Laite lämpiää pelatessa ja akku ei kestä kuin vanhoissa.
myös muu kuormitus mm videoiden katselu saa laiteen lämpiämään.
4s ongelmia
34
2601
Vastaukset
- järjestäjä.
onhan siinä kuitenki se tupla-ydin. sehän on tärkeintä.
- Omenassa on Mato
http://www.iltalehti.fi/digi/2011102914663745_du.shtml
uusi IOS ja tuplaytimet...
Tajuaahan tavallinen kaduntallaajakin missä akun kesto on kiini!
varsinkin kun laite kuumenee ärsyttävästi.- termos pullo
Termostaatti on kytketty liian aikasin päälle. Nyt aplea voi käyttää pakkasessa, kun se pitää lämmön päällä. Säädä lämmitys alkamasn nollasta niin toimii.
- tassut palaa...
termos pullo kirjoitti:
Termostaatti on kytketty liian aikasin päälle. Nyt aplea voi käyttää pakkasessa, kun se pitää lämmön päällä. Säädä lämmitys alkamasn nollasta niin toimii.
heh...
kai tällä selviää vähänaika...
kun toi tulee markkinoille, haen tollasen
http://www.mbnet.fi/uudettuotteet/?id=1059 - ihmettelijä.
tassut palaa... kirjoitti:
heh...
kai tällä selviää vähänaika...
kun toi tulee markkinoille, haen tollasen
http://www.mbnet.fi/uudettuotteet/?id=1059nuo vaan isonee isonemistaan. kohta ollaaan samassa kuin 20v sitten. Kaipa tuommonen halko jollekin kelpaa. mulle pienempi kiitos.
- tassut palaa...
ihmettelijä. kirjoitti:
nuo vaan isonee isonemistaan. kohta ollaaan samassa kuin 20v sitten. Kaipa tuommonen halko jollekin kelpaa. mulle pienempi kiitos.
Katos kun jotkut aatellut oikeasti käyttää mm nettiä niillä.
niin tihruaminen helpottuu.. kun näyttä on isompi eikä musta mui peitä puolta puhelinta...
Luulin että 90luvulla päästiin eroon lämpenevistä luureista.
Mutta ei! näköjään.
sit toi 4S putoileminen verkosta..
joo on huomattu.. en osannut heti yhdistää puhelimeen.. mutta jos jollakin mullakin niin se on siis itse luurista johtuvaa??? - arvelija.
tassut palaa... kirjoitti:
Katos kun jotkut aatellut oikeasti käyttää mm nettiä niillä.
niin tihruaminen helpottuu.. kun näyttä on isompi eikä musta mui peitä puolta puhelinta...
Luulin että 90luvulla päästiin eroon lämpenevistä luureista.
Mutta ei! näköjään.
sit toi 4S putoileminen verkosta..
joo on huomattu.. en osannut heti yhdistää puhelimeen.. mutta jos jollakin mullakin niin se on siis itse luurista johtuvaa???4,6 tuumaa ei riitä kunnolliseen eikä edes välttävään netin käyttöön, laite on kuitenkin useille liian iso mukana kuljetettavaksi.
sama ostaa ipad netin käyttöön.
onneksi tämä on vain mun mielipide, kukin ostelkoot mitä haluaa.
- Iphone 4S ACCUGATE
Mites teillä on akunkesto Iphone 4S:ssä. Päästin ensin akun ihan tyhjäksi. Sitten latasin ihan täyteen. Nyt olen käyttänyt täydestä latauksesta jo puolet. Eikä aikaa ole mennyt edes viittä tuntia. Ihan normaalia räpläilyä ja uuteen puhelimeen tutustumista. Mutta suurin osa tuosta viidestä tunnista on ollut ihan käyttämättä. elkästän valmiustilassa.
Lisäksi puhelin tipahtelee verkosta. Asunnossani on erittäin heikko Soneran 3G, mutta hyvä 2G. Puhelin vissiin väkisin haluaa käyttää tuota 3G:tä ja sitten siihen ei pysty soittamaan ja kun itse soittaa, niin sitten kadottaa verkon ja etsii monta minuuttia, jonka jälkeen usein löytää tuon hyvän 2G verkon aj puhelut onnistuu.
Voi olla myös eroa verkkokäyttäytymisessä silloin, jos oma WIFI-verkoni on päällä, niin puhelin ei väkisin halua olla 3G-verkossa (joka siis on tässä kohtaa taloa paskalla kuuluvuudella.
Eli kun olen kotona, niin minulle onnistuu soittaa, kunhan oma Wlanini on päällä. HJUVA HJÙVA.
Ehkä tuo akun huono kestokin voisi liittyä tähän verkosta toiseen siirtymisongelmaan, koska tunettu faktahan on, että mitä huonompi verkon kuluvuus, niin sitä enemmän akkua kuluu, kun puhelin joutu nostamaan tehoa ja hakemaan verkkoa aktiivisemmin.
Mutta olin myös hyvän 3G-verkon alueella, jolloin yhtäkkiä luki ruudulla ->ei verkkoa. Ja sitten kesti kauan löytyä verkon. Löysi vasta kun rämpläsin välillä puhelimen lentokonetilaan. Mutta siltikin oli aika hidas löytyminen.
Pitikin mennä ostamaan tuo heti. Toivottavasti Apple korjaa ongelmat.
Mitään tuollaisia ongelmia ei ollut vanhalla 3G Iphonella täällä samalla alueella samassa talossa.
Verkko on muuten Soneran, joka on testieni mukaan ainakin meilläpäin paras.- tassut palaa...
Lämpiääkö se sun 4S?
Angry Birds Rio riittää 10 min pelaamista ja luuria on kuuma.
niin että pakko lopettaa.
sit se tekee saman kun katselee videoo.. vaihka itsekuvattua.
HD tietenkin.
- Laite tosiaan lämpen
Siittä on nousut mailmalla jo melkoinen kohu.
Apple yritää peittä ongelman koskemaan akkua!
mutta totuus taitaa olla A5 prossussa..
ja IOS 5:ssä- A5 on paska
applen prosessori suunittelulle pyyhkeitä
vai monoo? - ihmettelijä.
eikö tuota ole testattu ollenkaan. ihme touhua.
- tassut palaa...
Huomenna palautan tuon..
Tulipahan kokeiltua, sata kertaa ladattua
yhdessä viikonlopussa :(
kun lukee netistä on ongelma joka paikassa... ei vaan mulla. - kenttää,? missä olet
Hävittää jatkuvasti kenttää, puhelimen joutuu käynnistämään useamman kerran päivän aikana. Edes lentokonetilan kytkeminen päälle ei auta, vaan on pakko sammuttaa jos haluaa kentät takaisin..
Illalla kun menee nukkumaan niin ensimmäiseksi joka aamu samalla kun sammuttaa herätyksen niin saa samalla käynnistää bootata iphonen, no eipä tarvitse herätä yöllä puheluihin tai viesteihin .. toisaalta jos jollakin olisi oikeaa asiaa ....- Buahhaahhaaaaaa
Toi on kaikkien nelos iphonejen ongelma.. 4S ei tuonut parannusta.
antenni on edelleen ooneton!
Kumisaapas rinnalla samalla pöydä ja arvaas kumpi on verkossa ja kumpi ei?
Ikävää vielä että tuntus kuin 4S wlan entistäkin kovakorvaisempi..
kun aloitaa wlan liikenteen, putoo kapula verkosta vähän väliä wlanillakin.
Mutta sehän on ominaisuus Applen mukaan... - Kuminokiafetissi
Buahhaahhaaaaaa kirjoitti:
Toi on kaikkien nelos iphonejen ongelma.. 4S ei tuonut parannusta.
antenni on edelleen ooneton!
Kumisaapas rinnalla samalla pöydä ja arvaas kumpi on verkossa ja kumpi ei?
Ikävää vielä että tuntus kuin 4S wlan entistäkin kovakorvaisempi..
kun aloitaa wlan liikenteen, putoo kapula verkosta vähän väliä wlanillakin.
Mutta sehän on ominaisuus Applen mukaan...Kumisaapas on aina toiminut puhelimena...
Älytönpuhelin on kai aika mahdoton rakentaa toimivaksi..?
- EI VERKKOA !
Aina vaan löytyy uusia vikoja..
Nyt selvis yhteyden katkeilu.. joku keinoälytoiminto..
nyt kun seuraanut, laite jopa parikin tuntia pois verkosta..
sairaan ärsyttävää!
Ja sit mitä epäilen itse, mutta ei vielä muolla ole ollut!
Kone surfaa verkkossa itsekseen!
Mitä helvettiä se tekee? - äyföyn
Mitäkö tekee? Aiheuttaa omistajalleen helvetin isot laskut, jos ei ole liittymässä datapakettia. Heitä luuri äkkiä helvettiin ja osta Nokia!
- Ihan järjetöntä!
olen kuulut tosta, Yhks kaverin poika sai yli 500/kk laskun joka kyllä putos 50 puhelinsoitonjälkeen..
Se surfailee itsekseen. jotain,,,
Poika ei ollut kui soittanut puheluita kuulemma.
- tassut palaa...
Mua ei varmamaan monikaan uskonut kun avauksen kirjoitin!
nyt taitaa olla toisin!
Sain luurin palautettua :) ystävällinen palvelu, kiitos siittä.
tottunut käyttää Iphonea joten odotelaan,,, vanha nelon edelleen enkä ole päivittänyt.
Mutta tästäkin alkaa akku olla iän myötä loppu kohta!
ja pakko hankkia uusi luuri!
Jos ongelma ei pian selviä, vaihtuu androidiin.
olen huomannut että ne toimii, sentään!
eikä kuumene!
4S oli suuren suuri pettymys!- eka iPhoneni...
Mulla on edellinen puhelin Android ja kyllä se vaan kuumenee sekin vähänkin pidempään käytettäessä. Kaikki älypuhelimet tähän mennessä ovat kuumentuneet käytössä mitä mulla on ollut.
Mutta tuo iPhone 4 S on ollut mullakin käytössä toista viikkoa ja kyllä ekalla käytöllä akku kesti peräti 3 päivää, mutta kun päästin tyhjäksi asti menemään sen jälkeen vähälläkin käytöllä kerran päivässä on ladattava.
Välillä on heittänyt verkostakin ulos, mutta samaa teki mun vanhempi Android-puhelinkin..
Käyttöominaisuuksiltaan iPhone on ihan kiva, mutta kaipaan silti lisää samoja ominaisuuksia kuin on HTC-luureissakin.
En sanoisi että kaikin puolin iPhone olisi täydellinen luuri, mutta kun HTC:ssä alkoi iän ja kulumisen myötä ilmetä ongelmia mm. ettei saa säädettyä volumea isommalle, se olikin melkein ainoa ongelmakin siinä että piti vaihtaa luuri uuteen. Vielä toimii muuten vaikka on useita kertoja betonilattioille ja muille lattioille tippunut. Hyvä olla varaluurina, jos vaikka iPhone palaa tai leviää muuten...
Ei ole iPhone vielä ainakaan hajonnut pudotessaan, taitaa välil harva se päiväkin pudota mulla...
Mulla eräs Nokia-puhelin,olikohan joku supernova-mallikin tms. teki sitä että kuumeni yhtäkkiä ja hommassa hankalampi juttu oli se, että takakannen avaaminen oli äärimmäisen vaikeata. Jokusen kerran tuli kiire irrottaa takakansi ja hermostuin ajan myötä ja hankin uuden luurin.
Luulen että joku oikosulku riittää palamiseen, kuumeneminen itsellään on ihan tavallista niin läppäreissä kuin kännyköissäkin kun tarpeeksi kauan näpräilee sillä tai pelailee.
En tiedä olisko mun Nokia-puhelin palanut jollen olis äkkiä irrottanut akkua. Eiköhän tuollainen kuumeneminen oikosulusta johdu?
En usko että Apple-puhelimissakaan kaikissa on sitä vikaa, se voi olla vaan maanantaikappalepuhelin joka kärähtää...
Harmillinen juttu vaan on se, että akkua ei pysty irrottamaan koska takakansi on kiinteä. Ei kovin käytännölllinen puhelin, ei taida muissa puhelinmalleissa vastaavaa olla paitsi vissiin joissakin Nokia Lumia-merkeissä?
- s on susi
S tarkoittaa siis sutta!
- isopiku
iphone 4s on stydi
minulla on iphone 4s ja akun kesto on noin 3-4 h kun sitä käyttää... sitten on ollu ongelmana myös se ylikuumentuminen sillä se kuumentui eilen niin pahasti ettei suostunut koko päivänä edes aukeamaan. en todellakaan oo tyytyväinen tähän puhelimeen...
- FirePhone
Et oo ainoo noiden ongelmien kanssa..
se on niissä kaikissa! Osa faneista vaan kieltää ongelman! - ehdottaja.
kohta tulee onneksi iPhone5, niin voit vaihtaa
- Mölli Mölli
Vanhemmiten laite alkaa lämpieleen itsekseenkin.. ihme juttu.
- iLaatua...
Pilkkimiehen luuri!
Kädenlämmitin appsi auttomaati :) - 4S
Kaikkien älyttömien vastausten jälkeen voisi kertoa vaikka totuuden iPhone 4 S:n akunkulutuksesta.
Syy on yksinkertainen: iPhone 4 S sisältää tuplaydinprosessorin ja kaksi radiovastaanotinta. Valmiudessa on siis kaksi vastaanotinta yhden sijaan, se lisää kulutusta sen tuplaydinprossun lisäksi.
Siltikin iPhone 4 S vie virtaa vähemmän kuin esim. Samsung galaxy s2, on meinaan testattu. Lisääntyneen virrankulutuksen saa siis tehojen nostolla..... - Palavat laiteet
Kummeneminen on yleinen ongelma!
Yksi miljoonasta syttyy jopa tuleen!
Se on ollut applen tavaramerkki pitkin vuosikymmeniä! - poika16
mitä teen kun mun iphone 4s ei reakoi millään muulla tapaa kuin vain painaa esim. kellon kohtaaa lukitulla näytöllä niin se vain "kehystää" sen ja sitten tulee joku random naisen ääni joka kertoo kellon ajan?!?
sitten en voi avata puhelinta lukituksesta enkä voi sammuttaa sitä...?
kertokaa jos tiedätte syyn tai ratkaisun tälle asialle. - kerkko69
onko ketään keksinyt ongelmaa siihen että kesken puhelun 4s siirtyy monesti kaiutin tilaan edes takaisin. versio joku 7.0.3 muistaakseni. alkoi tehdä yhtäkkiä tuollaista, laite ei ole minun vaan koitan auttaa ystävää sen kanssa. osaako joku sanoa voinko tehdä sille jotain? kiitos vastauksista.
- Kalakkuna
Saattaa joku ohjelma hyvin olla joka sekoittaa puheluja, mutta mistäpä sen tietää.
Muutamia meinoja joita kannattaa kokeilla.
Kannattaa tehdä ensin hard reset, virtanappi ja kotinappi pohjassa apple logoon asti.
Jos ei auta niin kannattaa palauttaa tehdasasetukset, varmuuskopio tietenkin otettuna ensin talteen tietokoneelle, ja puhelinnumerot ym. tärkeä varuilta talteen.
puhelimeen uusin päivitys tehdasasetusten jälkeen ja sitten testailemaan, jos kaikki pelaa voi ohjelmia asennella takaisin.
Näin itse tekisin, voihan se vika olla ihan jossakin muuallakin.
- aapuva
Mun iphone 4s alkoi äsken soittamaan musiikkia ihan itsekseen. Ei ollut mikään sovellus ees auki enkä koskenut koko puhelimeen, yhtäkkiä vain alkoi soimaan kappale musiikki kirjastosta. Sitten kun yritin youtubessa katsoa jotai videota se ei antanut mun kunnolla säätää äänenvoimakkuuksia. videon alussa kuulu äänet ja sitten se hiljeni ihan mykäksi. eikä auttanut vaikka laitoin ääntä kovemmalle. mutta sitten kun suljin ja avasin videon uudestaan äänet toimi.
Kellään ollut vastaavia ongelmia?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538443- 664704
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404363Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233962Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353503Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423480Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383378- 483133
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422881- 492644