Lapsi, 11v syö useita eri epilepsialääkkeitä.. Nyt alkoi valittamaan ikeniään, tuntuvat kuulemma oudolta. Onkohan se näistä lääkkeistä johtuvaa? Onko kenelläkään kokemusta että olisi ikeniin tullut kipua/muutoksia yms. jostakin lääkkeest?
ienongelmat ja epilepsialääkitys
eppuepänormaali*
5157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei! Jotkin epilääkkeet aiheuttavat muutoksia suussa. Yks oire on suun kuivuus, syljen erityksen väheneminen.
Löysin tarkenpaa tietoa muutamasta lääkeaineesta, oisko joku näistä sun lapsella käytössä?
Karpamatsepiini, etosuksimidi; saattaa aiheuttaa limakalvo ärsytystä, haavaumia ja limakalvo muutoksia(punajäkälä, vaaraton).
Fenytoiini; ikenen liikakasvu, ientulehdus(saattaa aiheuttaa kipua), ienverenvuoto
Joten eipä voi antaa muuta neuvoa kuin varaamaan aikaa hammaslääkärille.
Olen huomannut ainoastaan suun kuivumista, ja sitä kautta pahanhajuinen hengitys, mutta ei mitään kipuja suussa. Lääkkeenä Neurotol slow.
mun lapseni on syönyt vuosikymmenet topimaxia ja lamictalia, enkä ole huomannut mitään erikoista ikenissä. Olisiko kuitenkin kyse jostain suuhygienisestä jutusta?
Kiitos teille! lääke on hydantin, ja siinä sivuoireina ikenien liikakasvu :(
meillä menee useita eri lääkkeitä.
tosi harmillista!