Helvetti irti?

Mikä vaivaa?

Olen 167cm/69kg 20-vuotias nainen. En ole mielestäni lihava, mutta painoindeksini mukaan ylipainon rajoilla. Tämä järkytti niin pahoin herkkää masentunutta mieltäni että aloitinpa alkuun terveellisen dieetin, eli ei herkkuja ja enemmän liikuntaa. No, enhän minä niistä herkuista saanut pidettyä näppejäni erossa, tuli sitten yksi ilta mässäiltyä oikein kunnolla ja helvetinmoinen morkkishan siitä tuli. Kadutti niin paljon että tulipa sitten mieleeni sairas ajatus oksentaa mässyt ulos ja unohtaa koko juttu. Mutta kuinkas kävikään, seuraavana päivänä sama juttu, ja taas seuraavana... Tänään ajattelin että nyt loppuu mässäilyt ja oksentelut, mutta ei. Äsken vedin sisuksiini 4 paahtoleipää marmeladilla, 3 korvapuustia, paljon mehua, keksejä ja karkkia... Ja samantien oksentamaan. En ole eläessäni sairastanut syömishäiriöitä, mietinpä vaan kun en itseäni tunne mitenkään "sairaaksi" vaikka olen jo ilmeisesti päästänyt helvetin irti... Mitä mieltä olette, mitä kannattaisi tehdä? Tiedän että en voi hillitä itseäni ja ahdan masuni täyteen kaikkea epäterveellistä, kuin minulla ei olisi omaa mieltä ollenkaan. En halua tehdä niin, mutta teen silti! Enkä todella haluaisi enää oksentaa, mikä siis neuvoksi?

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkki.

      Mikäli tuota ei ole jatkunut pitkään, siitä on mahdollista päästä irti myös omin avuin: muuta syömistottumuksiasi. älä kiellä itseltäsi herkkuja täysin vaan valitse viikolle "karkkipäivä". Syö pieniä aterioita tarpeeksi usein, jotta verensokeri pysyy tasaisena ja mieliteot pysyvät poissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6169
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      49
      4206
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4041
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3933
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2988
    6. 41
      2665
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2617
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      29
      2296
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2151
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      452
      1871
    Aihe