Opiskelijan ensikoti, muutaman kysymys! (:

Opiskelija tyttö

Hei!

Minulla on jo kova kuume omaan asuntoon, mutta muutama asia mietityttää lainansaannissa.

Ensinnäkin, olen opiskelija eikä minulla ole muita tuloja opintotuen, asumislisän ja toimeentulotuen lisäksi. Olen kuitenkin sossujen jälkihuoltonuorena hyvässä asemassa, sillä kuukausittaiset tuloni ovat n. 1300€ kieppeillä (tähän tietysti lasketaan vuokra, mutta jos asun omassa asunnossa, en tiedä, vähennetäänkö vuokran hinta tästä vai kattaako se lainan lyhennyksen [olettaen, että se on n.samanverran mitä vuokrani tällä hetkellä])?

Olen säästänyt jo pitkään ja minulla n. 10 000 euroa säästössä (ja säästäminen on tapahtunut täysin näistä tuloista ja satunnaisista kesätöistä!).

Opiskeluni päättyvät ensikeväänä, jonka jälkeen ajattelin tehdä vuoden-pari töitä ja jatkaa opiskelua. Eli vakituista työpaikkaa ei siis ole tiedossa.

Onko minun mahdollista saada asuntolainaa, kannattaako edes yrittää? (:

Kova kuume ihan omaan kotiin jo olisi!

2

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaaa....

      "Kovalla äänellä"

      OPISKELE AMMATTISI LOPPUUN JA HANKI SE VAKITUINEN TYÖ. LIITY HETI TYÖTTÖMYYSKASSAN JÄSENEKSI ANSIOSIDONNAISEN SAAMISKEKSI MIKÄLI TYÖTTÖMÄKSI JÄÄT. KUN OLET OLLUT VUODEN TÖISSÄ KASSAN JÄSENENÄ NIIN HARKITSE UUDESTAAN ASUNNON OSTOA SILLÄ LAINA PITÄÄ HOITUA TYÖTTÖMÄNÄKIN (itse olin 10 kk työttömänä). ELI LAINA MITOITETTUNA SENMUKAISESTI. Kovaa tekstiä mutta onnea sinulle.....

    • Tietenkään et saa silloin vuokraan tukea kun ei ole vuokraa maksettavana. Ei sossu sinun lainalyhennyksiäsi ala maksamaan. Mitenkä voi saada toimeentulotukea, jos rahavarallisuutta on noin 10 000 euroa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      170
      2494
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      54
      2047
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      104
      1967
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      31
      1950
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      56
      1948
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      60
      1274
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      122
      1136
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      993
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      930
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      877
    Aihe