Kohta alkaa juhlat ja vieraita on tietysti kutsuttu muista ok-taloista ja jokunen kasarmiltakin. Lapsille päälle pelottavat Halloween-naamiaisasut ja jokaiselle aikuiselle on varattu tuliaisiksi kurpitsallinen X.O. -konjakkia. Pöytä notkuu ruokaa: salaattia katkarapupedillä ja feta-juustolla, erilaisia juustotikkuja joissa ainakin 14 eri juustoa, paistettua lohta sekä kuhaa, karppaajille keitettyjä sekä paistettuja munia ja pekonia, isäntä grillaa pötkön sisäfilettä lämmitetylle terassille jota reunustavat mörkökurpitsat. Taustalla soi tietysti halloween-leffan tunnusmusiikki ja muuta nastaa. Viina ei lopu kesken, sen takaan, eikä kenenkään tarvitse olla selvin päin kunhan lapset ensin on pantu nukkumaan!
Kuinkas siellä kassulla Halloweenia vietetään? Vai onko asuminen yhtä halloweeniä vuoden ympäri? Näyttääkö Piri-Pera jo pahemmalta kuin Freddy? Entä Reiska, onko jo kerännyt mäyräkoirajengin parvekkeen alle? Entä Mohammad, halal-teurastaako lammasta rappukäytävässä ja käyttää hissiä kompostina?
Kuinkas siellä kassulla Halloweenia vietetään? Vai onko asuminen yhtä halloweeniä vuoden ympäri? Näyttääkö Piri-Pera jo pahemmalta kuin Freddy? Entä Reiska, onko jo kerännyt mäyräkoirajengin parvekkeen alle? Entä Mohammad, halal-teurastaako lammasta rappukäytävässä ja käyttää hissiä kompostina?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä taas lyötiin kassu-tuhnua nenään niin että tirskahti :)
Tuohan on kuin painajainen Elm Streetillä.Ok-kenraali kuulostaa Freddy Krugerilta lasten murhaajalta.
Toivottavasti huomenna ei tarvitse heti aamusta lukea mediasta surullisia tappo uutisia.
Huh onneksi en ole naapuri ja tarvii kuvitella osallistuvansa elämänsä painajaiseen.Huh Huh voi koko korttelia painajainen alkaaaaaaaaaaa............
Erikoisesti kunhan lapset on pantu nukkumaan????????
On kuin elokuvaa katsois.
Mitään ei kuul juhlista,tosin iltasanomissa on ilkeä juttu.
-Mies makasi tielä ja ...............jos ei vastausta niin tulkitaan näin ei mennytkään mukavasti.
Nyt taitaa olal aito ja alkuperäinen ok-mies??. Mikä oli piukkapyllyisen vaimon osuus halloween juhlissa.
Olipa juhlat! Otettiin oikein pohjanmaan kautta ja pidettiin hauskaa oikein kunnolla! Huh! Mutta sunnuntai menikin sitten nukkuessa!
Eräs kassuvieraani kysyi, miten kummassa meillä on tällaiseen varaa. - Tuli ostettua ajoissa, vastasin, ja kyllä kaverin naama venähti. Oli tainnut itsekin miettiä ostamista mutta jäänyt sitten odottelemaan rommausta... kukapa tietää.
Pohjanmaalla jos on kunnon juhlat niin tapellaan,erikoisesti häissä ja pipaa autot tulevat vieraille,näinkö teilläkin kävi pohjaanmaan kautta.
Ainakin jutut viittaat siihen.