekwondon, ja sopivalla yhdistelmällä lahjakkuutta ja sinnikästä yrittämistä jopa kilpailumenestyksen saavuttaminen on kaikkea muuta kuin mahdotonta. Jos taas etsit pelkästään mielenkiintoista ja haastavaa harrastusta, voit hyvin odottaa vaikka toiset 19 vuotta ennen kuin menet mukaan peruskurssille. :)

    • Vanhempi budoka

      Terve! Olen ajatellut aloittaa tosimielellä Tae Kwon Don ja tähtäimessä ei voi olla vähempää kuin musta vyö, mutta kilpailemaan en ala enään ikäni takia(55 v)
      Olen harjoitellut hyvin paljon karatea nuorempana ja 70 luvulla suoritin Wado ryu karaten 1. danin mustan vyön ja ottelin sm-kisoissakin, myöskin judotaustaa löytyy siniseen vyöhön asti.
      Aikaa on kulunut yli 20 vuotta, viime budoharjoituksista ja ylipainoa on tullut 20 kiloa.
      Tältä pohjalat kun ponnistaa niin vaatii hikeä, mutta uskoisn, että karatetaustani nopeuttaa oppimista Tae Kwon dossakin, vaikka jodan potkut ei enään nousekkaan, niin joskus nousivat, joten aion saavuttaa vielä uuden lajin mustan vyön.
      Mitä olette mieltä tavoitteistani ja kun tässä iässä itsepuolustuteknikat myöskin kiinnostavat, niin treenataanko niitä yleisesti osana Tae kwon doa, vai onko seurakohtaista?

    • McPuni

      Itsepuolustus on yksi osaalue TKD:ssa, mutta todellakin hyvin seurakohtaista miten paljon sitä itseasiassa harjoitellaan.

      Periaatteessa enenevissä määrin vyön tummuessa sitä toiminnallista itsepuolustusta vyöarvokokeissa vaaditaan seurasta riippumatta.

      Tavoitteet kuulostavat oikein hyvältä, oman DAN-kokeen jälkeen keskusteltiin toisen graduoimassa olleen Sabonimin kanssa treenimotivaatioista ja hän sitten kysyi, historiani tietäen (eri lajeissa), että miksi juuri TKD on se juttu. En oikein osannut vastata muuta kuin että tykkään kovasti treenata ja tykkään nimenomaan treenata TKD:ta. Ei sen parempaa tavoitetta voi ollakaan, kun se, että treeni on mielekästä.

      Tsemppiä pappakerholaiselle, ei se ikä vaan se pelisilmä ;)

    • Rauno Kurppa

      öö, aloitin taekwondon 50 vuotiaana...nyt keltainen vyö, mutta päivä päivältä homma paranee

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      862
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      846
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      838
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      185
      821
    6. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      663
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      50
      533
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      528
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      448
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe