Onko joukossa urkumusiikin ystäviä?

Kun musiikista mahtavimpaan, urkumusiikin kuulemiseen syventyy, siitä ei taho päästä ikuna eroon.
Osasyynä tähän saattaa olla alkusysäyksenä pentuvaiheen ekalla joulukirkkokokemuksella.
Kun urkuri päräytti parreltaan Enkelitaivaan, niin sitähän katseliin kuunneltiin pikkusialu ymmyrkäisenä ihmetyksestä.

Näin vanhana urkujen pauhinan kuulemiseen uskaltaa jo heittäytyä kybällä. Kuuntelen joka ilta urkujen puhuttelua.

Leikkasin erkkolehestä leikkeen, jossa suomalaisen eturivin urkutaiteilia Kalevi Kiviniemen urkumusiikkia ranskan kiertueella.
Se kirjoittaja sanoi, ettei ikinä ole sellaista musiikkivyöryä kokenut. Niin että tuleeko teillä mieleen netissä kuultavaa urkusoitantaa?

24

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • texsanell ek

      Mahtavaa on urkumusiikki! Tulee mieleen aamiaistunnit, kun keksin Tauno Äikään harjoittelevan Johanneksen kirkossa uruilla.
      Sai istua ja rauhoittua ja eläytyä yksin kirkossa, joka oli auki hiljaista hartaushetkeä varten arkipäivisin.

      Väreet vain kulki koko kropassa kun äänivallit toinen toisensa jälkeen lävisti! Upeeta oli.

    • texsanall ek
    • voi ällötys

      kun kyldyyripärsuunat siinä linkittelee.


    • Atolfia

      Joku täällä ei diggaa näitä musiikkiesityksiä. Minusta oli kuitenkin todella rauhoittavaa kuunnella tuo taalainmaalainen urgukappale. Tuli kyllä mieleen hautajaismusiikki ja niinhän tuon kappaleeseen antoikin joku kirjoittaja selvityksen, että sitä on soitettu maanviljelijöitten hautajaisissa.

      Uruista tulikin mieleeni eräs hetki, kun eksyimme erääseen pieneen kirkkoon keskellä päivää Ahvenanmaalla. Kun astuimme kirkon matalasta ovesta sisään, tulvahti eteemme niin mahtava urkujen ääni, että hetken haukoimme suorastaan henkeä. Hiivimme hiljaa tyhjän kirkon viimeiselle penkille ja jäimme aivan haltioituneina kuuntelemaan. En edes tiedä, kenen säveltäjän teos oli, mutta aivan hieno elämys. Kun musiikki loppui jäimme hetkeksi vielä istumaan, sulattelemaan kuulemaamme ja ihailemaan kaunista pientä, kodikasta kirkkoa.

      Anteeksi, toivottavasti ei ollut liian kulturellista.

      • ukko-pekka...

        Mikä tuli apinalle mieleen.


      • opettaja myös
        ukko-pekka... kirjoitti:

        Mikä tuli apinalle mieleen.

        Heimo Haiton taituruus kuuluu erittäin hyvin jousen laskeutumista ei havaitse lainkaan vaan sävel tulvii täyteläisenä heti.
        Vaatii kyllä pitkäaikaista harjottelua ja synnynnäistä musikaalisuutta. Nautittavaa.


    • susmorsian ek.

      Kyllä tykkäsin minäkin urkumusiikista aiemmin, voi sanoo vaikka sanalla - älyttömästi. Tykkään toki vieläkin, mutta lienenkö ahminut sitäkin urkukiintiöni täyteen, kun en enää niin kaipaa sen kummemmin.
      Herätyksen sain ihan nuorena käytyäni jonkun saksalaisen mestarin konsertissa, sitten ramppasinkin kirkossa aina mahdollisuuden mukaan kuulemassa. Mitähän voimia lie sekkii antanut "sielullein." Siellä kai ne tallessa ovat sielun musiikkiosastolla.

    • *Kukkahame*

      Urkumusiikissa on sitä jotain jota on vaikea selitellä.
      Kirkot on rakennettu korkeiksi ja akustiikka on erinomainen, musiikki ikään kuin viipyy korkeuksissa, varsinkin jos kirkko on tyhjä urkujen voimallinen ääni tuntuu joskus pelottavalta.

      Puukirkoissa on miellyttävämpi kuunnella urkuja, ääni on pehmeää ja kodikkaampaa.
      Olen oppinut pitämään urkumusiikista siinä on jotain suurta ja juhlallista, se on nostemusiikkia.
      Pian alkavat yhteislauluhetket kirjoissa saa laulaa urkujen säestyksellä joululauluja ja tallentaa joulunodotusta arkiseen elämään.

      Yritin kuunnella urkumusiikkia youtubesta, ei oikein tuntunut miltään, on mentävä kirkkoon siellä siitä saa 'kaiken irti', urut tarvitsevat oikean ympäristön.

      • Tuo on varmaan totta. Urut tarvitsevat kunnolla vaikuttaakseen kirkkosalin tapaisen tilan. Urkulaitteillakin lienee suuria laatueroja.
        Kuuntelin muutamia Kalevi Kiviniemen videoita, mutta niistä ei löytynyt omaan eriytymättömään makuuni erityisen 'kolahtavaa...

        Näissä tiekkarien kaiuttimissakin on eroja, mut kyllä niistäkin komeat äänet lähtee.


      • *Kukkahame*
        capt.cöpenick kirjoitti:

        Tuo on varmaan totta. Urut tarvitsevat kunnolla vaikuttaakseen kirkkosalin tapaisen tilan. Urkulaitteillakin lienee suuria laatueroja.
        Kuuntelin muutamia Kalevi Kiviniemen videoita, mutta niistä ei löytynyt omaan eriytymättömään makuuni erityisen 'kolahtavaa...

        Näissä tiekkarien kaiuttimissakin on eroja, mut kyllä niistäkin komeat äänet lähtee.

        Minulla on kuulokkeet ja ihan syystä 'nuoriso' pelatessaan pilaa hermoni niillä titityillä ja teknisillä äänillä, käytän niitä itsekin aina keskusteluohjelmissa.
        Mielestäni niissä on kaikki äänet hyvin kuultavina, vaikkei se urkumusiikki tulekaan niin hyvin kuin kirjoissa.
        Onhan nuo youtuben äänitteet kirkossa nauhoitettu, mutta jotain puuttuu minun mielestäni.


      • *Kukkahame*
        *Kukkahame* kirjoitti:

        Minulla on kuulokkeet ja ihan syystä 'nuoriso' pelatessaan pilaa hermoni niillä titityillä ja teknisillä äänillä, käytän niitä itsekin aina keskusteluohjelmissa.
        Mielestäni niissä on kaikki äänet hyvin kuultavina, vaikkei se urkumusiikki tulekaan niin hyvin kuin kirjoissa.
        Onhan nuo youtuben äänitteet kirkossa nauhoitettu, mutta jotain puuttuu minun mielestäni.

        tulekaan niin hyvin kuin kirjoissa. höh..

        po.

        kirkoissa. Ainakin hymy oli herkässä kun tuon 'pukin' huomasin.


    • Vanha virsi Taalainmaan karjamajoilta on toinen,joka täytyy kuunnella sillointällöin saadakseen otteen elämään

      • Wanhassa Dalarnassa on jotai ajatonta. Hyvin lohduttavaa ja alakuloistakin. Murrettujen sielujen hiljentymismusaa.


    • Ramoona*

      Minäkin kävin youtubessa etsiäkseni jotain mieleistä urkumusiikkia tänne näytteeksi, mutta kovin pliisuilta tuntui siellä niin Händel, Bach kuin Kuulan häämarssikin. Mendelsson oli meillä kirkosta ulos lähtiessä, tulomusiikkina Kuula, eli ne tavanomaisimmat, mutta aina niin sykähdyttävät. Nuorilla on ollut erikoisempiakin, esim. Pachelbeliä ja Wagneria.

      Kesäisin tulee käytyä vanhojen kivikirkkojen konserteissa, ja paras on ollut Espoon vanhan kirkon perinteinen Urkuyö ja aaria, myös Lohjan Pyhän Laurin kirkossa on hyvä akustiikka. Mieleenpainuvia ovat matkoilla sattumalta kanttorien harjoitteluhetkiin osumiset. Joulu ei tule ilman joulukonsertteja, myös kotikirkon kauneimmat joululaulut ovat joka vuosi osa joulutunnelmaan kohottautumista. Adventin ajan Hoosianna avaa joulun ajan, siinä on ylentävää yhtyä urkusäestykseen ja seurakuntalaisten lauluun. Häitten ja hautajaisten tunnetila on muutenkin herkistä herkin, siksikin urkuteokset vaikuttavat syvimpiä tuntoja järisyttäviltä. Pääsiäisen ajan passioita ei voi kyynelittä kuunnella. Kuuntelu on aivan liian lievä sana, mutta jotka ovat mukana olleet, tuntevat sen joka solullaan.

    • espootar.

      Espoon vanhassa kirkossa eli Tuomiokirkossa olikin viime kesänä mahtavaa kuunneltavaa. Kirkko ja urut olivat olleet remontissa, väkeä riitti joka konserttiin torsatai iltaisin .

    • Espoon kirkossa Urkuyö ja aaria on olleet nautittavia konsertteja, joihin tulee lähdettyä.

      Sipoossa soitin vanhassa Pyhän Sigfridin kirkossa kerran urkuja. Oli tyhjä kirkko ja sisareni oli miehensä kanssa tutustumassa Sipoon nähtävyyksiin.

      En voinut vastustaa mennä soittamaan Suvivirttä, kesä oli kauneimmillaan ja tunsin urkurin siihen aikaan. Ihana tunne oli pienimuotoisilla uruilla saada soittaa, ovien ollessa auki ja tutut ihmiset kirkon penkeillä.

    • on varmaan vaikeaa

      soittaa urkuja, on koulutus sinulla ilmeisesti. Sähköurut soi ihan itsestään.

      • Ihan sama viritys niissä oli kuin pianossakin. Jalkapolkimet noudattaa myös samaa viritystä.


    • juuuu, textax

      osaa kaikkee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1626
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      55
      1278
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      186
      1043
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      51
      1006
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      988
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      37
      935
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      57
      841
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      206
      824
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      153
      793
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      111
      783
    Aihe