"Isännöinti"

Kirjanpito ja rakennuksesta huolehtiminen kuuluvat eri maailmaan. Asunto-osakeyhtiön kirjanpito pitää olla erillään rakennustekniikasta. Paperityöt voi hoitaa edullisesti periaatteessa kuka tahansa joka ymmärtää mitä tarkoittaa menot ja tulot. Rakennustekniikka on se laji jolla turvataan rakennuksen kunnossapysyminen ja korjauskulut kurissa se muukin asumismukavuus. Tämä vaati onnistuakseen tekniikan alan osaajia ja ymmärtäjiä ja on oltava erillään kokonaan peperitöistä. Näin turvataan edullinen ja terveellinen asuminen pitkällä aikavälillä jossa ei tunari-isännöitsijä pääse pilaamaan asumista eikä omaisuuden arvo laske.
7217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jo on rakennusmiehellä asiaa!

Äänestä

näppinsä irti avonaisestani minä voin kyllä auttamassa impotentti isänöitsijän vaimoa suuressa hädässä ihan ilmatteeksi.

Äänestä

Mites se meneekään, eläkkeellä olevat rakennusmestarit ja inssit siirtyvät isännöintialalle ja kuitenkin se kiinteistön ylläpito on retuperällä!!! Joten enpä menis aina kehumaan tätä eläkeukkojen armeijaa isännöintialalla!!!

Äänestä

Isännöitsijän työ edellyttää moniosaamista ja tuollaiset näkemykset että pelkällä teknisellä osaamisessa työstäsi selviät on täyttä potaskaa, sellaisilta ihmisiltä jotka eivät isännöintityöstä tiedä mitään. Olen ollut itse aikanaan hallituksessa ja tiedän nyt ettei hallitukset tiedä tästä työstä kuin sen minkä iltakokouksissa näkevät.

Paras isännöitsijä on sellainen ihminen joka hallitsee monia samanaikaisia projekteja, on jämpti muttei ylimielinen sekä omaa laajan asiantuntijoiden verkoston.

Paras keino rapauttaa kiinteistöt on säästää, tehdä kaikki talkoilla ja välttää kategorisesti asiantuntijoiden ottamista kun se on niin kallista.

Äänestä
  • "...on jämpti muttei ylimielinen...". Onko sellaisiakin isännöitsijöitä???????????

    Äänestä

  • Kyllä isännöitsijällä tulisi olla hyvä tuntemus (joko opiskeltu tai työssä hankittu) myös talo- ja rakennustekniikasta. Tällöin ei ihan jokaiseen tekniseen korjaukseen tarvitse hankkia erillistä suunnittelijaa ja valvojaa, eikä korjaustarpeen määrittelemiseen asiantuntijaa. Jo tarjouspyynnön laatiminen suht simppelistä hommasta tuottaa vaikeuksia, ellei ole takana kohtuullista rakennustekniikan tuntemusta.

    Äänestä

Toki viisikin vuotta isännöintiä tehnyt on varsin pätevä tekemään tarjouspyynnöt vaikka jätekatoskesta, yksittäisestä kylppäristä tai kiinteistöhuollosta. Valmiita malleja on tarjolla ammattilaisten laatimana.

Mutta ammattilaisen tunnistaa siitä että hän ymmärtää milloin oman osaamisen raja tulee vastaan ja nykyään joutuu myös miettimään vastuukysymyksiä koska isännöinnin vastuuvakuutukset eivät kata rakennuttamista. Käytännössä vielä hallitukset haluaisiat sen palvelun ilmaiseksi joten moni siirtää sen ammattilaiselle jonka laskun taloyhtiö helpommin on valmis maksamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rkm ! kirjoitti:

Kirjanpito ja rakennuksesta huolehtiminen kuuluvat eri maailmaan. Asunto-osakeyhtiön kirjanpito pitää olla erillään rakennustekniikasta. Paperityöt voi hoitaa edullisesti periaatteessa kuka tahansa joka ymmärtää mitä tarkoittaa menot ja tulot. Rakennustekniikka on se laji jolla turvataan rakennuksen kunnossapysyminen ja korjauskulut kurissa se muukin asumismukavuus. Tämä vaati onnistuakseen tekniikan alan osaajia ja ymmärtäjiä ja on oltava erillään kokonaan peperitöistä. Näin turvataan edullinen ja terveellinen asuminen pitkällä aikavälillä jossa ei tunari-isännöitsijä pääse pilaamaan asumista eikä omaisuuden arvo laske.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu