Mikä on illanistujaiset?

AFASFSASFFS

Voisiko joku selittää mikä on illanistujaiset?A

2

6084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzxxcc

      Tämä on kopsattu suoraan netistä - mutta toiv. hyödyttää ;)

      Illanistujaiset

      Kodikkaissa illanistujaisissa voidaan mutkattomasti seurustella ystävien ja tuttavien kanssa. Samanaikaisesti on mahdollista kutsua paljon vieraita, eikä tarjoilulla ole niin suurta merkitystä kuin juhlavasti katetussa pöydässä. Illanistujaisiinkiin voidaan valita jokin teema, joka on avuksi valmisteluissa. Näin vieraatkin tietävät, mitä on odotettavissa.

      Ystävien kera vietettävät illanistujaiset ruokineen ja juomineen ovat sitä perinnettä, jonka ei soisi katoavan, ei edes nykyisestä kiireisestä elämästä. Etenkin suomalaisessa kaupunkikulttuurissa, jossa jatkuva vuorovaikutus sukulaisten ja naapureiden kesken on vähentynyt ja osin kadonnutkin, yhteiset illanvietot kohoavat arvossaan.

      Kiireiset isännät ostavat ruoan mahdollisimman valmiina. Heidän tehtäväkseen jää panna ruoka tarjolle kauniisti ja vieraanvaraisesti. Jos isäntäväki on sen sijaan innostunut ruoanlaitosta, heidän kannattaa valmistaa useita ja uusiakin ruokalajeja. Ystävät kyllä osaavat arvostaa kokin taitoja ja antavat arvon hänen vaivannäölleen. On tärkeää, että myös isäntäväki voi osallistua keskusteluun ja yhdessäoloon mahdollisimman paljon. Kaikki mahdollinen valmistetaan sen vuoksi etukäteen ennen vieraiden saapumista.

      Viime vuosina on tullut yhä tavallisemmaksi, että vieraat haluavat juoda mietoja juomia koko illan. Alkujuomiksi voidaan toki valmistaa cocktail tai tarjota lasillisen katkeroa tai väkevää viiniä. Mutta yhtä hyvin alkujuomaa varten saatetaan varata pullollisen hyvää vuosikertaviiniä, punaista tai valkoista sen mukaan, mitä illallisella tarjotaan. Kivennäisvettä tai jäävettä on oltava tarjolla koko illan.

    • Anonyymi

      eli siis "bileet"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe