Mikä mättää koneessani?

En jaksa kaivella aikaisempia juttuja, vaikka joku niitä toivookin, mutta vaihdettuani elisan saunalahteen, mikä lienee kuitenkin sama yhtiö, niin nyt on alkanut pätkiä.

Viattoman Spider-pasianssin aikaan minulle tuli jotain herjaa, että laajennus ei onnistu? Siis mikä laajennus?

Olen kyllä huomannut pelissä, että kortit eivät aina mene, mihin pitäisi ja pitää vain osata napsautella niitä, mutta onko siihen syy, että samanaikaisesti minulla on auki kone nettin?

Niin, tuo laajennus? pelästyin, että koneeni on aivan tiltissä, koska sinne ilmestyi pääkallon kuvia jostain virheestä?

Voihan se olla, että koneen myyjien taholta on jonkun kauppaketjun rekisteri ilmoittanut, että mummo käyttää liian vanhaa konetta???

En vain haluaisi vaihtaa, koska "läheisteni", joita en viitsi nimetä, tytär, poika lapsi, tai lapsenlapsi kokemuksilla on koneet menneet "tiltiin" ja aina on pitänyt uusia hankkia.

Siis, onko minulla jotenkin liian vähän kapasiteettiä, jota myyjä yrittää ilmoittaa, että hanki lisää, muuten ei koneesi toimi?

Miksi se pääsi pasiansiini? Miksi kuitenkin nyt kone toimii?
12127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sulla kone solmussa, hanki kotinörtti putsaamaan ja laittamaan se kuntoon. Ihan ite olet sen sotkenut.

Se on vähän hankalaa ATK.n kanssa, jos ei perehdy asiaan. Eikä kaikki halua perehtyä asiaan syvällisemmin, käyttämistä varten koneita hankitaan, niillä tehdään asioita, vaikka nyt sitten pelataan pasianssia tai suunnitellaan avaruusraketteja.

Ei kauppiaassa tai koneessa ole mitään vikaa, sä vaan et hallitse sitä asiaa ollenkaan, tarvitset konsultin, elikkäs tk- tuen.


=DW=

Äänestä

Laajennus viittaa selaimeen.
Mitä käytät??

Äänestä

Kone ei ole enää solmussa nyt, mutta toista oli silloin kun aloittelin. Nykyisin melkein riittää, että koneen sulkee ja aloittaa alusta.

Aloittaessani minulla oli onneksi tukihenkilönä erään tunnetun yhtiön tietotaito, josta opin paljon, mutta dementia iskee ja yhtiökin on jäänyt eläköitymiseni vuoksi unholaan.

Silloisessa yhtiössä (oliko 2000 luvun alussa, ehkä aikaisemmin) oli todellakin minulle uutta kaikki.Siellä opin netin käytön, jolla sitten pelleilinkin hakien kaikenmaailman "viihdykkeitä" työkavereille..

No, aika aikaa kutakin, kun yritin hallita kotikonettani. Onnistuinhan saamaan sen niin tilttiin, että vein sen ko. yhtiöön ja kas´vain, ensin oli kaikki poistettu ja ladattu uudestaan? Siis uudestaan? jotenkin älyän, että minun pitäisi tuo itsekkin älytä, mutta ei mene vielläkään jakeluun.

Olet ainakin kerran oikeassa siinä, että en hallitse konettani ja en jaksa syventyä noihin ohjeisiin, enkä itsekkyyteni vuoksi halua kuulla nuorisoni ohjeita, koska sietä tulee aina kommenti, kuinka tyhmä sinä oletkaan??

Kuinkas sitä sanotaankaan, että tyhmästä päästä koko ruumis kärsii? No, ei todellakaan mennyt niin, kuten ei erään kirjoituksessa, tuo "heikki ja erkki", jota yritin "piirileikkiin", mutta hyvin totisesti hän yhtyi siihen ja toisteli sitä kuin mantraa.

Äänestä

Vista oli ihan kauhea. Koko ajan oli ongelmia. Naapurin nörtti asensi vanhan XP.n ,siihen loppui ongelmat.

Äänestä

Firefox 7.selain tahtoo pätkiä

Äänestä
  • Ei pätki minulla.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    Ei pätki minulla.

    Eikä minullakaan

    Äänestä

"...minulle tuli jotain herjaa, että laajennus ei onnistu? Siis mikä laajennus?"

Siis, mikä ohjelma ilmoitti ?
Yleensä virheilmoituksen yhteydessä on ilmoitus mikä ohjelma ilmoitti.

"...koska sinne ilmestyi pääkallon kuvia jostain virheestä?"

Siis, minne ilmestyi ?
Jos viet kursorin pääkallon päälle, tuleeko jotain tietoa ?
Jos klikkaat pääkalloa hiiren kakkosella, saatko mitään tietoa ?

"Miksi kuitenkin nyt kone toimii?"

Kyseessä ei ollut mitään kovin vakavaa.

Äänestä

Jotkut ohjelmat käyttävät laajennuksia joita pitää päivittää aika ajoin. Se saattaa olla syy pätkimiseenkin, selain ei pysty lataamaan kunnolla. Riippuu vähän mitä ja millä sivustolla pelasit, mutta adoben flashplayer on yksi joka pelisivut käyttävät, toinen on windows mediaplayer, tai Java.

Googlaamalla nuo nimet pääset sivuille mistä voit ladata uusimmat versiot. Kokeile vaikka yksi kerrallaan. Jos sulla on toimiva virussuoja, se on turvallista. Ja varmuuden vuoksi voit ajaa koneen virusskannerilla heti perään.

Äänestä

Hävettää tyhmyyteni, siksi en ole selventänyt ongelmaani. Toivottavasti ei pääkallot ilmesty uudestaan kun Hallowen lähestyy. Eihän noita nyt ole näkynyt, mutta silloin ne ilmestyi kaikkien mainostenkin päälle. Oliko sittenkin joku mainoskikka??

Mikä kone, mikä selain, mikä virusturva, putsaus ja päivitys??

Seitsemän vuotta vanha marketin kone Fujitse Siemens ja ilmeisesti Windows ohjelma. Loistavasti toimi, kun oli kallis ADSL-liittymä, mutta sitten keksin nämä halvat nettitikut ja pienimmän nopeuden. Ei voi kuunnella musiikkia koneelta suoraan ja samalla hävisi kyllä CD-soittomahdollisuus. Printterikin (Epson) lakkasi toimimasta.

Totta mooses ymmärrän, että minussa on vikaa, vikaa, vikaa, mutta joskus olen onnistunut pikku ongelmia ratkomaan vain kokeilemalla ja tekemään taas suuria näillä kokeiluilla. Muuttelen siis asetuksia, ymmärtämättä, mitä ne merkitsee ja edellisen koneeni "osasinkin" tyhjentää kokonaan, johon sitten ladattiin ohjelmat takaisin.

Olen vuosia sitten kertonut, kun sain Ericssonin hienon puhelimen. Sieltäkin löysin kivoja asennuksia ja se lakkasi toimimasta, joten siitä tuli sananmukaisesti ontuva..., ei vaan korjauskelvoton yksilö. Näin jälkeenpäin ajatellen siinä voi olakkin joku uuden myynti yritys, mutta en tarvinnut mokomia, jotka noin helposti sekoaa.

Mutta tämä nyky tilanne. Luulin jo keksineeni ratkaisun, kun osasin tyhjentää historiikin käymilläni sivuilla, mutta olisiko vielä joku, mikä pitäisi tyhjentää koneelta? Haluaisin löytää sen mahdollisuuden, missä voin tyhjentää historiikin, mutta en tietenkään koko koneen ohjelmistoa ja samalla sivulla oli myös valinta, minkä haluan "etusivuksi".

Sitäpaitsi ihmettelen.......no, ihmettelen yksin ja häpeissäni.

Äänestä

Asennuta XP. Työ kestää tunnin.

Äänestä

No, moi Hellu

Asennuta??, siis kellä hellu? Mielestäni minulla on jo tuo. Ainakin uusia päivityksiä pyydetään, jotka aina suoritan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulalla kaikesta täst kirjoitti:

En jaksa kaivella aikaisempia juttuja, vaikka joku niitä toivookin, mutta vaihdettuani elisan saunalahteen, mikä lienee kuitenkin sama yhtiö, niin nyt on alkanut pätkiä.

Viattoman Spider-pasianssin aikaan minulle tuli jotain herjaa, että laajennus ei onnistu? Siis mikä laajennus?

Olen kyllä huomannut pelissä, että kortit eivät aina mene, mihin pitäisi ja pitää vain osata napsautella niitä, mutta onko siihen syy, että samanaikaisesti minulla on auki kone nettin?

Niin, tuo laajennus? pelästyin, että koneeni on aivan tiltissä, koska sinne ilmestyi pääkallon kuvia jostain virheestä?

Voihan se olla, että koneen myyjien taholta on jonkun kauppaketjun rekisteri ilmoittanut, että mummo käyttää liian vanhaa konetta???

En vain haluaisi vaihtaa, koska "läheisteni", joita en viitsi nimetä, tytär, poika lapsi, tai lapsenlapsi kokemuksilla on koneet menneet "tiltiin" ja aina on pitänyt uusia hankkia.

Siis, onko minulla jotenkin liian vähän kapasiteettiä, jota myyjä yrittää ilmoittaa, että hanki lisää, muuten ei koneesi toimi?

Miksi se pääsi pasiansiini? Miksi kuitenkin nyt kone toimii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu