Turkulaiset on aika hymyttömiä

tänäänkin oli sentään perjantai eikä satanu kovin paljoa.

hei siinä on jo 2 syytä hymyyn!
masennatte ainakin mua sään kanssa.
484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hanki psyykelääkkeet niin johan oma peilikuvakin naurattaa!

Äänestä

Mikset ole huolissasi siitä että turkulaiset ovat rahattomia.
Ei ole mitään syytä hymyyn kun ei ole työtä niin ei ole rahaakaan.

Äänestä

Ainoat ketkä turussa nauravat ja makeasti, ovat mamut! Heillähän sitä rahaa sossun ansiosta riittää ja lisää saa, kunhan vain pyytää.

Äänestä
  • Sinulle ei sitten eilen tippunut postiluukusta Rannikkoseutua. Siinähän oli listattu te-toimistojen tietoihin perustuen ammattiryhmät, joitten ihmisiä on työttöminä ja toisaalta ne ammattiryhmät joista te-toimiston sivuilla ilmestyy avoimista paikoista ilmoituksia.
    No, jos sitten ne, joista on ylitarjontaa, eivät ole turkulaissyntyisiä tai Turun seudulla asuvia, vaan maahanmuuttajia, jotka joutuvat toimeentulotukea hakemaan, niin jopa on kummallista.

    Vaikka toisaalta, sellainen vaikutelma tässä on tullutkin, että Turussa jos missä on mammonaa ihmisillä. Nehän oikein leventelevät sillä, että joo, "minä se omistan ja minulla on, sinulla ei ole mitään". Just just.

    Vaikka toisaalta, voihan se olla niinkin, että nämä ihka aidot varsinaissuomalaiset hassaavat sitten isiensä ja äitiensä rahoilla, eikös se ole niin, että varsinaissuomalaisten rikkaudet perustuvat maanviljelyyn ja maitten omistukseen - no, ilmankos sitä teollisuutta ja työpaikkoja ei olekaan!
    Mistähän se muuten johtuu, että yrityksetkin lähtevät Varsinais-Suomesta eikä uusia tule?

    Ja on se kumma, jos varsinaissuomalainen työtön ei muka toimeentulotukea tarvitse. Rahaa on!

    Ai niin, oletteko muuten ajatelleet katkeruuksissanne, kuinka moni työpaikka menee esim. muualta tulleelle opiskelijalle sen sijaan, että joku turkulainen/Turun-seutulainen/varsinaissuomalainen sitä saisi, tai vielä pahempi, Turkuun muualta vaikkapa Inarista muuttaneelle - Pohjanmaalta muuttaneista puhumattakaan. Ei muuta kuin katkeruuksia sinne syytämään! Tai no, jos kerran rahaa on, niin mitäs sitä jäätte Turkuun - sen kun lähdette muualle! Korkeakouluopiskelijatkin - pyh - mitä sitä sillä tutkinnolla tekee, jos sitten jää Turkuun johonkin sellaiseen duuniin, jossa sillä tutkinnolla ei ole mitään merkitystä?

    No, kukin taaplaa tavallaan, mutta turkulainen katkeruus ja suoraan sanoen pikkusieluinen typeryys, se on jo kyllä käsittämätöntä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bright side of life kirjoitti:

tänäänkin oli sentään perjantai eikä satanu kovin paljoa.

hei siinä on jo 2 syytä hymyyn!
masennatte ainakin mua sään kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu