Jatkanpa vielä aihetta..kun skannaan konettani ad-awarella se ilmoittaa että käynnissä on 45 aktiivista prosessia. Kone on kieltämättä tullut viime aikoina hitaammaksi käynnistää. Kun katselin tuota virustorjuntapuolta niin asennettuna näyttäisi olevan seuraavanlaista.. F-secure Antivirus 5.40 ja F-secure Bacwep 6.40 lisäksi näkyy olevan F-secure distribudet firewell 5.50 ja F-secure management Agent 5.10
Mulla on näppituntuma että nämä kaksi viimeistä . distribudet firewell ja management Agent ovat ilmestyneet koneelle jälkeenpäin, onko ne jotain F-securen ilmaisohjelmia jotka pyörivät taustalla turhaan vieden koneen kapasiteettia, eli ovat täysin turhia? Eikö nuo Antivirus 5.40 ja Bacwep 6.40 ole niitä varsinaisia ostettuja torjuntaohjelmia? Kertokaahan viisaammat!
Mulla on näppituntuma että nämä kaksi viimeistä . distribudet firewell ja management Agent ovat ilmestyneet koneelle jälkeenpäin, onko ne jotain F-securen ilmaisohjelmia jotka pyörivät taustalla turhaan vieden koneen kapasiteettia, eli ovat täysin turhia? Eikö nuo Antivirus 5.40 ja Bacwep 6.40 ole niitä varsinaisia ostettuja torjuntaohjelmia? Kertokaahan viisaammat!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ainakin minulla pyörii myös nuo 4 mainitsemaasi F-Securen prosessia ja kaikki ovat tulleet ekan kerran heti Elisan tietoturvapalvelun ensiasennuksella. Ja ovat jälkeenpäin päivittyneet. Minulla F-s Antivirus on 5.41 ja Backweb 6.41 sekä Firewall 5.51- Agent on tuo 5.10.
Muuten minulla pyörii ad-awaren mukaan 33 prosessia.
just ad-awarella ja kyllä siellä 45 prosessia on edelleen käynnissä, mistähän päin niitä ylimääräisiä pitäis alkaa hakeen kun ei oikein ymmärrä näistä jutuista ja koneella on 4 käyttäjää ja jokainen on varmasti jotain ohjelmia imuroinut, nuoriso pelaa ahkerasti tällä ja niitä kai tässä pyörii...
Itse en F-securen palomuuria omista, mutta nuo lienevät tarpeellisia prosesseja, firewall nyt on tietysti palomuuri ja tuo managment agent lienee jokin f-securen hallinnoimiseen käytettävä komponentti. Yleisesti jollain ohjelmalla voi olla usempi prosessi samanaikaisesti auki niin että ovat riippuvaisia toinen toisistaan. Tällöin ei välttämättä onnistu vain toisen sulkeminen, vaikka toinen koettaisiinkin "tarpeettomaksi".
>distribudet firewell 5.50 ja F-secure management Agent 5.10<
-On F-securen Palomuuri ohjelmat ne ei hidasta konettasi.
Onhan sinulla F-securen virussuojaus asetuksena NORMAALI? Samoin palomuurisi internet suojaustasoan pitää olla NORMAALI.
Konettasi hidastaa täysin tarpeettomasti taustalla käynnissä olevat ohjelmat!
Ota pois käynnistymästä täysin turhaan käynnistyvät ohjelmat:
>Käynnistä
>Suorita, kirjoita siihen: msconfig
>Ok
mene Käynnistys välilehdellä ja poista kaikki muut paitsi,F-securen virustentojunta-palomuuriohjelmasi tiedotot niitä on yleensä vain 2kpl. aivan kaikki muut voit poistaa.
>Ok
Normaalisti AdAwaressa pitäisi näkyä vain noin 27-30 prosessia jotka on tarpeellisia jos koneessasi on XP käyttis.
Varmista pyöriikö taustalla aivan tarpeettomasti automaatiesti käynistyviä ohjelmia.
>Käynnistä
>Suorita, kirjoita: msconfig
>Ok
>Käynnistys välilehti, poista kaikki muut paitsi virustentorjunta ohjelmasi kasi tiedostoa
>Ok
ja välilehdellä ei ollu yhtään f-securea, muuten niitä ohjelmia oli siellä 22 kpl. En toistaiseksi tehnyt mitään eli siellä ovat vieläkin....Mulla on xp-käyttis. Se f-secure löyty sieltä palvelut-välilehdestä ja siellä oli aika paljon tavaraa. Eli voinko varmasti poistaa kaikki käynnistys-välilehdeltä?
27 - 30 Prosessia??? Itselläni näkyy kyllä vain 15 aktiivista prosessia kun katson adwaresta
oli siellä käynnistyksessä kaksi f-securea..mutta miten ne poistetaan, jätetäänkö rastit f-secureen ja painetaan "poista kaikki käytöstä" eli silloin kai nuo muut katoaa? Jääkö siihen sitten valokoiva käynnistys päälle?
Poistin muut ja jätin päälle securet ja spywarwguardin...nyt ad-aware ilmoittaa prosessimääräksi 31 ! Onko hyvä näin? Pitääkö se käynnistys jäädä nyt sitten "valikoivaksi käynnistykseksi" ?
>Poistin muut ja jätin päälle securet ja spywarwguardin...nyt ad-aware ilmoittaa prosessimääräksi 31 ! Onko hyvä näin? Pitääkö se käynnistys jäädä nyt sitten "valikoivaksi käynnistykseksi" ?<
-Nyt on hyvä, käynnistys pitää jäädä valikoivaksi käynnistykseksi.
Varmaan koneesi nyt nopeutui.
Kyllä kone nopeutui huomattavasti ja nyt tiedän tuonkin jutun...oppia ikä kaikki!
ajan ad-awarella, ja ilmoittaa aina että 21 aktiivista prosessia...mielestäni kone kuitenkin toimii, ehkä joskus hidastelee hiukan. Mitä nämä prosessit yleensä ovatkaan?
Ne prosessit on käyttöjärjestelmäsi prosesseja jotta käyttiksesi pystyy toimimaan sekä virustentorjunta ohjelmasi tarvitsemia prosesseja.
Aktiiviset prosessit tarkoittavat ohjelmia
joita koneesi käyttää testi hetkellä.
Esim. minulla on 25 aktiivista prosessia
käynnissä koko ajan.Osa niistä saattaa olla
turhia.Esim spywaret ja mainos ohjelmat.
Lähinnä käynnissä on tietokoneen kriittisiä
prosesseja kuten SMSS.EXE, WINLOGON.EXE
CSRSS.EXE, LSASS.EXE jne jne...
Ja nämä tottakai hidastavat konetta
mutta ovat välttämättömiä.
Konettasi hidastavat ohjelmat mitä luultavammin
ovat IRC backdooreja jotka varaavat nettikaistaa
että hidastavat konettasi massiivisesti.
Sama kuin joku käyttäisi p2p ohjelmaa
koneesi kautta.Mainos ohjelmat hidastavat myös
mutta vain hiukan.Yleensä koneen hitauteen
vaikuttaa myöskin se että windows on kerännyt
kaikenlaista turhaa esim. tempit jotka
kannattaa tyhjentää tietyin väliajoin.
Koneen hitauteen voi myöskin vaikuttaa se
että kovalevyä ei ole eheytetty aika-aijoin
ja tiedostojen osat ovat ajautuneet eri
kovalevyn sektoreille joka näin hidastaa
tiedostojen latausta ja käynnistystä.
Tämä vain tiedoksi kaikille jotka eivät
tienneet.Mitä luultavimmin kokeneemmalle
koneen käyttäjälle nämä ovat arkipäivää.
Prosessit ovat siis ohjelmia jotka pitävät
koneesi hengissä...jos tietenkin ei lueta
mukaan kaikkea ylimääräistä mitä sinne
netin kautta on ajautunut.Näihin voi varautua
liutalla ohjelmia joita löytää tämän palstan
eri osista joten en niitä jaksa ruveta
listaamaan.
kannattaisi katsoa Ad-awaren logfilestä mitä nuo prosessit ovat ja huolestua vasta jos sieltä löytyy jotain asiatonta.Siellähän noista prosesseista kerrotaan kaikenlaista esim. näin :
#:1 [kernel32.dll]
FilePath : C:\WINDOWS\SYSTEM\
ProcessID : 4291762859
Threads : 8
Priority : High
FileSize : 460 KB
FileVersion : 4.10.2222
ProductVersion : 4.10.2222
Copyright : Copyright (C) Microsoft Corp. 1991 - 1999
CompanyName : Microsoft Corporation
FileDescription : Win32-ydin
InternalName : KERNEL32
OriginalFilename : KERNEL32.DLL
ProductName : Microsoft(R) Windows(R) -k
Created on : 1.1.1601
Last accessed : 16.6.2004 21:00:00
Last modified : 16.6.1999 12:51:46
Näkeehän ne prosessit helpomminkin:
>Käynnistä
>Suorita, kirjoita siihen: msconfig
>Ok
Palvelut välilehdeltä näet ne käynnissä olevat prosessit ja voit poistaa mielestäsi tarppeettomasti käynnistyviä, mutta ÄLÄ POISTA mitään jos et tiedä mikä se todella on!
Käynnistys välilehdeltä näet automaattisesti taustalle käynnistyvät ohjelmat ja siellä ei tarvitse olla kuin virustentorjunta ohjelmaasi kuuluvat ohjelmat käynnistymässä.
minulla ainakin noissa kahdessa näkyy hiukan eri asioita (Win98SE).
>minulla ainakin noissa kahdessa näkyy hiukan eri asioita (Win98SE).<
-Ohjeet olikin XP käyttikselle.
Koskahan ihmiset oppii kysymyksessään mainitsemaan käytöjärjestelmänsä vaikka kyllähän suurimalla osalla tietenkin jo XP käyttis.
mutta minä olenkin vanhanaikainen ja vierastan hiukan näitä uudenaikaisia juttuja ;). Vähän sama kuin vaimon kanssa, miksi vaihtaa uudempaan kun vanhakin toimii vielä ihan hyvin!
onnex ole...
onko xp joku standardi niin ku windows Finnairille?
Minusta hiukan kummallisia ohjeita: "poista käynnistyslehdeltä kaikki muut paitsi kaksi f-securen ohjelmaa"? Sanoi joku tuolla ketjussa. Onkohan tämänmoinen ohjeistus nyt aivan oikeansuuntainen? meinaan että toimiikohan kone enää sen jälkeen?
Kyllähän tuo kone toimii tuon jälkeen.
Tuo poistaa vain kaikki käynnistyksessä
latautuvat ohjelmat, jotka voit laittaa
päälle myöskin manuaaliseti käynnistyksen
jälkeen.Koska käynnistyksen seassa on aina
turhaa romua jotka hidasta windowsin
käynnistystä huomattavasti on ihan viisasta
katsella aika ajoin ettei sieltä löydy
mitään ylimmääräistä.
>meinaan että toimiikohan kone enää sen jälkeen?
-Kylä toimii ja hyvin toimiikin.
Sieltä käynnistys välilehdeltä tosiaan voi poistaa kaikki muut paitsi virustentorjunta ohjelmaasi kuuluvat (olkoompa virustentorjunta ohjelmasi mikä tahansa), totta ihmeessä jos haluat jonkun ohjelman käynnistyvän taustalle, niin älä sitten estä sitä ohjelmaa automaattisesti käynnistymästä.
On oikeat ohjeet ja koneesi toimii vaikka poistat kaikki muut turhaan käynnistymästä kunhan jätät virustentorjunta ohjelmasi käynnistymään, ne kaikki muut vain hidastaa konettasi koska ovat tarpeettomasti käynnissä.
hpsysdrv
hkcmd
KBD
sgtray
ps2
recguard
ccApp
ccRegVfy
SNDMon
Nuo on minulla käynnistyvissä. Kolme alimmaista niistä kuuluu kait nörtöniin mutta mitähän tekoa nuilla muilla on? Ei kait mitään jos ne voi poistaa pois poikkee käynnistymästä?
on myös parasta olla päällä...f-securessa 2...taustascannaus ja auto päivitys...konekohtasesti kokeiltava...riippuen ohjelmista...
Kannattaa skannata kone ccleanirilla.
On se kauheeta säätöä tuon winukan kanssa.
Topin+tuloste
[?1h=[?25l[H[2J(B[mtop+-+10:21:46+up+22:59,++1+user,++load+average:+0,72,+0,84,+0,67(B[m[39;49m(B[m[39;49m[K
Tasks:(B[m[39;49m[1m+164+(B[m[39;49mtotal,(B[m[39;49m[1m+++1+(B[m[39;49mrunning,(B[m[39;49m[1m+163+(B[m[39;49msleeping,(B[m[39;49m[1m+++0+(B[m[39;49mstopped,(B[m[39;49m[1m+++0+(B[m[39;49mzombie(B[m[39;49m(B[m[39;49m[K
%Cpu(s):(B[m[39;49m[1m++3,0+(B[m[39;49mus,(B[m[39;49m[1m++3,0+(B[m[39;49msy,(B[m[39;49m[1m++0,0+(B[m[39;49mni,(B[m[39;49m[1m+93,9+(B[m[39;49mid,(B[m[39;49m[1m++0,0+(B[m[39;49mwa,(B[m[39;49m[1m++0,0+(B[m[39;49mhi,(B[m[39;49m[1m++0,0+(B[m[39;49msi,(B[m[39;49m[1m++(B[m[39;49m(B[m[39;49m[K
MiB+Mem+:(B[m[39;49m[1m+++2992,6+(B[m[39;49mtotal,(B[m[39;49m[1m++++270,1+(B[m[39;49mfree,(B[m[39;49m[1m+++1918,1+(B[m[39;49mused,(B[m[39;49m[1m++++804,4+(B[m[39;49mbuff/cac(B[m[39;49m(B[m[39;49m[K
MiB+Swap:(B[m[39;49m[1m+++2046,3+(B[m[39;49mtotal,(B[m[39;49m[1m+++2032,1+(B[m[39;49mfree,(B[m[39;49m[1m+++++14,3+(B[m[39;49mused.(B[m[39;49m[1m++++877,8+(B[m[39;49mavail+Me(B[m[39;49m(B[m[39;49m[K
[K
[7m++++PID+USER++++++PR++NI++++VIRT++++RES++++SHR+S++%CPU++%MEM+++++TIME++(B[m[39;49m[K
(B[m[1m++26449+seppo+++++++20+++0+++14388+++3844+++3336+R++12,5+++0,1+++0:00.02+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++1+root++++++20+++0++101956++10848+++7680+S+++0,0+++0,4+++0:06.24+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++2+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:00.06+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++3+root+++++++0+-20+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++4+root+++++++0+-20+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++6+root+++++++0+-20+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++8+root+++++++0+-20+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m++++++9+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:01.69+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++10+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++1:08.25+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++11+root++++++rt+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:01.02+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++12+root+++++-51+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++14+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++15+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++16+root+++++-51+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++17+root++++++rt+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:01.19+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++18+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:01.69+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++20+root+++++++0+-20+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++21+root++++++20+++0+++++++0++++++0++++++0+S+++0,0+++0,0+++0:00.02+(B[m[39;49m[K
(B[m+++++22+root+++++++0+-20+++++++0++++++0++++++0+I+++0,0+++0,0+++0:00.00+(B[m[39;49m[K[?1l>[27;1H
[?12l[?25h[K
Muotoilu ei näköjään toimi. No tämä on Linux.