1
Mitenköhän pitkään saa odottaa näin syksyisin lähtöselvitys terminaalin jonossa lähtöselvitystä tehdessä?
Neuvottiin viimeistään 1h ennen lähtöä tulemaan terminaaliin.
Kesällä näytti olevan kaamea jono kun meni siitä ohitse. Laivakin myöhästyi lähdöstä.
2. Kysymys antaako SuperAlko juomien kera kyydin satamaan kun ostaa yli 400e tuliaisia myymälästä eikä internetistä.
Mitenköhän pitkään saa odottaa näin syksyisin lähtöselvitys terminaalin jonossa lähtöselvitystä tehdessä?
Neuvottiin viimeistään 1h ennen lähtöä tulemaan terminaaliin.
Kesällä näytti olevan kaamea jono kun meni siitä ohitse. Laivakin myöhästyi lähdöstä.
2. Kysymys antaako SuperAlko juomien kera kyydin satamaan kun ostaa yli 400e tuliaisia myymälästä eikä internetistä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muuten olen tullut satamaan 30 min aikaisemmin, viimeistään 20 min
jos maihinnousukortti OK
http://www.viinarannasta.ee/info.php
Käytännössä ei kannata olla terminaalilla muuta kuin noin puolisen tuntia ennen laivan lähtöä. Jonottelet sitten...toisaalta samahan se on missä aikansa kuluttaa.
Sama autolähtöselvityksessä.
Tietysti kotipaikka asettaa omat juttunsa, ei voi myöhästyäkään eli ajoissa kannattaa aina lähteä. Itse jos olen ns. etuajassa, laitan auton parkkiin ja poikkean kioskilla ja siemaisen kahvin, teen loton ym.
Mutta puoli tuntia ennen lähtöselvityksessä niin varmasti ehdit
Jep oli tosi lyhyet jonot lähtöselvityksessä. Varmaan 10 min jonotus ja siitä pääsi laivaan.
noin 50min ennen lähtöä olin terminaalissa.
Ilman hyttiä matkustaessa oli hyvä päästäkin ensimmäisinä laivaan sai penkin.
Vinkki:
Hyvä paikka matkustaa ilman hyttiä löytyi tallelokeroiden vieressä olevat ikkuna syvennykset.
2. SuperAlko kuljetti ilmaiseksi terminaalin eteen viinojen kera. Aivan paras kauppa!
Ostorajaa ei kyytiin edes ole.
Merekeskus tuli käveltyä läpi menomatkalla SuperAlkoon siellä oli vain roskaa ylihinnalla T-paitaa jopa 20e ja sytkäreitä 10e, joita markka aikana myytiin 5mk kpl.
Sininen LM on SuperAlkossa 2e edullisempi kartonki kuin Eckerö laivalla.
Tulli otti tarkastukseen laivalle noustessa Tallinnassa-> kyyläsi onko tupakoita liikaa mukana.
Tutki lompakot,taskut ja viinalaatikot. Kyseli paljonko tupakoita.
( Nyt olisi homma kusenut jos olisi TalousSanomien ohjeiden mukaan kantanut ne 5 kartonkia tupakkia.)
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2011/09/10/nain-tienaat-tallinnan-matkalla/201112742/139
Mutta onko sitten AlkoMarketissa ja Prismassa suomeksi ne varoitustarrat ja laivalta neuvotaan ostamaan askit yksittäin sitä en hoksannut tehdä?