En siis ymmärrä koneista oikein mitään mutta aion ostaa oman koneen, asun vielä vanhempieni luona. Eli olen aikeissa ostaa jonkinlaista läppäriä mutta suurin ongelma on se että meillä on tietokoneessa Soneran tietoturva, joka käyttää F-Securea... Aivan sama kuin tavallinen F-Secure, mutta vain 5 euroa halvempi. Eli miten siis saan tämän F-Securen toiselle koneelle, mitään levykettä ei ole, on vain paperit jotka ovat kaupan yhteydessä tullut. Jos en mitenkään ymmärrä/osaa vaikka kuinka neuvoisitte, vien uuden koneen ja paperit lähimpään tietokone liikkeeseen ja sanon että laittavat, mutta olisi se hienoa itse osata jotakin.
Sonera F-Secure tietoturva toisellekkin koneelle?
2
242
Vastaukset
- ilmainen vaihtoehto
Jos ostat Windowsilla varustetun tietokoneen, niin sen käyttöjärjestelmänä on W7. Sen oma palomuuri käyttöön ja virusohjelmaksi lataat Microsoft Security Essentialin
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/products/security-essentials.
Hyvin pärjäät! - SonnySun
Ohjeiden pitäisi löytyä operaattorin nettisivuilta. Ota kuitenkin huomioon, että ko ohjelmistossa voi olla IP rajoitus. Eli, kun muutat omaan asuntoosi, niin päivitykset voivat lakata, jos operaattori on muu kuin Sonera. Ja vaikka olsikin, voi olla että sinun täytyy maksaa kk maksua omasta tietoturvastasi.
Suosittelen ottamaan yhteyttä Soneraan asian varmistamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741124
- 751121
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 33717
- 49704
- 52617
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557