The Mystery Pit of Oak Island
http://www.unmuseum.org/oakisl.htm
JIM-kanavan muinaisastrnauttidokumentissakin vilahtanut salaperäinen onkalo.
Yli 200 v. tätä kun tutkittu, luulisi jo nykytekniikalla vähintään selviävän mitä siellä pohjalla muka on vai onko mitään. Kummallista tahkoamista tämäkin.
http://www.unmuseum.org/oakisl.htm
JIM-kanavan muinaisastrnauttidokumentissakin vilahtanut salaperäinen onkalo.
Yli 200 v. tätä kun tutkittu, luulisi jo nykytekniikalla vähintään selviävän mitä siellä pohjalla muka on vai onko mitään. Kummallista tahkoamista tämäkin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja tosi vanha juttu.. viitti ees lukea.
en määäkäääään viiiiiiiiiiittiiinyyt
Tuo Money Pit on kiinnostava kylläkin. Toisaalta löytyy samanlaisia onkaloita jopa Ssuomestakin joita jostakin kumman syystä ei haluta tutkia. Ne jotka ovat halunneet tutkia, heillä ei ole siihen joko varoja. Tai, sitten on vaiennettu pilkkaamalla. Esimerkki on tuo mörköpalstan Makolan kaivos.
Isäni, nyt kuollut, kertoi tunteneensa miehen. Tämä mies oli vakuuttanut, että miehet olivat osuneet outoihin tunneleihin kaivautuessaan maan alle.
En väitä, että alienit ne olisivat Makolaan tehneet, vaan, että tämä planeetta on ollut asuttuna useampaankin kertaan ja myös Suomesta löytyy jäänteitä siitä.
Jostakin kumman syystä, ihmiset eivät vain halua kirjoittaa ns. historiaansa uusiksi. Vaan jankkaavat vain samaa kauraa.
Tosin, nykyään ovat he joutuneet myöntämään sen faktan, että Suomi on ollut asuttuna ennen jääkautta. Mikä aikaisemmin sekin kiellettiin. :)
No, Makola täytetty vedellä nyt. Kysymys. Miksi?
Eiköhän puheet olisi kannattanut tarkistaa, oliko siellä jotakin. Nyt legenda elää edelleen... Ja he jotka tietävät, ovat kuolleet. Vai, ovatko sittenkään?
Onko jossakin jotakin tallennettuna ja sen takia ei tahdottu ketään alas päästää. Jälleen kerran minkä tähden?
Jokunen kuukasi sitten täl palstalla oli ufo-onkaloista juttua. Joku onkalo tiedetty hyvinkään pohjoispuolella, mut siitä ei o tarkemmin ollut juttua ainakaan täl palstalla enempi.
Olikohan tuota onkaloa kukaan tutkinut tarkemmin?
Makolan kaivoksen kohdalla vaikutti vähän siltä, että paikka oli eräiden paikallisten kesken jonkinlainen tabu. Eli siitä ei saanut edes puhua. En tiedä miksi, oliko kiellettyä puhua siitä ja haluttiin vain unohtaa koko asia. Tarinan mukaanhan sinne käytäviin kolme miestäkin. Eikä heitä koskaan¨tuotu sieltä ulos. Sortuiko siellä seinämä. Vai, tapahtuiko jotakin muuta. Tiedä häntä. Kummallista kuitenkin on, että Makolan luolasto haluttiin vain unohtaa ja nyt, kun jotkut vuosikymmeniä myöhemmin sitten ottivat asian puheeksi. Nousi pilkkahuuto ja vastustus ja lopulta, kiireesti onkalot täytettiin vedellä. Näin tutkinta tehtiin mahdottomaksi.
Jopa kaupunkeja löytyy maan alta,näistä vain ei juuri puhella...
http://www.youtube.com/watch?v=CxZKV8lCvzs&feature=related