Milloin syöttöä tämän 3h jälkeen?

Asia jäi vaivaamaan

nyt vielä tällä hetkellä pitää syöttä 3h välein, mutta milloin harvemmin? Oliko siinä ikä vai paino harvakseltaan syöttämisessä?

10

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h34sdg

      Miksi syötät 3h välein?

      Minun oppieni ja tietojeni mukaan syöttäminen on lapsentahtista alusta saakka terveellä vastasyntyneellä ellei ole ongelmia verensokereiden tai bilin kanssa.

      Esikoinen oli 2,5kg syntyissään ja hänelle neuvolasta ohjattiin 3h syöttövälejä ensalkuun, kunnes paino läheni sitä kolmea kiloa. Kumpikin lapsistani on kuitenkin aina pitäneet huolen itse syömisistään ja syöneet lähemmäs 5kk:tta vähintään sen 4h välein, yleensä 1-2h välein.

      • !!!!!!

        syötithän säkin 3h välein ja sairaalassa siitä mainittiin ja tein ja edelleen


    • ninin

      Vauvahan sen syöntitahdin määrää. Kovin paljoa tuosta se päiväseltään tuskin harvenee, ehkä max. siihen 4ään tuntiin. Sitten kun kiinteät tulee kuvioihin, on syöntivälit edelleenkin sen max. 3-4 tuntia. Ei se siitä juuri helpommaksi muutu.

    • ++++++++++++

      Meillä syödään päivisin n. 2 tunnin välein, välillä jopa useammin. Välillä menee kolmekin tuntia, mut silloin kyllä yleensä nukutaan siinä välissä, muuten nälkä iskee aiemmin. Mäkin esikoisen kanssa toteutin tota "kolmen tunnin syöttöväliä", kun sairaalassa niin neuvottiin. Oikein kyttäsin kellon kanssa välillä. Se oli virhe, koska vauva varmasti itki nälkäänsäkin välillä, mutta olin niin hölmö etten tajunnut. Nyt toisen kanssa syötän sillon kun vauva on nälissään. Tuskin pelkällä maidolla oleva vauva kovin paljon harvemmin syö kuin kolmen tunnin välein, kun maito kuitenkin on nopeasti sulavaa ravintoa. Kun kiinteät tulevat mukaan, imetysvälit pitenevät kun välillä annetaan kiinteitäkin. Ellei sitten imetä aina kiinteiden annon jälkeen.

    • Riippuu syystä

      Kellon mukaan syömiseen on joku syy, ja sitä jatketaan niin kauan kun on se syy. Muutoin vauva määrää tahdin.

      Meidän neidillä (4kk) on yksi 4h unijakso per yö, muuten syödään 1-3h välein.

      • yöllä nukutaan :)

        Terveen nelikuisen pelkällä täysimetykselläkin olevan vauvan pitäisi selvitä yönsä yhdellä tai maks. kahdella yösyötöllä. Muu syöminen on yleensä sitten ihan muusta syystä kuin nälästä. Vauvalle voi helposti tulla tavaksi syödä vain vähän kerrallaan, jos ruoka on aina yölläkin saatavilla. Tämä koskee tietty vain terveitä täysiaikaisena syntyneitä vauvoja. Jos nelikuinen tankka päivisin hyvin ja syö muutenkin mahansa aina joka syötöllä täyteen, ei sen ikäistä tarvitse jatkuvasti olla yöllä syöttämässä. Mä en ainakaan moista jaksanut ja laitoin hommalle stopin. Nyt meillä viisikuinen vauva nukkuukin jo yöllä 11-12h ilman syöntiä tyytyväisenä.


      • Riippuu syystä
        yöllä nukutaan :) kirjoitti:

        Terveen nelikuisen pelkällä täysimetykselläkin olevan vauvan pitäisi selvitä yönsä yhdellä tai maks. kahdella yösyötöllä. Muu syöminen on yleensä sitten ihan muusta syystä kuin nälästä. Vauvalle voi helposti tulla tavaksi syödä vain vähän kerrallaan, jos ruoka on aina yölläkin saatavilla. Tämä koskee tietty vain terveitä täysiaikaisena syntyneitä vauvoja. Jos nelikuinen tankka päivisin hyvin ja syö muutenkin mahansa aina joka syötöllä täyteen, ei sen ikäistä tarvitse jatkuvasti olla yöllä syöttämässä. Mä en ainakaan moista jaksanut ja laitoin hommalle stopin. Nyt meillä viisikuinen vauva nukkuukin jo yöllä 11-12h ilman syöntiä tyytyväisenä.

        Näin kyllä yleensä. Mutta nälänsäätely on erilaista eri lapsilla niin kuin aikuisillakin, niin kannattaa aina harkita missä asioissa on tarpeen kouluttaa lapsi muottiin ja missä haluaa, jaksaa ja on harmitonta joustaa.

        Minulla on hyvin hitaasti heruvat rinnat, mistä todennäköisesti johtuu se että vauva kaipaa öisinkin evästä 2-4h välein. Emme kumpikaan kärsi tilanteesta tällä hetkellä, joten en viitsi tehdä siitä ongelmaa, niitä on ollut sopivasti tekemättäkin :)

        Pääsääntöisesti unikoulutus kuuluu yli 6kk ikäisille vauvoille, ja sitä ennen lapsella on oikeus saada evästä yölläkin. Toki jos vanhempi oman lapsensa asiantuntijana tietää ettei yöherääminen ole nälkää, niin heräilyistä voi yrittää opetella eroon, mutta pienen kanssa keinot kannattaa valita harkiten.


    • d-mer

      Ap:llä siis varmaan se tilanne, että vauva herätetään syömään 3 tunnin välein, ellei itse herää syömään tätä tiheämmin? Minkä takia? Unisuuden, keltaisuuden, painon, jonkun muun?

    • mmmmamma

      Meillä imetettiin pienipainoista ja kellastunutta vauvaa vähintään 3 h välein, kunnes kellastuminen saatiin kuriin ja paino yli kolmen kilon. :) Kannattaa vaikka soittaa omaan neuvolaan ja kysäistä, mikä teillä on suositus.

    • sdfgsdfg

      meijän tissivauva söi alkuun noin tunnin välein hereillä ollessaan. kun kiinteet tulivat 6kk iässä mukaan, syöntiväli hieman harveni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      184
      7209
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      124
      3259
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      50
      1838
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1827
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      80
      1765
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1373
    Aihe