Osaako rottanne temppuja?

neljänrotanomistaja

Niin, otsikossahan toi jo tulikin, että mitä temppuja rottanne osaavat ja miten olette temput opettaneet? Roxy-rottani (1,5v uros) osaa pyöriä takatassuillaan, kävellä köyttä pitkin ja esittää kuollutta, heh:D Tyttöporukasta 10kk vanha Milli osaa pelata jalkapalloa saman ikäisen siskonsa Mistyn kanssa. Molemmat siskokset osaa myös tasapainotella köydellä, tulla kutsuttaessa luokse, "sukia" eli putsata käskystä naamaa ja sitten kynsiä leikatessa ojentaa hienosti käpälän :)

4kk vanha tyttönen Saga on vielä niin napero, ettei edes nimeään vielä osaa, hihi:)!
Kertokaas te rottienne sukupuoli ja ikä, ja tietysti niiden osaamat temput :) Täällä saa myös kysyä apua temppujen opettamiseen ja miettiä uusia temppuideoita.

10

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F

      Miten olet opettanut rotan ojentamaan käpälää ja pysymään paikallaa kynsiä leikattaessa? Nuo on semmosia hulivilejä, että huhhuh.

    • neljänrotanomistaja

      Ennen käpälän ojennusta kannattaa opettaa rotta pysymään paikallaan. Ensiksi totutat rotan kynsisaksiin, eli annat sen rauhassa tutustua saksiin ja tutkia niitä itsenäisesti. Sitten rotta tukevasti syliin siihen asentoon, jossa kynsiä leikataan. (Helpointa minusta on, kun rotta makaa selällään jalkojeni välisessä "kourussa", kun istun).

      Ennen varsinaista leikkuuta syötät sille muutaman namipalan ja vaikka rapsuttelet vähän. Anna saksien olla koko ajan esillä. Aluksi kannattaa toisella kädellä pikkuhiljaa lähestyä rotan käpälää saksien kärjellä ja toisella kädellä syöttää herkkuja, helppoa. Omat rottani ovat tuskin huomanneet kynsien leikkausta, kun ovat saaneet samalla syödä namia. :D Samalla tietysti rotta oppii, että operaatio onkin ihan mukava, kun saa samalla herkkuja ja hellyyttä. Muista pitää leikkuussa taukoa, etenkin, jos rottaa pelottaa tai se on levoton!

      Tuon ojennuksen rottani ovat oivaltaneet itse ajan kuluessa, kun olen nostanut käpälää hiukan ylöspäin samalla, kun olet namia syöttänyt ja kehunut. Pikku hiljaa, kun nostin käpälää ylöspäin ja syötin namin, aloin myös oivalluksestani sanoa "ojenna", jolloin rotat taas älyään osoittaen alkoivat ojentaa ihan omasta tahdostaan käpäläänsä. Aina ei edes palkkiota tarvitse antaa. Muista, ettei opetus onnistu, jos rotta kokee kynsienleikkuun muuten epämiellyttäväksi tai pelkää.

    • Sedä

      Omat naaraani osaavat kaikki pyöriä, tulla luokse ja tuntevat nimensä. Yksi hyppää lisäksi renkaasta. En ole vaivautunut sen enempää opettamaan.

    • RottaR

      Meillä osataan pöriä, nimet, kiivetä käskystä ymym. Aina uudelle rotalle opetetaan samat ;)

    • nollanrotanomistaja

      miten rotan voi opettaa pyörimään?

      • rotteri

        Itse opetin rotan pyörimään herkun avulla. Näytin, että tässä on herkku. Sitten hitaasti näytin herkulla rotalle pyörimis suunnan. Se seurasi herkkua hienosti. Toistin samaa ja sanoin aina samalla 'pyöri'. Kun rotta osasi mennä tämän vaiheen hyvin tein kädellä ympyrämäisen liikkeen nopeammin. Kun tämä onnistui siltä hyvin nostin käden ilmaan ja sanoin 'pyöri' se meni ympäri itsekseen ilman, että käteni olisi näyttänyt liikkeen. Täytyy vain muistaa, että siinä voi kestää kauan ja rottaa ei saa pakottaa mihinkään mitä se ei halua. Jokainen rotta on myös yksilö ja jotkut oppivat paremmin/nopeammin kuin toiset.


    • rotteri

      Miten rotan voi opettaa pyörimään takatassuillaan? Olen kokeillut sitä, mutta ei oonnistu. Ja miten tuon kuollutta esittämisen voi opettaa??

    • hellujadoru

      Rottani on Doris. Se on vähän yli vuoden ja tottakai tyttö :D Villi tapaus... :D Se osaa -> pyöriä, antaa tassua, tulla luokse käskystä (ainakin välillä :D), kävellä köyttä pitkin, hypätä renkaan läpi ja välillä kävellä takajaloilla :D

    • surhym

      Meillä osataan tuhota kaikki mikä on jäänyt lattialle:D Niin ja me ymmärretään silloin kun kiinnostaa ymmärtää;-) En ole ikinä oikeestaan opettanut mitään, vahingossa ovat oppineet. Vanhin herra osaa tönätä banaanilastu kupin alas hyllyltä ja tönätä lattiaa pitkin mun luokse, saa tietysti palkinnoksi banaanilastun. Nyt on jo yksi pikkunen alkanut kiinnittään huomioo siihen ja seuraa varmasti kohta itsekkin mallia. Kaikki ruoan pummaaminen on melkein kaikilla ollut verissä, takajaloilla seisominen ja etutassuilla huitominen. Herkkujen laittamin muovikuppien alle on vaan ollut tylsyyden poistamista pojilta mutta siitäkin tuo vanhin ukkeli on sitä mieltä että "minähän en tee mitään", sama kaveri on pienestä asti ollut meidän uhmaikäinen jästipää. Ei ole tyhmyydestä kiinni vaan siitä että kaikki on ihan turhaa touhua.

    • Zerorakas<3<3

      Hmm.. No tytöt ei osaa vielä mitään muuta kun nimensä, koska eivät jaksa hirveästi keskittyä... Mutta Zero osaa kyl pyöriä, nimensä, tassu, kävele (takajaloilla), hyppää, ja seuraa (tää seuraa toimii onneksi ulkonaki...) :D Zero jaksaa keskittyy kauan jos on juustoa tai jotain muuta tollasta palkkiona :d ja tietty ruuan ja huomion kerjääminen on pojalla hallussa... :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe