Eli tällainen vene olisi nyt kiikarissa. Myyjä pyytää siitä 2500euroa. kauppaan kuuluu 60:nen moottori. Vene on seisonut lämpimässä varastossa noin 7 vuotta tarpeettomana. Kannattaako kauppa? T: tietämätön
Vator 15
Möykky
96978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos ei sillä ole 7 vuoteen ajettu niin varaudu
yllätyksiin moottorin kanssa. Käy testaamassa
toimiiko.
yleensä käy hyvin ekan kesä,sitt toisena kesänä tuleee onkelmii yleensä..kaikki tiarit kuivunnu,jos waihdat ne ni ei kait onkelmiii
juu eli myyjä huoltaa ammatikseen moottoreita ja lupasi laittaa sen kuntoon ennen luovutusta...
sitten ei muuta ku tinkaamaan ja kaupat lukkoon,wator on hywä paatti
Eikö kellään muulla ole sanoa mitään kommentteja? kun tätä kirjoitan niin alkup. viestin oli luettu 330 kertaa!! Auttakaa nyt miestä mäessä ja antakaa rehellisiä kommentteja siitä olenko tekemässä susi ostosta vai kannattavaa bisnestä. KIITOS
Älä hyvä mies odota täältä liikoja.
Vatorit oli yeensä hyvin tehtyjä veneitä. Nyt ne on vanhoja ja kunto riippuu kohtelusta. Malli on vanhanaikainen verrattuna tämän päivän vehkeisiin, sadevesityhjenevyydestä ei tietoakaan. Sanovat tuota mallia hieman kiikkeräksi.
Jos kone on seissyt noin kauan, tulee siihen suhtautua varauksella. Toisaalta jos se on kunnolla huollettu, sisuskalut voideltu viimeisen käytön jälkeen ja säilytetty kuivassa, mielummin tasalämpöisessä paikassa, niin kyllä siitä vielä koneen saa. Vesipumppu, bensaletku liittimineen, polttoainenpumppu ja kaasari voivat kaivata huomiota. Kaikki huulitiivisteet voi myös olla riskikunnossa. Vanha mikä vanha. Kunto selviää vasta pitkän päälle.
vanha vene on aina vanha - jos haluat panna enemmän rahaa veneeseen niin suosittelen uuden hankkimista. Kommentit veneen ja koneen iästä ovat siis jokseenkin turhia - hinta/laatu suhde ratkaisee! Mieti; maksat vatorista (siis äärimmäisen merikelpoinen vene, ainakin 17 ht) ja siitä koneesta pari tonnia. Mitä uutta saat ko. hinnalla? Pienen nelarikoneen 6-8 hv. Eipä juuri voi verrata. Joku tietty on sitä mieltä, että miksi ostaisi vatorin 60 hv koneella kun samalla hintaa saisi uuden 6 heppasen.
Korjaus tietty kuuluu vanhoihin vehkeisiin, mutta sen kai vanhan ostaja ymmärtää, tai ainakin pitäisi ymmärtää - eihän parilla tonnilla mitään priimaa kukaan möisikään.
Mielestäni kuvailemastasi paeketista voi hyvinkin maksaa 2000 egeä. Jos hyvässä iskussa ja huollettuna niin mikä ettei 2500. Liikkeessä huolto maksaa kuitenkin ton 500 egee. Riippuu miten hinnoittelee minkäkin asian. Vaikee on esim. pistää hintaa sille että kesällä pääsee vesille päristelemäänl...
Joopa joo
Itselläni on vator 15 suosittelen kauppoja.
No, eipä tuo 2500 euroa ole kuin 15 000 mummunmarkkaa. Eli ei kovin paljoa. Koneelle pitää kyllä tehdä peruskunnostus eli ainakin tiivisteiden, kaasarin kalvojen yms vaihto jne. Toisaalta Vator on kyllä äärettömän vankasti rakennettu vene ja ominaisuuksiltaan erinomainen. Kannattaa vaan katsoa, onko yhdistelmä yleisesti ottaen hyvin pidetyn oloinen vai jo ennen telakoimistaan piloille potkittu.