Moikka!
Tässä pariskunta lähdössä Santa Marialle.
Nettiä selattu ja todettu saari löhölomakohteeksi (mainiota).
Kylällä siis asutaan ja kaikenlaisia matkavinkkejä vastaanotetaan (hyvää ruokaa, iltarientoja, snorklausta ... )
Onko saarella huomioitava jotain tavallisesta etelänmatkasta poikkeavaa ?
Käsiä siis pestään ja taskuvarkaita varotaan, samaten humalaisia turisteja.
Lomaa odotellessa :-)
Marraskuussa Belorizonte/Sal
7
635
Vastaukset
- KV
Itse lähdössä ko. hotelliin 5.12. Olisi kiva jos kertoisitte kokemuksia jos palaatte ennen sitä:)
Hintataso, missä kannattaa syödä, hotellin altaat, hotellin ruuan/juomien taso, ranta-aerobic jne jne.
Kiitos etukäteen:)! - onneksi jo suomessa
Olin kyseisessä hotelissa.Ensinmäisenä päivänä hävisi rahat taskusta.Kolmantena iski raju ripuli ja kuusivuotias lapseni vietiin paikalliseen sairaalaan omg. joten oikein hyvää lomaa vaan teille.
- sal_and_boa
Aivan mahtava paikka, mutta mahatautiriski on suuri, paljon kovempi kuin esim thaimaassa. Kannattaa hakea resepti ja ottaa vatsatauti antibiootit suomesta mukaan. aallot on isoja mutta mukava niissä on leikkiä jos ei pelkää.
Kalat on uteliaita ainakin riu hotellin edustalla, sämpylä mukaan niin kyllä värikkäitä kaloja riittää ja kirkkaassa vedessä pärjää pelkillä uimalaseilla. - IrmaH
Hei
Työkaverini oli vuosi sitten puolisonsa kanssa ko paikassa. Kehui paikkaa ja ruokaa aivan mahtaviksi. Heillä oli täysihoito, eli ruokailut samassa hotellissa. Kumpikaan ei sairastunut mihinkään vatsatautiin, vaikka söivät jäätelöistä lähtien kaikkea mitä pöydässä oli. Totta kai varovainen pitää olla. Nyt itse olen kaverini kanssa lähdössä samaan paikkaan. Ja aivan innolla odotan lomaa. Vatsatautiin varustaudun pienellä pullolla konjakkia. Ruokalusikallinen aamuisin tyhjään vatsaan. . . Jos otat enempi, niin lääkkeen teho häviää ja mahatauti iskee. - matkaaja
Kiitos vastauksista, huomenna lähdetään
- matkaaja
Taas kotona!
Jos nyt lähtisin ottaisin ehkä all inclusiven, kylällä ruoka aika tyyristä. Kaikki muu kuin kala tuodaan laivalla kauempaa.
Belorizonte oli hyvällä paikalla lähellä kylää ja rannassa.
Hiekkarantaa ja aaltoja eli ei (pikku)lapsiystävällinen.
Euro on käypää valuuttaa, luottokortit toimii huonosti jos ollenkaan.
Kylällä hyvää ruokaa mm. Odjo d´Aqua ja Americano (oikeasti ainoa kapverdeläinen) ja rannassa Atlantic (hummeria).
Ei paljoa ostosmahdollisuuksia ja saaren näkee päivässä.
Lämpöä riitti ja suurimman osan ajasta puolipilvistä/ohutta yläpilveä.
Tuulisena päivänä altaalla tuolit vähissä.
Matkamuistoina puukäsitöitä, eipä paljoa innosta
Lähtiessä lentokentällä kallis tax free ja pitkät jonot.
Hyvä rentoutumislomapaikka, lähtisin uudelleen- Kohta lähdössä
Kiitos kommentistasi! Olen lähdössä teini-ikäisteni kanssa rantalomalle - ja uskon että tulen sitä saamaan:-))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688