olen tietoisesti ollut masentunut noin. 3kk. eli niin kauan kun olen uudella paikkakunnalla asunut. olen 15vuotias ja jouduin muuttamaan uuteen paikkakuntaan.. nyt olen ollut heikko syömään ja mikään ei tunnu huvittavan enää minua. olen miettinyt monta kertaa että mikä tähän voisi auttaa.. olen yrittänyt puhua asiasta parhaallekaverilleni, mutta se sanoo vain että olen kunnossa. sen jälkeen en ole enää halunnut vapaa ajalla oikein köydä missään ihmisten ilmoilla, sillä se ei minua kiinosta.. en saa öisin unta, sillä mielessäni pyörii vain ne itsetuhoiset ajatukset.. ja öisin herään siihen kun alkaa ahdistaa enkä saa kunnolla henkeä.. toivon että saisin apua tähän..
Masentunut...
Jokuvaaa^^
270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä nyt ainakaan itsellesi tee mitään. Kyllä se elämä aina voittaa, vaikka ei tällä hetkellä siltä tunnukaan. Oletko yrittänyt puhua perheellesi asiasta? Koulupsykologin luona voisit käväistä tai terveyskeskuksessa. He ohjaisivat sinut jonnekin juttelemaan. Jo pelkkä juttelu psykologille tai psykiatriselle sairaanhoitajalle voisi auttaa jonkin verran. Monet eivät ymmärrä masennusta ollenkaan, joten siksi kai paras ystäväsi vakuuttaa sinun olevan kunnossa. Tuskin hän sitä tahallaan tekee.
Olet kyllä harvinaisen sairas tapaus, jos käsket toisia tappamaan itsensä. Pakkohoitoon tuollaiset tapaukset. Hyi helvetti!